Od společnosti odtržené elity kážou o koronaviru? Politolog poukázal na problém

NÁZOR - Pokud si někdo myslel, že světová pandemie koronaviru, která ve Spojených státech zabila přes 80 tisíc lidí, překoná hluboké politické rozdělení země, měl by svůj názor přehodnotit. Konstatuje to politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post.

Zdroj polarizace

Ukazuje se, že příznivci Demokratické strany považují pandemii za závažnou a jsou ochotni následovat pokyny hygieniků a epidemiologů v mnohem větší míře než příznivci Republikánské strany, uvádí Zakaria. Dodává, že podle dat z mobilních telefonů také dochází k mnohem většímu pohybu osob v těch okresech, které v posledních prezidentských volbách volily Donalda Trumpa, než v těch, kde zvítězila Hillary Clintonová.

Mnozí se tak ptají, proč existuje ve Spojených státech tak silná politická polarizace, která vede obyvatele k ignorování expertů a riskování vlastního zdraví, poukazuje politolog. Konstatuje, že v americké společnosti existuje značná nedůvěra, kterou je třeba pochopit.

Zakaria odkazuje na knihu politologa Michaela Linda Nový třídní boj, která vysvětluje, že klíčovou otázkou je nadvláda, která se v sociální rovině rozlišuje na úřední, ekonomickou a kulturní, přičemž ve všech těchto oblastech probíhá třídní konflikt.

Lind tvrdí, že dnešní Americe lze nejlépe porozumět právě optikou třídního boje, který vyostřil nástup "nadtřídy", která dominuje všem třem uvedeným sférám, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že jde zpravidla o městské, vysokoškolsky vzdělané lidi, často s doktorským titulem, díky čemuž jsou poměrně odtrženi od většiny země.

"Pouze 36 %  Američanů má bakalářský titul a jen 13 % má magisterský nebo vyšší," pokračuje politolog. Dodává, že nejvyšší kruhy se skládají z této "kvalifikované nadtřídy", ale mnoho lidí bez vysokoškolského vzdělání, především ve venkovských oblastech, chová vůči této nové elitě hlubokou zášť a myslí si, že prosazuje politiku, která je prezentována jako prospěšná pro celou zemi, ale ve skutečnosti z ní těží pouze příslušníci vládnoucí třídy, jejichž život se v posledních desetiletích zlepšuje, zatímco ostatní paběrkují.    

Z tohoto pohledu pomáhá obchod a přistěhovalectví právě vysokoškolsky vzdělaným, kteří pracují na nadnárodních firmách, ale manuálně pracující poškozuje, upozorňuje Zakaria. Soudí, že pokud tito lidé slyší "experty" říkat, že globalizace a technologická změna jsou nevyhnutelné a musíme se jim přizpůsobit, staví se na odpor, protože zpráva nekoresponduje s jejich životní zkušeností.

Práce z domova je luxus

Politolog doporučuje podívat se na koronavirovou krizi tímto prismatem: "Představte si, že jste Američan, který pracuje manuálně - řidič náklaďáku, stavební dělník, mechanik na ropném vrtu - a právě jste kvůli karanténě přišel o práci, stejně jako více než 36 milionů lidí."

Následně si pustíte televizi a slyšíte zdravotní experty, akademiky, technokraty a novináře vysvětlovat, že je třeba držet ekonomiku zavřenou, jinými slovy udržovat nezaměstnanost, protože veřejné zdraví je důležité, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že experti, kteří toto tvrdí, si nejen udrželi životní úroveň, ale ve skutečnosti jsou nyní ještě žádanější a věří, že dělají důležitou práci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ti, kteří o práci přišli, ale cítí, že jsou zbyteční, navíc mají strach o své rodiny a čeká je každodenní boj o přežití, upozorňuje politolog. Pokládá proto otázku, zda je skutečně těžké pochopit, proč takoví lidé budou zřejmě skeptičtí vůči radám expertů.

I u covid-19 platí třídní rozdělení, deklaruje Zakaria. Odkazuje na americké vládní statistiky z loňského roku o "flexibilitě práce" amerických zaměstnanců, které ukazují, že 25 % lidí s nejvyššími příjmy může téměř ve dvou třetinách případů zůstat doma, aniž by přišlo o svou práci, což však platí pouze o méně než desetině 25 % lidí s nejnižšími příjmy.     

Hlavní americký imunolog Anthony Fauci připustil, že apely k dodržování aktuálních zdravotnických směrnic jsou "nepřesvědčivé", poukazuje politolog. Dodává, že pro mnoho lidí nejsou pouze nepřesvědčivé, ale drtí jejich životy.

"Ne každý, kdo pracuje v první linii či manuálně, je Trumpův volič, ale všichni chápou, že možnost pracovat z domova je luxusem," píše Zakaria. Konstatuje, že nikdo na světě nemůže tvrdit, že zná správnou cestu vpřed, což přiznal i Fauci, který možné znovuotevření škol okomentoval slovy, že nemá ucelenou odpověď, protože situace se v jednotlivých regionech liší, což platí i o ekonomice, ke které se vyjadřovat nebude, protože jeho polem je veřejné zdraví.

Fauci podle politologa správně přiznal, že jeho pole působnosti je omezené. Proto by na cestě k těžkým rozhodnutím mělo zaznívat mnoho hlasů a ti, kteří rozhodují, by měli být empatičtí k situaci všech lidí, nabádá Zakaria. Podotýká, že covid-19 neohrožuje životy pouze zdravotně, ale jiným způsobem také mnoho životů obrací vzhůru nohama.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomická krize vzdělání Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy