Nařídili všechno možné, ale covid-19 se šíří dál. Proč došlo v Peru ke katastrofě?

I přesto, že Peru bylo jednou z prvních zemí Jižní Ameriky, které přijalo přísná ochranná opatření, virus se nekontrolovatelně šíří. Proč zde tedy došlo k takové katastrofě? „Může za to chudoba,“ míní zdejší lékař.

Oficiální čísla Peru k dnešnímu dni čítají přes 120 tisíc pozitivních na covid-19 a 3 629 mrtvých, což z něj činí druhou nejvíce zasaženou zemi v Jižní Americe hned po Brazílii. Peruánský prezident Martín Vizcarra vyhlásil stav nouze 15. března. Uzavřely se hranice a byla vyhlášena povinná karanténa, přesto je podle údajů vlády 85 % lůžek na JIP obsazeno. „Tato situace není zdravotní nouze, ale přímo katastrofa. Pandemie předstihla schopnost reakce zdravotního sektoru,“ řekl lékař Alfredo Celis pro CNN.

Peruánský lékař Elper Huerta se domnívá, že tato nezvladatelná situace nastala, protože šíření viru ovlivňují sociálně-ekonomické podmínky. Až 49 % Peruánců musí denně navštěvovat trhy s potravinami, protože nevlastní ledničku. „Máme se vyhnout kontaktu, ale člověk zde nemůže zůstat doma,“ vysvětluje.

Ačkoliv byla vyhlášena karanténa, CNN v polovině dubna ukazovala záběry, jak obyvatelé Peru stojí dlouhé fronty na potraviny. Většina obyvatel měla ochranné obličejové masky, ale rozestupy minimálně 2 metry byly nemožné. „Musíme to vydržet, protože pokud ne, nebudeme mít co jíst,“ uvedla Peruánka stojící ve frontě.

Dlouhé fronty se netvoří jen na trzích s potravinami nebo u obchodů, ale také v bankách. Vláda poskytla miliónům nejzranitelnějších Peruánců finanční pomoc, ale nastal problém s rozdělením, protože podle zprávy z minulého roku, vlastní bankovní účet pouze 38 % populace. To znamená, že většina lidí si musí pro svou finanční pomoc do banky.

Ve více než 30 % domácností žijí lidé v podmínkách, které sociální distancování nedovolují, protože průměrně v jedné místnosti spí čtyři lidé. Peruánci jsou i v 72 % odkázáni na práci, která závisí na pobytu venku. Kombinace těchto faktorů zapříčinila podle ekonoma a docenta na univerzitě v Kalifornii Lopeze Vargase „výbušnou směs“.

Prezident Vizcarra již popáté prodloužil stav nouze spojený se zákazem vycházení po celé zemi a prohlásil, že prioritou bude prosazování zdravotnických protokolů na trzích. „Tento druh chování je sobecký. Ignoruje to, co se děje kolem nás, a proto jsme v této situaci. Nejen Peru, ale celý svět,“ řekl Vizcarra. Lékař Huerta ale argumentuje tím, že nejde házet vinu pouze na obyvatele Peru, protože pandemie ukázala základní problémy, ve kterých se země zmítá.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Peru Martín Vizcarra Jižní Amerika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 23 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 45 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy