Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný článek

NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického institutu, začala nedávno žít novým životem poté, co list Wall Street Journal otiskl výbušný článek, jehož autoři mluví o přesvědčivých důkazech o této hypotéze "pevně vycházející z vědy", připomínají molekulární biolog Keith Grehan a viroložka Natalie Kingstoneová z Univerzity v Leedsu. V komentáři pro server The Coversation pokládají otázku, zda věda skutečně podporuje tvrzení, že vir SARS-CoV-2 byl vytvořen v laboratoři.

Nelze činit ukvapené závěry

Porozumění počátkům virové epidemie může vědcům poskytnout důležité informace o virových kmenech a umožnit kroky k předcházení podobných událostí v budoucnu, konstatují odborníci. Dodávají, že proto je původ viru SARS-CoV-2 vědeckou komunitou diskutován od počátku pandemie a zůstává aktivním tématem.  

"Je dlouho známo, že viry podobné původnímu SARS-CoV, který vyvolává nemoc sars, se vyskytují u netopýrů," píšou autoři komentáře. Podotýkají, že takové viry jsou pečlivě zkoumány v Číně, kdy se sars prvně objevil, ale nacházejí se i jinde ve světě.

Není překvapivé, že pandemii vyvolal koronavirus, který stál i za předchozími dvěma podobnými situacemi ve 21. století, tedy za epidemií nemocí sars a mers, a nyní stojí za covidem-19, upozorňují Grehan a Kingstoneová. Zdůrazňují, že jeho původ se sice zdá přirozený a před nebezpečím zvířecích virů se dlouhou varovalo, věda ovšem nemůže činit ukvapené závěry.

Důležitý způsob, jakým lze určit původ viru, je pohled na jeho genom, uvádějí vědci. Odkazují na tvrzení autorů zmíněného článku z Wall Street Journal, astrofyzika Richarda Mullera a lékaře Stevena Quaye, že SARS-CoV-2 nese "genetický otisk" v laboratoři vytvořeného viru, za který označují přítomnost konkrétní genetické sekvence CGG-CGG.

Pro pochopení tohoto tvrzení přibližují viroložka a molekulární biolog, co je genetický kód. "Pokud virus infikuje buňku, převezme kontrolu nad buněčným fungováním a poskytuje instrukce - genom - k produkcí dalších kopií sebe sama," vysvětlují autoři komentáře. Doplňují, že genom se skládá z dlouhé série molekul zvaných nukleotidy, které jsou zastoupeny písmeny A (adenin), C (cytosin), G (guanin) a U (uracil).

Skupina tří nukleotidů se nazývá kodon a poskytuje buňce instrukce k produkci aminokyseliny, nejzákladnějšího molekulového stavebního prvku živých organismů, připomínají Grehan a Kingstoneová. Vysvětlují, že většina aminokyselin vychází z několika různých kodonů a kodon CGG je jedním ze šesti možných, které instruují buňky k produkci aminokyseliny arginin.

Autoři článku ve Wall Street Journal argumentují, že SARS-CoV-2 pochází z laboratoře kvůli sekvenci CGG-CGG, protože se jedná o snadno dostupný a snadný pár kodonů, který vědci využívají k vytváření argininu, nastiňují experti. Vyzdvihují, že pro každého, kdo rozumí technice genetické modifikace, ale není vytvoření sekvence CGG-CGG zpravidla o nic snazší než vytvoření jiného páru kodonů podněcujících produkci zmíněné aminokyseliny.

Není důkaz že sekvence byla vytvořena v laboratoři

Autoři uvedeného článku také tvrdí, že kodon CGG se v netopýřích betakoronavirech, kam SARS-CoV-2 spadá, vyskytuje méně často než zbylých pět kodonů, poukazují Grehan a Kingstoneová. Upozorňují však, že podíváme-li se na příbuzný virus SARS-CoV, kodon CGG je u něj zodpovědný za produkci 5 % argininu, zatímco u viru SARS-CoV-2 to jsou jen 3 %.

"Ačkoliv je kodon CGG méně běžný než ostatní, argument autorů (článku ve Wall Street Journal) neobjasňuje, proč by se dvojitá sekvence CGG nemohla vyskytovat přirozeně," pokračují viroložka a molekulární biolog. Zmiňují konstatování autorů, že nejpravděpodobnějším důvodem, proč SARS-CoV-2 tuto sekvenci obsahuje, je virová rekombinace, tedy stav, kdy různé viry napadnou stejnou buňku a sdílejí genetický materiál, a jelikož se zmíněná sekvence běžně nevyskytuje u dalších podobný koronavirů, nemohla vzniknout přirozeně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vývoj virů a rozšiřování okruhu jejich hostitelů ovšem nezávisí pouze na předem seskupených segmentech genetického materiálu, zdůrazňují odborníci. Zpochybňují rovněž tvrzení Mullera a Quaye, že není pravděpodobné, aby dvojitá sekvence CGG vznikla mutací. Vysvětlují, že viry se vyvíjejí tak rychlým tempem, že mutace zůstávají obecným úskalím virologie. Rekombinace je tedy jeden ze způsobů vývoje viru, ale opomíjení mutací coby příčiny změny viru označují Grehan a Kingstoneová za nepřesný nástin reality.

Další tvrzení Mullera s Quayem, že původně sekvencovaný SARS-CoV-2 byl ideální k infikování člověka, pak opomíjí důkazy o cirkulaci virů v místní fauně, přenos viru mezi zvířaty a rychlou evoluci, která je motorem větší nakažlivosti novějších variant, deklarují experti. Pokládají otázku, proč by se původní SARS-CoV-2 tolik vyvíjel, byl-li ideálně upraven k přenosu mezi lidmi.  

Závěry článku z Wall Street Journal naneštěstí převzala četná média, kritizují vědci. "Původ SARS-CoV-2 možná zůstává neobjasněn, ale v článku Wall Street Journal není jediný důkaz, který vědecky podporuje koncept úniku geneticky vytvořeného viru z laboratoře," zdůrazňují Kingstoneová s Grehanem.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) The Wall Street Journal věda

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy