Největší zlom od 11. září 2001? Profesor naznačil, co znamená pandemie pro svět

NÁZOR - Vstoupili jsme do nové éry mezinárodních vztahů? Tuto otázku si klade politolog Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Profesor z U.S. Naval War College se rovněž táže, zda se 11. březen 2020, kdy Spojené státy začaly transformovat své sociální a ekonomické struktury kvůli koronavirové pandemii, stane 11. zářím 2001 současné generace.

Skutečný potenciál koronaviru

Za uplynulý měsíc se objevila vlna článků, které tvrdí, že koronavirová krize změní vše a že tento "moderní mor" zvýrazňuje dělící linii mezi érou po 11. září a nejistou současností, poukazuje profesor. Pokládá otázku, zda koronavirus skutečně znamená takový přelom, jakým byly útoky na New York a Washington, které ukončily americké "volno z dějin" po pádu berlínské zdi.

Odborník se táže, zda se po obnově letecké dopravy budou prohlídky na letištích namísto objemu tekutin a gelů a nebudou spíše soustředit na to, zda má cestující roušku, a zda nedojde k rekonfiguraci tělesných skenerů tak, aby detekovaly tělesnou teplotu a zdravotní stav, nikoliv skryté zbraně.

V týdnech po 11. září se veškerá odborná symposia zabývala otázkou, zda se boj proti al-Káidě a mezinárodnímu terorismu stane novým klíčovým principem americké zahraniční politiky, připomíná Gvosdev. Dodává, že Usámou bin Ládinem zosnovaný nečekaný útok a jeho schopnost dělat si nepřátele ve zbytku roku 2001 vedly ke vzácnému sblížení Spojených států, spojenců z NATO, jejich partnerů ve východní Asii, ale také Ruska, Íránu, Číny, Indie a Saúdské Arábie, kteří ohledně hrozby ze strany al-Káidy byli zajedno.

Bin Ládin tedy alespoň na chvíli zmírnil velmocenské soupeření, zdůrazňuje profesor. Podotýká, že v tváří v tvář pandemii by někteří komentátoři, například zakladatel Microsoftu Bill Gates, mohli jednoduše vzít někdejší prohlášení amerického prezidenta George W. Bushe a pouze zaměnit slovo "terorismus" za "koronavirus".    

"Gates věří, že hrozba této pandemie sjednotí všechny země ve společném boji a že vymýcení této metly by se mělo stát klíčovým úkolem zahraniční politiky každé země," pokračuje politolog. Táže se proto, zda s ohledem na skutečnost, že v posledních letech boj s terorismem ztrácel svou přitažlivost a předpoklad vytvořený 11. zářím, že Spojené státy ohrožují více problémy slabých států než velmoci, byl nahrazen návratem velmocenského soupeření, má koronavirus skutečně potenciál zastavit mocenskou politiku a přesměrovat pozornost na zdraví a lidskou bezpečnost.

Konfrontace nezmizela

Koronavirus má podle experta zajisté značný dopad, prověřuje existující spojenecké vztahy, trhá současnou podobu globalizace a zpochybňuje účelnost přílišného spoléhání na jediný velký globální trh, který poskytuje zboží a služby nezbytné k prosperitě a bezpečnosti. Přesto nejde o tak unikátní otřes, jakým bylo 11. září, které vedlo k pozastavení velmocenského soupeření, domnívá se Gvosdev.

Pandemie nepřiměla Severní Koreu, aby přestala s provokacemi v demilitarizované zóně a testy raket, nevedla Írán k zastavení jaderného programu, nepozastavila čínské snahy o vytvoření "nových pořádků" v Jihočínském moři, ani nemotivovala Rusko k vrácení Krymu, upozorňuje profesor. Deklaruje, že koronavirus se nestal klíčovým organizačním principem, ale jedním z dalších faktorů, s nimiž musí státy počítat při formulování svých zahraničních politik.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejně tak není automatické, že škody způsobené pandemií jsou hodnoceny všemi státy obdobně," upozorňuje odborník. Podotýká, že místo toho vidíme směs spolupráce a konfrontace založenou na síle a zájmech jednotlivých aktérů, přičemž Čína a Rusko nebudou váhat a využijí každé trhliny, kterou koronavirus vyvolá ve vztahu mezi USA a jejich spojenci, zatímco Washington nebude jakkoliv zklamán, pokud pandemie výrazně oslabí domácí postavení Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.

Peking již opatrně povzbuzuje Evropu, aby se odstřihla od Spojených států, zatímco Washington doufá, že dopad pandemie posílí volání po rozchodu Západu s Čínou, poukazuje Gvosdev. Proto je skeptický vůči myšlence, že jsme na prahu masivní změny v mezinárodních vztazích.

Koronavirus je "šedá labuť", dlouho jsme věděli, že se může objevit silně infekční nemoc, která zasáhne celý svět, ale netušili jsme, kdy se tak stane, uvádí profesor. Dodává, že pokud jsme skutečně vstoupili do nové éry mezinárodních vztahů a již nežijeme ve světě po 11. září, pak tento posun započal již před pandemií, která rozhodně neukončí soupeření v anarchickém globálním systému, ale stane se pouze jeho dalším faktorem.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína 11. září 2001 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

Putin pracuje na nejkrutější válečné zbrani Ruska, tvrdí experti. Systém promění bojiště v hořící peklo

Rusko v poslední době zesiluje ostřelování ukrajinských měst a stejně horká je situace na frontě. Zatímco Ukrajina bojuje o přežití, Moskva pracuje na nové zbrani, která by mohla zcela změnit pravidla hry, tvrdí server Onet.pl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy