Největší zlom od 11. září 2001? Profesor naznačil, co znamená pandemie pro svět

NÁZOR - Vstoupili jsme do nové éry mezinárodních vztahů? Tuto otázku si klade politolog Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Profesor z U.S. Naval War College se rovněž táže, zda se 11. březen 2020, kdy Spojené státy začaly transformovat své sociální a ekonomické struktury kvůli koronavirové pandemii, stane 11. zářím 2001 současné generace.

Skutečný potenciál koronaviru

Za uplynulý měsíc se objevila vlna článků, které tvrdí, že koronavirová krize změní vše a že tento "moderní mor" zvýrazňuje dělící linii mezi érou po 11. září a nejistou současností, poukazuje profesor. Pokládá otázku, zda koronavirus skutečně znamená takový přelom, jakým byly útoky na New York a Washington, které ukončily americké "volno z dějin" po pádu berlínské zdi.

Odborník se táže, zda se po obnově letecké dopravy budou prohlídky na letištích namísto objemu tekutin a gelů a nebudou spíše soustředit na to, zda má cestující roušku, a zda nedojde k rekonfiguraci tělesných skenerů tak, aby detekovaly tělesnou teplotu a zdravotní stav, nikoliv skryté zbraně.

V týdnech po 11. září se veškerá odborná symposia zabývala otázkou, zda se boj proti al-Káidě a mezinárodnímu terorismu stane novým klíčovým principem americké zahraniční politiky, připomíná Gvosdev. Dodává, že Usámou bin Ládinem zosnovaný nečekaný útok a jeho schopnost dělat si nepřátele ve zbytku roku 2001 vedly ke vzácnému sblížení Spojených států, spojenců z NATO, jejich partnerů ve východní Asii, ale také Ruska, Íránu, Číny, Indie a Saúdské Arábie, kteří ohledně hrozby ze strany al-Káidy byli zajedno.

Bin Ládin tedy alespoň na chvíli zmírnil velmocenské soupeření, zdůrazňuje profesor. Podotýká, že v tváří v tvář pandemii by někteří komentátoři, například zakladatel Microsoftu Bill Gates, mohli jednoduše vzít někdejší prohlášení amerického prezidenta George W. Bushe a pouze zaměnit slovo "terorismus" za "koronavirus".    

"Gates věří, že hrozba této pandemie sjednotí všechny země ve společném boji a že vymýcení této metly by se mělo stát klíčovým úkolem zahraniční politiky každé země," pokračuje politolog. Táže se proto, zda s ohledem na skutečnost, že v posledních letech boj s terorismem ztrácel svou přitažlivost a předpoklad vytvořený 11. zářím, že Spojené státy ohrožují více problémy slabých států než velmoci, byl nahrazen návratem velmocenského soupeření, má koronavirus skutečně potenciál zastavit mocenskou politiku a přesměrovat pozornost na zdraví a lidskou bezpečnost.

Konfrontace nezmizela

Koronavirus má podle experta zajisté značný dopad, prověřuje existující spojenecké vztahy, trhá současnou podobu globalizace a zpochybňuje účelnost přílišného spoléhání na jediný velký globální trh, který poskytuje zboží a služby nezbytné k prosperitě a bezpečnosti. Přesto nejde o tak unikátní otřes, jakým bylo 11. září, které vedlo k pozastavení velmocenského soupeření, domnívá se Gvosdev.

Pandemie nepřiměla Severní Koreu, aby přestala s provokacemi v demilitarizované zóně a testy raket, nevedla Írán k zastavení jaderného programu, nepozastavila čínské snahy o vytvoření "nových pořádků" v Jihočínském moři, ani nemotivovala Rusko k vrácení Krymu, upozorňuje profesor. Deklaruje, že koronavirus se nestal klíčovým organizačním principem, ale jedním z dalších faktorů, s nimiž musí státy počítat při formulování svých zahraničních politik.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejně tak není automatické, že škody způsobené pandemií jsou hodnoceny všemi státy obdobně," upozorňuje odborník. Podotýká, že místo toho vidíme směs spolupráce a konfrontace založenou na síle a zájmech jednotlivých aktérů, přičemž Čína a Rusko nebudou váhat a využijí každé trhliny, kterou koronavirus vyvolá ve vztahu mezi USA a jejich spojenci, zatímco Washington nebude jakkoliv zklamán, pokud pandemie výrazně oslabí domácí postavení Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.

Peking již opatrně povzbuzuje Evropu, aby se odstřihla od Spojených států, zatímco Washington doufá, že dopad pandemie posílí volání po rozchodu Západu s Čínou, poukazuje Gvosdev. Proto je skeptický vůči myšlence, že jsme na prahu masivní změny v mezinárodních vztazích.

Koronavirus je "šedá labuť", dlouho jsme věděli, že se může objevit silně infekční nemoc, která zasáhne celý svět, ale netušili jsme, kdy se tak stane, uvádí profesor. Dodává, že pokud jsme skutečně vstoupili do nové éry mezinárodních vztahů a již nežijeme ve světě po 11. září, pak tento posun započal již před pandemií, která rozhodně neukončí soupeření v anarchickém globálním systému, ale stane se pouze jeho dalším faktorem.

Související

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína 11. září 2001 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 2 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 3 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 5 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Velikonoční mazanec

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

včera

včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy