Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z Washingtonu

NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky Spojených států poté, co byla předchozí čtyři roky opomíjena, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že Biden má nyní příležitost přijít s novou strategií pro obranu demokracie ve světě.

Čas na nové myšlenky

Demokratické síly jsou pod tlakem od Barmy po Bělorusko, varuje prestižní deník. Podotýká, že despotové se naučili, jak spoutat občanskou společnost, věznit novináře, právníky, duchovní, bloggery, opozičníky a všechny, kteří odmítají jejich vládu.

"Biden má příležitost přijít s novými myšlenkami, jak lépe chránit svobodu," pokračuje washingtonský server. Soudí, že sankce proti jednotlivým zemím i konkrétním osobám mají své místo, mnoho z nich na americké straně vychází z tzv. Magnitského zákona a cílí na největší porušovatele lidských práv, kteří si zaslouží být potrestáni.  

Minulý čtvrtek Bidenova administrativa uvalila nové vízové omezení na 43 běloruských představitelů, kteří nesou podíl na podrývání demokracie, čímž se připojili k předchozímu seznamu 66 osob z Běloruska, konstatuje americký deník. Varuje, že sankce jsou ale tupým a pomalým nástrojem.

"Mnoho tyranů a jejich přisluhovačů dokáže žít bez Disney Worldu," upozorňuje editorial. Deklaruje, že Spojené státy a další demokracie potřebují účinnější nástroje nátlaku. Ty by podle renomovaného deníku efektivněji pomáhat zástupům odvážných lidí vyjít do ulic a postavit se autoritářským režimům.

V Bělorusku lidé demonstrují proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který zmanipuloval loňské srpnové volby, připomíná Washington Post. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zahájil tamní režim vlnu zatýkání novinářů a lidskoprávních aktivistů, navíc minulý čtvrtek poslal běloruský soud na dva roky za mříže dvojici novinářů, kteří plnili svou práci a natáčeli protesty proti Lukašenkovi.

V Barmě zase probíhá masová kampaň občanské neposlušnosti proti vojenskému puči, nastiňuje americký deník. Poukazuje, že odvážní mladí lidé demonstrují také v Rusku, a to proti svévolnému uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného.

Dlouhodobý projekt

Washingtonský server kvituje, že Biden ohledně situace v Barmě promluvil rázně a otevřeně, což podpořilo tamní demonstranty. "Ale je třeba nová strategie na obranu demokracie," doplňuje prestižní deník.

Slabinou mnoha autoritářských režimů je rozkrádání zdrojů hrstkou privilegovaných, jak v případě Ruska skvěle ukazuje zmíněný Navalnyj a investigativní skupina Bellingcat, připomíná editorial. Doporučuje, aby demokracie stavěly na jejich průkopnické práci s YouTube a dalšími technologiemi - satelitními snímky, záznamy telefonátů, daty o pohybu a sociálními sítěmi - a odhalovaly zlodějinu a lži.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Demokracie by také mohly vybavit sužované občany nedemokratických zemí pevnými a silnými komunikačními kanály, které jim tamní diktátoři upírají, naznačuje Washington Post. Pro příklad uvádí důležitou roli, kterou hrají v Bělorusku aplikace Telegram, případně satelitní snímky zachycující koncentrační tábory pro Ujgury v Číně či záběry z dronů, které zachytily monstrózní palác ruského prezidenta Vladimira Putina na břehu Černého moře.

Další inovaci představuje postup nevládních lidskoprávních organizací, které v Barmě, Bělorusku a Rusku počítají zatčené a uvězněné online, čímž odhalují surové a svévolné užití policejní síly, konstatuje prestižní deník. Doporučuje také zpřísnění zákonů v demokratických zemích, které by diktátorům zabránily v zahraničí ukrývat a legalizovat pochybně získaný majetek.

"Obhajoba demokracie je dlouhodobý projekt," upozorňuje vlivný server. Deklaruje, že nastal čas, aby Spojené státy a další demokracie přišly s novými myšlenkami a přijaly širší strategii, která odstartuje konfrontaci s tyrany v místě jejích působení.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) Bělorusko Rusko barma

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy