Opomíjený důsledek pandemie: Města se po koronaviru navždy změní. Vědci prozradili jak

Světové metropole hromadně zavádí v rámci pandemie nová opatření, jejichž cílem je udržitelnost, potravinová soběstačnost, ochrana obyvatelstva a zlepšení životní úrovně. Podle některých expertů ale tato opatření nezmizí a naopak se stanou běžnou součástí našeho života.

Podle expertů se z mimořádných opatření brzy stane norma, píše Thomson Reuters Foundation (TRF), která je součástí zpravodajské a informační společnosti Reuters.

"Výjimečná doba vyžaduje výjimečnou odezvu. Většina hlavních inovací v oboru městského plánování a designu v dějinách byla založena na snaze zlepšit zdraví," říká Tony Matthews, profesor urbanismu a územního plánování na australské Griffithově univerzitě.

Dodal, že podobnou vlnu inovací spustí i covid-19. Města se totiž budou snažit dosáhnout větší soběstačnost a odolnosti s důrazem na dopravu, energii a dostatek potravin.

Ostatně i epidemie cholery v 30. letech 19. století vedla k lepším hygienickým opatřením v Londýně a dalších městech. Stejně tak i tuberkulóza, která na počátku 20. století vypukla v New Yorku. Velkoměsto díky tomu vylepšilo systém hromadné dopravy a bytovou regulaci.

V současnosti úřady například zkoumají možnosti mobility, přidávají cyklostezky a v některých ulicích zcela zakazují automobilovou dopravu, aby lidé mohli bezpečně dodržovat rozestupy. Podle odborníků na urbanismus jde o opatření, které ve městech vydrží dlouhodobě.

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce například vytvořit "čtvrthodinové město", kdy lze všechny záležitosti každodenního života vyřídit v okruhu 15 minut od domova. Vše by mělo být dosažitelné chůzí, jízdou na kole, případně hromadnou dopravou.

Naopak v Singapuru pandemie vedla k větší potravinové soběstačnosti. Městský stát dováží 90 procent všech potravin, nyní se ale chce zaměřit na produkci potravin přímo ve městě. Do roku 2030 má z lokální produkce pokrýt zhruba 30 procent potravinové poptávky.

Vzhledem k tomu, že pandemie zasáhla i cestovní a turistický ruch, budou muset města závislé na příjmech z této oblasti rovněž změnit své ekonomické modely.

Upřednostnit sociální a ekologické cíle chce například i Amsterdam, kde většina míst už nebude jako dřív. "Krize plně odhalila zásadní slabosti našich systémů a většinu zavedených řádů převrátila naruby. Budeme se muset opravdu přizpůsobit," dodal Matthews.

Související

Sberbank

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.
Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Více souvisejících

města New York Amsterdam (The Netherlands) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy