NÁZOR: O slovo se hlásí další mutace covidu. Vědec naznačil, jak to bude s očkováním

Světová zdravotnická organizace minulý týden pojmenovala novou variantu koronaviru "hodnou zájmu" řeckým písmenem mí, připomíná mikrobiolog Paul Griffin v komentáři pro server The Conversation. Expert na infekční nemoci z Univerzity v Queenslandu upozorňuje, že tato varianta, která byla prvně identifikována letos v lednu v Kolumbii, pronikla již do 39 zemí.

Varianta Mí vykazuje mutace, které naznačují, že by se mohla částečně vyhýbat ochraně poskytované vakcínami proti covidu-19, vysvětluje odborník. Za uklidňující považuje to, že zmíněná varianta byla izolována již počátkem roku, ale zjevně nevytlačuje variantu delta, která nyní ve většině světa dominuje.

"Pokud by mí byla skutečně špatnou variantou, dalo by se očekávat, že již budeme vidět takové náznaky. A ty nevidíme," uklidňuje Griffin. Podotýká, že jedním z působivých prvků naší reakce na pandemii je časté sekvencování genomu, které u žádného jiného viru dosud v takové míře neproběhlo a které umožňuje mapovat jeho vývoj, přizpůsobování se a mutace v reálném čase.

Varianty hodné zájmu  

Některé mutace virus oslabují, jiné mu naopak prospívají a umožňují jeho lepší šíření, vyhýbání se ochraně získané očkováním či uniknutí detekci pomocí současných testů, vysvětluje mikrobiolog. Doplňuje, že pokud nějaká změna viru naznačuje potenciální zvýšení jeho škodlivosti, pak je označena za "variantu hodnou zájmu".

Mí zahrnuje mutace, které některé z těchto vlastností vykazují, ale zatím není dost dat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že další aktuální "varianty hodné zájmu" představují éta, jóta, kappa a lambda.

Pokud se objeví věrohodné důkazy, že mí je závažnější varianta a začíná vytlačovat jiné, bude přesunuta do kategorie "znepokojivá varianta ", mezi které nyní spadá alfa, beta, gama a delta, uvádí vědec.

Schopnost uniknout vakcínám

Většina vakcín proti covidu-19 cílí na tzv. spike protein, který virus využívá k průniku do našich buněk, vysvětluje expert. Poukazuje, že vakcíny vystavují tělo jen části viru, zpravidla právě spike proteinu, aby se imunitní systém naučil s virem bojovat, pakliže na něj narazí.

"Pokud má varianta výrazné změny na spike proteinu, může to snížit účinnost našich vakcín," píše Griffin. Upozorňuje, že podle předběžných závěrů WHO se mí dokáže částečně protilátkám vyvolaným vakcinací vyhnout.  

Data však pocházejí z laboratorních studií, tudíž není jisté, jak se bude mí chovat ve skutečné populaci, vyzdvihuje odborník. Deklaruje, že teprve další výzkum, který již probíhá, dá v tomto směru jistotu.

Za dobrou zprávu nicméně vědec považuje to, že vakcíny aktuálně dobře chrání proti symptomatické nákaze a závažném průběhu onemocnění u všech dosud známých variant viru SARS-CoV-2.

Vakcíny nemusí chránit navždy

Existuje velká šance, že jednou vznikne varianta, která bude ochraně vyvolané vakcinací proti původnímu kmenu viru do velké míry unikat, přiznává autor komentáře. Dodává, že taková varianta by se nazývala "úniková", ale je těžké předvídat, zda a kdy se objeví, byť masivní komunitní přenos viru takovou pravděpodobnost zvyšuje.

Přední výrobci vakcín jsou na takový vývoj ale dobře připraveni a někteří již vyvíjejí vakcíny přímo na variantu delta, uklidňuje Griffin. Soudí, že pokud by byla objevena "úniková varianta", část výrobců by dokázala změnit své stávající preparáty, aby byly na novou variantu účinné, a to během šesti až osmi týdnů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Regulační úřady po celém světě by zřejmě urychlily schvalovací proces, a přestože ten by vyžadoval jisté studie, lze je provést rychle, jelikož nový preparát by měl v zásadě stejné vlastnosti jako ty současné, domnívá se mikrobiolog. Nevylučuje přitom, že přijde nakažlivější varianta, než je delta, která je podle vědců nejméně o polovinu infekčnější než alfa, která byla zase o polovinu nakažlivější než původní SARS-CoV-2.

"Evoluční teorie predikuje, že virus se může postupem času stát nakažlivějším, ale méně závažným, jelikož virus se chce šířit v co největší míře a nechce zabít svého hostitele, než to stihne," pokračuje Griffin. Varuje, že to však v případě aktuálního koronaviru nemusí být nezbytně pravda a realisticky musíme přiznat, že se virus nachází teprve na počátku svého vývoje.

Nejlepší způsob boje proti novým variantám je podle experta naočkování co největšího počtu lidí, aby existovalo málo vhodných hostitelů umožňujících reprodukci a mutace viru. Panuje však i riziko, že po proočkování většin světové populace vytvoří vakcíny na virus "selektivní tlak", aby se vyvíjel právě směrem k úniku před vakcinační imunitou, připouští vědec. Vyzdvihuje, že přínos naočkování velkého počtu jedinců nad zmíněným rizikem přesto převažuje.

Odborník se nedomnívá, že nastal čas obávat se varianty mí, dokud nebude prohlášena za "znepokojivou variantu". I tak máme úžasné nástroje k boji s virem, především mnoho účinných vakcín, z nichž většinu lze rychle adaptovat na nové varianty, konstatuje Griffin. Za pravděpodobné proto považuje, že v budoucnu bude nutné pravidelné přeočkování proti novým koronavirovým variantám.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci Kolumbie očkování

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 58 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 4 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Do důchodu půjdeme později. Pavel se shodl s koalicí i opozicí, věk odchodu do penze musí růst

Zástupci jak koalice, tak opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. Vedla se diskuze i ohledně způsobu výpočtu této změny. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy