Od společnosti odtržené elity kážou o koronaviru? Politolog poukázal na problém

NÁZOR - Pokud si někdo myslel, že světová pandemie koronaviru, která ve Spojených státech zabila přes 80 tisíc lidí, překoná hluboké politické rozdělení země, měl by svůj názor přehodnotit. Konstatuje to politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post.

Zdroj polarizace

Ukazuje se, že příznivci Demokratické strany považují pandemii za závažnou a jsou ochotni následovat pokyny hygieniků a epidemiologů v mnohem větší míře než příznivci Republikánské strany, uvádí Zakaria. Dodává, že podle dat z mobilních telefonů také dochází k mnohem většímu pohybu osob v těch okresech, které v posledních prezidentských volbách volily Donalda Trumpa, než v těch, kde zvítězila Hillary Clintonová.

Mnozí se tak ptají, proč existuje ve Spojených státech tak silná politická polarizace, která vede obyvatele k ignorování expertů a riskování vlastního zdraví, poukazuje politolog. Konstatuje, že v americké společnosti existuje značná nedůvěra, kterou je třeba pochopit.

Zakaria odkazuje na knihu politologa Michaela Linda Nový třídní boj, která vysvětluje, že klíčovou otázkou je nadvláda, která se v sociální rovině rozlišuje na úřední, ekonomickou a kulturní, přičemž ve všech těchto oblastech probíhá třídní konflikt.

Lind tvrdí, že dnešní Americe lze nejlépe porozumět právě optikou třídního boje, který vyostřil nástup "nadtřídy", která dominuje všem třem uvedeným sférám, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že jde zpravidla o městské, vysokoškolsky vzdělané lidi, často s doktorským titulem, díky čemuž jsou poměrně odtrženi od většiny země.

"Pouze 36 %  Američanů má bakalářský titul a jen 13 % má magisterský nebo vyšší," pokračuje politolog. Dodává, že nejvyšší kruhy se skládají z této "kvalifikované nadtřídy", ale mnoho lidí bez vysokoškolského vzdělání, především ve venkovských oblastech, chová vůči této nové elitě hlubokou zášť a myslí si, že prosazuje politiku, která je prezentována jako prospěšná pro celou zemi, ale ve skutečnosti z ní těží pouze příslušníci vládnoucí třídy, jejichž život se v posledních desetiletích zlepšuje, zatímco ostatní paběrkují.    

Z tohoto pohledu pomáhá obchod a přistěhovalectví právě vysokoškolsky vzdělaným, kteří pracují na nadnárodních firmách, ale manuálně pracující poškozuje, upozorňuje Zakaria. Soudí, že pokud tito lidé slyší "experty" říkat, že globalizace a technologická změna jsou nevyhnutelné a musíme se jim přizpůsobit, staví se na odpor, protože zpráva nekoresponduje s jejich životní zkušeností.

Práce z domova je luxus

Politolog doporučuje podívat se na koronavirovou krizi tímto prismatem: "Představte si, že jste Američan, který pracuje manuálně - řidič náklaďáku, stavební dělník, mechanik na ropném vrtu - a právě jste kvůli karanténě přišel o práci, stejně jako více než 36 milionů lidí."

Následně si pustíte televizi a slyšíte zdravotní experty, akademiky, technokraty a novináře vysvětlovat, že je třeba držet ekonomiku zavřenou, jinými slovy udržovat nezaměstnanost, protože veřejné zdraví je důležité, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že experti, kteří toto tvrdí, si nejen udrželi životní úroveň, ale ve skutečnosti jsou nyní ještě žádanější a věří, že dělají důležitou práci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ti, kteří o práci přišli, ale cítí, že jsou zbyteční, navíc mají strach o své rodiny a čeká je každodenní boj o přežití, upozorňuje politolog. Pokládá proto otázku, zda je skutečně těžké pochopit, proč takoví lidé budou zřejmě skeptičtí vůči radám expertů.

I u covid-19 platí třídní rozdělení, deklaruje Zakaria. Odkazuje na americké vládní statistiky z loňského roku o "flexibilitě práce" amerických zaměstnanců, které ukazují, že 25 % lidí s nejvyššími příjmy může téměř ve dvou třetinách případů zůstat doma, aniž by přišlo o svou práci, což však platí pouze o méně než desetině 25 % lidí s nejnižšími příjmy.     

Hlavní americký imunolog Anthony Fauci připustil, že apely k dodržování aktuálních zdravotnických směrnic jsou "nepřesvědčivé", poukazuje politolog. Dodává, že pro mnoho lidí nejsou pouze nepřesvědčivé, ale drtí jejich životy.

"Ne každý, kdo pracuje v první linii či manuálně, je Trumpův volič, ale všichni chápou, že možnost pracovat z domova je luxusem," píše Zakaria. Konstatuje, že nikdo na světě nemůže tvrdit, že zná správnou cestu vpřed, což přiznal i Fauci, který možné znovuotevření škol okomentoval slovy, že nemá ucelenou odpověď, protože situace se v jednotlivých regionech liší, což platí i o ekonomice, ke které se vyjadřovat nebude, protože jeho polem je veřejné zdraví.

Fauci podle politologa správně přiznal, že jeho pole působnosti je omezené. Proto by na cestě k těžkým rozhodnutím mělo zaznívat mnoho hlasů a ti, kteří rozhodují, by měli být empatičtí k situaci všech lidí, nabádá Zakaria. Podotýká, že covid-19 neohrožuje životy pouze zdravotně, ale jiným způsobem také mnoho životů obrací vzhůru nohama.   

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomická krize vzdělání Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 47 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

Polsko se opevní před Ruskem a Běloruskem. Tusk oznámil obří investici

Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to premiér Donald Tusk. Varšava plánuje i výstavbu opevnění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy