NÁZOR: O slovo se hlásí další mutace covidu. Vědec naznačil, jak to bude s očkováním

Světová zdravotnická organizace minulý týden pojmenovala novou variantu koronaviru "hodnou zájmu" řeckým písmenem mí, připomíná mikrobiolog Paul Griffin v komentáři pro server The Conversation. Expert na infekční nemoci z Univerzity v Queenslandu upozorňuje, že tato varianta, která byla prvně identifikována letos v lednu v Kolumbii, pronikla již do 39 zemí.

Varianta Mí vykazuje mutace, které naznačují, že by se mohla částečně vyhýbat ochraně poskytované vakcínami proti covidu-19, vysvětluje odborník. Za uklidňující považuje to, že zmíněná varianta byla izolována již počátkem roku, ale zjevně nevytlačuje variantu delta, která nyní ve většině světa dominuje.

"Pokud by mí byla skutečně špatnou variantou, dalo by se očekávat, že již budeme vidět takové náznaky. A ty nevidíme," uklidňuje Griffin. Podotýká, že jedním z působivých prvků naší reakce na pandemii je časté sekvencování genomu, které u žádného jiného viru dosud v takové míře neproběhlo a které umožňuje mapovat jeho vývoj, přizpůsobování se a mutace v reálném čase.

Varianty hodné zájmu  

Některé mutace virus oslabují, jiné mu naopak prospívají a umožňují jeho lepší šíření, vyhýbání se ochraně získané očkováním či uniknutí detekci pomocí současných testů, vysvětluje mikrobiolog. Doplňuje, že pokud nějaká změna viru naznačuje potenciální zvýšení jeho škodlivosti, pak je označena za "variantu hodnou zájmu".

Mí zahrnuje mutace, které některé z těchto vlastností vykazují, ale zatím není dost dat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že další aktuální "varianty hodné zájmu" představují éta, jóta, kappa a lambda.

Pokud se objeví věrohodné důkazy, že mí je závažnější varianta a začíná vytlačovat jiné, bude přesunuta do kategorie "znepokojivá varianta ", mezi které nyní spadá alfa, beta, gama a delta, uvádí vědec.

Schopnost uniknout vakcínám

Většina vakcín proti covidu-19 cílí na tzv. spike protein, který virus využívá k průniku do našich buněk, vysvětluje expert. Poukazuje, že vakcíny vystavují tělo jen části viru, zpravidla právě spike proteinu, aby se imunitní systém naučil s virem bojovat, pakliže na něj narazí.

"Pokud má varianta výrazné změny na spike proteinu, může to snížit účinnost našich vakcín," píše Griffin. Upozorňuje, že podle předběžných závěrů WHO se mí dokáže částečně protilátkám vyvolaným vakcinací vyhnout.  

Data však pocházejí z laboratorních studií, tudíž není jisté, jak se bude mí chovat ve skutečné populaci, vyzdvihuje odborník. Deklaruje, že teprve další výzkum, který již probíhá, dá v tomto směru jistotu.

Za dobrou zprávu nicméně vědec považuje to, že vakcíny aktuálně dobře chrání proti symptomatické nákaze a závažném průběhu onemocnění u všech dosud známých variant viru SARS-CoV-2.

Vakcíny nemusí chránit navždy

Existuje velká šance, že jednou vznikne varianta, která bude ochraně vyvolané vakcinací proti původnímu kmenu viru do velké míry unikat, přiznává autor komentáře. Dodává, že taková varianta by se nazývala "úniková", ale je těžké předvídat, zda a kdy se objeví, byť masivní komunitní přenos viru takovou pravděpodobnost zvyšuje.

Přední výrobci vakcín jsou na takový vývoj ale dobře připraveni a někteří již vyvíjejí vakcíny přímo na variantu delta, uklidňuje Griffin. Soudí, že pokud by byla objevena "úniková varianta", část výrobců by dokázala změnit své stávající preparáty, aby byly na novou variantu účinné, a to během šesti až osmi týdnů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Regulační úřady po celém světě by zřejmě urychlily schvalovací proces, a přestože ten by vyžadoval jisté studie, lze je provést rychle, jelikož nový preparát by měl v zásadě stejné vlastnosti jako ty současné, domnívá se mikrobiolog. Nevylučuje přitom, že přijde nakažlivější varianta, než je delta, která je podle vědců nejméně o polovinu infekčnější než alfa, která byla zase o polovinu nakažlivější než původní SARS-CoV-2.

"Evoluční teorie predikuje, že virus se může postupem času stát nakažlivějším, ale méně závažným, jelikož virus se chce šířit v co největší míře a nechce zabít svého hostitele, než to stihne," pokračuje Griffin. Varuje, že to však v případě aktuálního koronaviru nemusí být nezbytně pravda a realisticky musíme přiznat, že se virus nachází teprve na počátku svého vývoje.

Nejlepší způsob boje proti novým variantám je podle experta naočkování co největšího počtu lidí, aby existovalo málo vhodných hostitelů umožňujících reprodukci a mutace viru. Panuje však i riziko, že po proočkování většin světové populace vytvoří vakcíny na virus "selektivní tlak", aby se vyvíjel právě směrem k úniku před vakcinační imunitou, připouští vědec. Vyzdvihuje, že přínos naočkování velkého počtu jedinců nad zmíněným rizikem přesto převažuje.

Odborník se nedomnívá, že nastal čas obávat se varianty mí, dokud nebude prohlášena za "znepokojivou variantu". I tak máme úžasné nástroje k boji s virem, především mnoho účinných vakcín, z nichž většinu lze rychle adaptovat na nové varianty, konstatuje Griffin. Za pravděpodobné proto považuje, že v budoucnu bude nutné pravidelné přeočkování proti novým koronavirovým variantám.  

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci Kolumbie očkování

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy