Nový koronavirus se v Číně nepozorovaně šířil měsíce, naznačuje studie

Na přesnější určení data vzniku nového koronaviru se ve své nedávné studii zaměřili vědci dvou amerických univerzit. Podle jejich zjištění je velmi pravděpodobné, že potvrzené případy nákazy z čínského Wu-chanu nebyly první. Domnívají se, že virus se v zemi vyskytoval už v říjnu 2019.

Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu a univerzity v Alabamě se domnívají, že první případy nákazy se v Číně vyskytly ještě daleko dříve, než ty oficiálně potvrzené čínskými úřady z prosince roku 2019 ve Wu-chanu. Na základě metody molekulárního datování a simulací šíření epidemie odhadují, že virus se objevil již zhruba o dva měsíce dříve.

,,Naše studie vznikla proto, abychom nalezli odpověď na otázku, jak dlouho se virus SARS-CoV-2 v Číně mohl šířit, aniž by byl lékaři identifikován,“ uvedl jeden z vedoucích studie Joel O. Wertheim. Na základě dat, která měli odborníci při svém výzkumu k dispozici tak odhadují, že se virus v provincii Chu-pej začal nepozorovaně šířit přibližně v polovině října 2019. 

První nám známé případy byly v Číně detekovány koncem prosince téhož roku, a to ve stejné provincii ve městě Wu-chan. Odtud se virus začal šířit rychle i do ostatních částí Číny. Úřadům se sice podařilo epidemii do dubna následujícího roku dostat pod kontrolu, v tu dobu se už ale projevila v dalších více jak 100 zemích světa.

Podle prvotních informací mělo být původním přenašečem nového koronaviru zvíře. Vědci se tedy snažili identifikovat první případ přenosu z člověka na člověka. Předběžná vyšetřování je zavedla na wuchanský velkoobchodní trh s mořskými plody. Autoři studie ho ovšem za místo vzniku nákazy nepovažují. U původních covidových pacientů se totiž žádná spojitost s tržištěm neprokázala.

Ze studie zároveň vyplývá, že předpokládaný počet nakažených v Číně do listopadu pravděpodobně nepřesahoval jednoho člověka. Téměř v polovině listopadu odhadují, že se jejich počet zvýšil na 4, počátkem prosince na 9. První záznamy o hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 ve Wu-chanu pocházejí z poloviny prosince.

S využitím analytických nástrojů se vědci rovněž pokusili nastínit, jak se virus v počátečních stádiích a dnech pandemie mohl chovat. Pomocí simulací šíření epidemie na základě  biologických procesů viru došli autoři studie k závěru, že ze všech simulací byl virus schopen způsobit epidemii pouze ve 27,9 procentech případů. V ostatních 70,3 procentech došlo k nákaze pár lidí a virus postupně vymřel.

,,Naším postupem jsme došli k pozoruhodným závěrům. Více než 2/3 simulací, které jsme se pokoušeli vytvořit, selhaly. To znamená, že kdybychom se mohli vrátit v čase a zopakovat rok 2019 stokrát, ve dvou případech ze tří by k pandemii nikdy nedošlo,“ dodal Wertheim. Zároveň pochybuje, že by se tak brzký výskyt koronaviru jako v Číně odehrál současně i v Evropě nebo jinde na světě: ,,Silně pochybuji, že by se ve stejnou dobu onemocnění COVID-19 vyskytovalo i mimo Čínu.“ 

Podle autorů studie vedly k propuknutí epidemie zejména faktory jako jeho široký rozptyl zejména v hustě osídlených oblastech, což umožnilo viru přežít a šířit se dál. Simulace šíření epidemie v oblastech s menší hustotou osídlení naopak selhaly ve více jak 95 procentech případů.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Wu-chan

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

včera

TikTok

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

včera

Donald Trump

Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

Inzerenti, majitelé webů, agentury i copywriteři se denně potýkají s tvorbou obsahu. Jedni ho potřebují jako sůl, ale nemají na něj čas, a druzí ho tvoří rádi na profesionální úrovni. WhitePress® je online marketingová platforma, která obě skupiny spojuje dohromady a vytváří tak prostor pro tvorbu kvalitního obsahu a zvyšuje viditelnost značek na trhu.

včera

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Musk může zničit demokracii v Evropě, obává se Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz ostře kritizoval technologického magnáta Elona Muska, přičemž ho označil za hrozbu pro demokratický vývoj Evropy. Na páteční tiskové konferenci v Berlíně Scholz prohlásil, že Muskova blízkost k ultrapravicovým skupinám a politickým hnutím představuje vážné riziko pro demokratické hodnoty, na nichž stojí evropská společnost.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu: Hamás může propustit první rukojmí už v neděli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že propuštění rukojmích držených v pásmu Gazy od útoku Hamásu 7. října 2023 by mohlo začít již v neděli, pokud vláda schválí plán a dohoda bude realizována. Mediátoři z Egypta, Kataru, Spojených států a Izraele se v pátek setkali v Káhiře, aby projednali mechanismy pro zavedení příměří v Gaze.

včera

Ilustrační foto

Změny počasí nezvrátíme. Zastavení oteplování je prakticky nedosažitelné, varují vědci

Úroveň koncentrace oxidu uhličitého (CO₂) v atmosféře v roce 2024 vzrostla rychleji než kdykoli předtím, čímž se ambiciózní globální klimatický cíl omezení oteplování na 1,5 °C nad předindustriální úroveň stal téměř nedosažitelným. Vědci varují, že tento trend je neudržitelný a neslučitelný s klimatickými závazky stanovenými na Pařížské konferenci v roce 2015.

včera

včera

Překvapení roku: EU zvyšuje závislost na ruském plynu, i když se snaží o opak

Evropská unie v roce 2025 překvapivě zvyšuje svou závislost na ruském plynu, navzdory ukončení významné tranzitní dohody a pokračující válce na Ukrajině. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy