Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný článek

NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického institutu, začala nedávno žít novým životem poté, co list Wall Street Journal otiskl výbušný článek, jehož autoři mluví o přesvědčivých důkazech o této hypotéze "pevně vycházející z vědy", připomínají molekulární biolog Keith Grehan a viroložka Natalie Kingstoneová z Univerzity v Leedsu. V komentáři pro server The Coversation pokládají otázku, zda věda skutečně podporuje tvrzení, že vir SARS-CoV-2 byl vytvořen v laboratoři.

Nelze činit ukvapené závěry

Porozumění počátkům virové epidemie může vědcům poskytnout důležité informace o virových kmenech a umožnit kroky k předcházení podobných událostí v budoucnu, konstatují odborníci. Dodávají, že proto je původ viru SARS-CoV-2 vědeckou komunitou diskutován od počátku pandemie a zůstává aktivním tématem.  

"Je dlouho známo, že viry podobné původnímu SARS-CoV, který vyvolává nemoc sars, se vyskytují u netopýrů," píšou autoři komentáře. Podotýkají, že takové viry jsou pečlivě zkoumány v Číně, kdy se sars prvně objevil, ale nacházejí se i jinde ve světě.

Není překvapivé, že pandemii vyvolal koronavirus, který stál i za předchozími dvěma podobnými situacemi ve 21. století, tedy za epidemií nemocí sars a mers, a nyní stojí za covidem-19, upozorňují Grehan a Kingstoneová. Zdůrazňují, že jeho původ se sice zdá přirozený a před nebezpečím zvířecích virů se dlouhou varovalo, věda ovšem nemůže činit ukvapené závěry.

Důležitý způsob, jakým lze určit původ viru, je pohled na jeho genom, uvádějí vědci. Odkazují na tvrzení autorů zmíněného článku z Wall Street Journal, astrofyzika Richarda Mullera a lékaře Stevena Quaye, že SARS-CoV-2 nese "genetický otisk" v laboratoři vytvořeného viru, za který označují přítomnost konkrétní genetické sekvence CGG-CGG.

Pro pochopení tohoto tvrzení přibližují viroložka a molekulární biolog, co je genetický kód. "Pokud virus infikuje buňku, převezme kontrolu nad buněčným fungováním a poskytuje instrukce - genom - k produkcí dalších kopií sebe sama," vysvětlují autoři komentáře. Doplňují, že genom se skládá z dlouhé série molekul zvaných nukleotidy, které jsou zastoupeny písmeny A (adenin), C (cytosin), G (guanin) a U (uracil).

Skupina tří nukleotidů se nazývá kodon a poskytuje buňce instrukce k produkci aminokyseliny, nejzákladnějšího molekulového stavebního prvku živých organismů, připomínají Grehan a Kingstoneová. Vysvětlují, že většina aminokyselin vychází z několika různých kodonů a kodon CGG je jedním ze šesti možných, které instruují buňky k produkci aminokyseliny arginin.

Autoři článku ve Wall Street Journal argumentují, že SARS-CoV-2 pochází z laboratoře kvůli sekvenci CGG-CGG, protože se jedná o snadno dostupný a snadný pár kodonů, který vědci využívají k vytváření argininu, nastiňují experti. Vyzdvihují, že pro každého, kdo rozumí technice genetické modifikace, ale není vytvoření sekvence CGG-CGG zpravidla o nic snazší než vytvoření jiného páru kodonů podněcujících produkci zmíněné aminokyseliny.

Není důkaz že sekvence byla vytvořena v laboratoři

Autoři uvedeného článku také tvrdí, že kodon CGG se v netopýřích betakoronavirech, kam SARS-CoV-2 spadá, vyskytuje méně často než zbylých pět kodonů, poukazují Grehan a Kingstoneová. Upozorňují však, že podíváme-li se na příbuzný virus SARS-CoV, kodon CGG je u něj zodpovědný za produkci 5 % argininu, zatímco u viru SARS-CoV-2 to jsou jen 3 %.

"Ačkoliv je kodon CGG méně běžný než ostatní, argument autorů (článku ve Wall Street Journal) neobjasňuje, proč by se dvojitá sekvence CGG nemohla vyskytovat přirozeně," pokračují viroložka a molekulární biolog. Zmiňují konstatování autorů, že nejpravděpodobnějším důvodem, proč SARS-CoV-2 tuto sekvenci obsahuje, je virová rekombinace, tedy stav, kdy různé viry napadnou stejnou buňku a sdílejí genetický materiál, a jelikož se zmíněná sekvence běžně nevyskytuje u dalších podobný koronavirů, nemohla vzniknout přirozeně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vývoj virů a rozšiřování okruhu jejich hostitelů ovšem nezávisí pouze na předem seskupených segmentech genetického materiálu, zdůrazňují odborníci. Zpochybňují rovněž tvrzení Mullera a Quaye, že není pravděpodobné, aby dvojitá sekvence CGG vznikla mutací. Vysvětlují, že viry se vyvíjejí tak rychlým tempem, že mutace zůstávají obecným úskalím virologie. Rekombinace je tedy jeden ze způsobů vývoje viru, ale opomíjení mutací coby příčiny změny viru označují Grehan a Kingstoneová za nepřesný nástin reality.

Další tvrzení Mullera s Quayem, že původně sekvencovaný SARS-CoV-2 byl ideální k infikování člověka, pak opomíjí důkazy o cirkulaci virů v místní fauně, přenos viru mezi zvířaty a rychlou evoluci, která je motorem větší nakažlivosti novějších variant, deklarují experti. Pokládají otázku, proč by se původní SARS-CoV-2 tolik vyvíjel, byl-li ideálně upraven k přenosu mezi lidmi.  

Závěry článku z Wall Street Journal naneštěstí převzala četná média, kritizují vědci. "Původ SARS-CoV-2 možná zůstává neobjasněn, ale v článku Wall Street Journal není jediný důkaz, který vědecky podporuje koncept úniku geneticky vytvořeného viru z laboratoře," zdůrazňují Kingstoneová s Grehanem.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) The Wall Street Journal věda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 10 minutami

před 35 minutami

před 59 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy