Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z Washingtonu

NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky Spojených států poté, co byla předchozí čtyři roky opomíjena, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že Biden má nyní příležitost přijít s novou strategií pro obranu demokracie ve světě.

Čas na nové myšlenky

Demokratické síly jsou pod tlakem od Barmy po Bělorusko, varuje prestižní deník. Podotýká, že despotové se naučili, jak spoutat občanskou společnost, věznit novináře, právníky, duchovní, bloggery, opozičníky a všechny, kteří odmítají jejich vládu.

"Biden má příležitost přijít s novými myšlenkami, jak lépe chránit svobodu," pokračuje washingtonský server. Soudí, že sankce proti jednotlivým zemím i konkrétním osobám mají své místo, mnoho z nich na americké straně vychází z tzv. Magnitského zákona a cílí na největší porušovatele lidských práv, kteří si zaslouží být potrestáni.  

Minulý čtvrtek Bidenova administrativa uvalila nové vízové omezení na 43 běloruských představitelů, kteří nesou podíl na podrývání demokracie, čímž se připojili k předchozímu seznamu 66 osob z Běloruska, konstatuje americký deník. Varuje, že sankce jsou ale tupým a pomalým nástrojem.

"Mnoho tyranů a jejich přisluhovačů dokáže žít bez Disney Worldu," upozorňuje editorial. Deklaruje, že Spojené státy a další demokracie potřebují účinnější nástroje nátlaku. Ty by podle renomovaného deníku efektivněji pomáhat zástupům odvážných lidí vyjít do ulic a postavit se autoritářským režimům.

V Bělorusku lidé demonstrují proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který zmanipuloval loňské srpnové volby, připomíná Washington Post. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zahájil tamní režim vlnu zatýkání novinářů a lidskoprávních aktivistů, navíc minulý čtvrtek poslal běloruský soud na dva roky za mříže dvojici novinářů, kteří plnili svou práci a natáčeli protesty proti Lukašenkovi.

V Barmě zase probíhá masová kampaň občanské neposlušnosti proti vojenskému puči, nastiňuje americký deník. Poukazuje, že odvážní mladí lidé demonstrují také v Rusku, a to proti svévolnému uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného.

Dlouhodobý projekt

Washingtonský server kvituje, že Biden ohledně situace v Barmě promluvil rázně a otevřeně, což podpořilo tamní demonstranty. "Ale je třeba nová strategie na obranu demokracie," doplňuje prestižní deník.

Slabinou mnoha autoritářských režimů je rozkrádání zdrojů hrstkou privilegovaných, jak v případě Ruska skvěle ukazuje zmíněný Navalnyj a investigativní skupina Bellingcat, připomíná editorial. Doporučuje, aby demokracie stavěly na jejich průkopnické práci s YouTube a dalšími technologiemi - satelitními snímky, záznamy telefonátů, daty o pohybu a sociálními sítěmi - a odhalovaly zlodějinu a lži.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Demokracie by také mohly vybavit sužované občany nedemokratických zemí pevnými a silnými komunikačními kanály, které jim tamní diktátoři upírají, naznačuje Washington Post. Pro příklad uvádí důležitou roli, kterou hrají v Bělorusku aplikace Telegram, případně satelitní snímky zachycující koncentrační tábory pro Ujgury v Číně či záběry z dronů, které zachytily monstrózní palác ruského prezidenta Vladimira Putina na břehu Černého moře.

Další inovaci představuje postup nevládních lidskoprávních organizací, které v Barmě, Bělorusku a Rusku počítají zatčené a uvězněné online, čímž odhalují surové a svévolné užití policejní síly, konstatuje prestižní deník. Doporučuje také zpřísnění zákonů v demokratických zemích, které by diktátorům zabránily v zahraničí ukrývat a legalizovat pochybně získaný majetek.

"Obhajoba demokracie je dlouhodobý projekt," upozorňuje vlivný server. Deklaruje, že nastal čas, aby Spojené státy a další demokracie přišly s novými myšlenkami a přijaly širší strategii, která odstartuje konfrontaci s tyrany v místě jejích působení.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) Bělorusko Rusko barma

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy