NÁZOR: O slovo se hlásí další mutace covidu. Vědec naznačil, jak to bude s očkováním

Světová zdravotnická organizace minulý týden pojmenovala novou variantu koronaviru "hodnou zájmu" řeckým písmenem mí, připomíná mikrobiolog Paul Griffin v komentáři pro server The Conversation. Expert na infekční nemoci z Univerzity v Queenslandu upozorňuje, že tato varianta, která byla prvně identifikována letos v lednu v Kolumbii, pronikla již do 39 zemí.

Varianta Mí vykazuje mutace, které naznačují, že by se mohla částečně vyhýbat ochraně poskytované vakcínami proti covidu-19, vysvětluje odborník. Za uklidňující považuje to, že zmíněná varianta byla izolována již počátkem roku, ale zjevně nevytlačuje variantu delta, která nyní ve většině světa dominuje.

"Pokud by mí byla skutečně špatnou variantou, dalo by se očekávat, že již budeme vidět takové náznaky. A ty nevidíme," uklidňuje Griffin. Podotýká, že jedním z působivých prvků naší reakce na pandemii je časté sekvencování genomu, které u žádného jiného viru dosud v takové míře neproběhlo a které umožňuje mapovat jeho vývoj, přizpůsobování se a mutace v reálném čase.

Varianty hodné zájmu  

Některé mutace virus oslabují, jiné mu naopak prospívají a umožňují jeho lepší šíření, vyhýbání se ochraně získané očkováním či uniknutí detekci pomocí současných testů, vysvětluje mikrobiolog. Doplňuje, že pokud nějaká změna viru naznačuje potenciální zvýšení jeho škodlivosti, pak je označena za "variantu hodnou zájmu".

Mí zahrnuje mutace, které některé z těchto vlastností vykazují, ale zatím není dost dat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že další aktuální "varianty hodné zájmu" představují éta, jóta, kappa a lambda.

Pokud se objeví věrohodné důkazy, že mí je závažnější varianta a začíná vytlačovat jiné, bude přesunuta do kategorie "znepokojivá varianta ", mezi které nyní spadá alfa, beta, gama a delta, uvádí vědec.

Schopnost uniknout vakcínám

Většina vakcín proti covidu-19 cílí na tzv. spike protein, který virus využívá k průniku do našich buněk, vysvětluje expert. Poukazuje, že vakcíny vystavují tělo jen části viru, zpravidla právě spike proteinu, aby se imunitní systém naučil s virem bojovat, pakliže na něj narazí.

"Pokud má varianta výrazné změny na spike proteinu, může to snížit účinnost našich vakcín," píše Griffin. Upozorňuje, že podle předběžných závěrů WHO se mí dokáže částečně protilátkám vyvolaným vakcinací vyhnout.  

Data však pocházejí z laboratorních studií, tudíž není jisté, jak se bude mí chovat ve skutečné populaci, vyzdvihuje odborník. Deklaruje, že teprve další výzkum, který již probíhá, dá v tomto směru jistotu.

Za dobrou zprávu nicméně vědec považuje to, že vakcíny aktuálně dobře chrání proti symptomatické nákaze a závažném průběhu onemocnění u všech dosud známých variant viru SARS-CoV-2.

Vakcíny nemusí chránit navždy

Existuje velká šance, že jednou vznikne varianta, která bude ochraně vyvolané vakcinací proti původnímu kmenu viru do velké míry unikat, přiznává autor komentáře. Dodává, že taková varianta by se nazývala "úniková", ale je těžké předvídat, zda a kdy se objeví, byť masivní komunitní přenos viru takovou pravděpodobnost zvyšuje.

Přední výrobci vakcín jsou na takový vývoj ale dobře připraveni a někteří již vyvíjejí vakcíny přímo na variantu delta, uklidňuje Griffin. Soudí, že pokud by byla objevena "úniková varianta", část výrobců by dokázala změnit své stávající preparáty, aby byly na novou variantu účinné, a to během šesti až osmi týdnů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Regulační úřady po celém světě by zřejmě urychlily schvalovací proces, a přestože ten by vyžadoval jisté studie, lze je provést rychle, jelikož nový preparát by měl v zásadě stejné vlastnosti jako ty současné, domnívá se mikrobiolog. Nevylučuje přitom, že přijde nakažlivější varianta, než je delta, která je podle vědců nejméně o polovinu infekčnější než alfa, která byla zase o polovinu nakažlivější než původní SARS-CoV-2.

"Evoluční teorie predikuje, že virus se může postupem času stát nakažlivějším, ale méně závažným, jelikož virus se chce šířit v co největší míře a nechce zabít svého hostitele, než to stihne," pokračuje Griffin. Varuje, že to však v případě aktuálního koronaviru nemusí být nezbytně pravda a realisticky musíme přiznat, že se virus nachází teprve na počátku svého vývoje.

Nejlepší způsob boje proti novým variantám je podle experta naočkování co největšího počtu lidí, aby existovalo málo vhodných hostitelů umožňujících reprodukci a mutace viru. Panuje však i riziko, že po proočkování většin světové populace vytvoří vakcíny na virus "selektivní tlak", aby se vyvíjel právě směrem k úniku před vakcinační imunitou, připouští vědec. Vyzdvihuje, že přínos naočkování velkého počtu jedinců nad zmíněným rizikem přesto převažuje.

Odborník se nedomnívá, že nastal čas obávat se varianty mí, dokud nebude prohlášena za "znepokojivou variantu". I tak máme úžasné nástroje k boji s virem, především mnoho účinných vakcín, z nichž většinu lze rychle adaptovat na nové varianty, konstatuje Griffin. Za pravděpodobné proto považuje, že v budoucnu bude nutné pravidelné přeočkování proti novým koronavirovým variantám.  

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci Kolumbie očkování

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy