Nařídili všechno možné, ale covid-19 se šíří dál. Proč došlo v Peru ke katastrofě?

I přesto, že Peru bylo jednou z prvních zemí Jižní Ameriky, které přijalo přísná ochranná opatření, virus se nekontrolovatelně šíří. Proč zde tedy došlo k takové katastrofě? „Může za to chudoba,“ míní zdejší lékař.

Oficiální čísla Peru k dnešnímu dni čítají přes 120 tisíc pozitivních na covid-19 a 3 629 mrtvých, což z něj činí druhou nejvíce zasaženou zemi v Jižní Americe hned po Brazílii. Peruánský prezident Martín Vizcarra vyhlásil stav nouze 15. března. Uzavřely se hranice a byla vyhlášena povinná karanténa, přesto je podle údajů vlády 85 % lůžek na JIP obsazeno. „Tato situace není zdravotní nouze, ale přímo katastrofa. Pandemie předstihla schopnost reakce zdravotního sektoru,“ řekl lékař Alfredo Celis pro CNN.

Peruánský lékař Elper Huerta se domnívá, že tato nezvladatelná situace nastala, protože šíření viru ovlivňují sociálně-ekonomické podmínky. Až 49 % Peruánců musí denně navštěvovat trhy s potravinami, protože nevlastní ledničku. „Máme se vyhnout kontaktu, ale člověk zde nemůže zůstat doma,“ vysvětluje.

Ačkoliv byla vyhlášena karanténa, CNN v polovině dubna ukazovala záběry, jak obyvatelé Peru stojí dlouhé fronty na potraviny. Většina obyvatel měla ochranné obličejové masky, ale rozestupy minimálně 2 metry byly nemožné. „Musíme to vydržet, protože pokud ne, nebudeme mít co jíst,“ uvedla Peruánka stojící ve frontě.

Dlouhé fronty se netvoří jen na trzích s potravinami nebo u obchodů, ale také v bankách. Vláda poskytla miliónům nejzranitelnějších Peruánců finanční pomoc, ale nastal problém s rozdělením, protože podle zprávy z minulého roku, vlastní bankovní účet pouze 38 % populace. To znamená, že většina lidí si musí pro svou finanční pomoc do banky.

Ve více než 30 % domácností žijí lidé v podmínkách, které sociální distancování nedovolují, protože průměrně v jedné místnosti spí čtyři lidé. Peruánci jsou i v 72 % odkázáni na práci, která závisí na pobytu venku. Kombinace těchto faktorů zapříčinila podle ekonoma a docenta na univerzitě v Kalifornii Lopeze Vargase „výbušnou směs“.

Prezident Vizcarra již popáté prodloužil stav nouze spojený se zákazem vycházení po celé zemi a prohlásil, že prioritou bude prosazování zdravotnických protokolů na trzích. „Tento druh chování je sobecký. Ignoruje to, co se děje kolem nás, a proto jsme v této situaci. Nejen Peru, ale celý svět,“ řekl Vizcarra. Lékař Huerta ale argumentuje tím, že nejde házet vinu pouze na obyvatele Peru, protože pandemie ukázala základní problémy, ve kterých se země zmítá.

Související

Více souvisejících

Peru Martín Vizcarra Jižní Amerika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy