Opomíjený důsledek pandemie: Města se po koronaviru navždy změní. Vědci prozradili jak

Světové metropole hromadně zavádí v rámci pandemie nová opatření, jejichž cílem je udržitelnost, potravinová soběstačnost, ochrana obyvatelstva a zlepšení životní úrovně. Podle některých expertů ale tato opatření nezmizí a naopak se stanou běžnou součástí našeho života.

Podle expertů se z mimořádných opatření brzy stane norma, píše Thomson Reuters Foundation (TRF), která je součástí zpravodajské a informační společnosti Reuters.

"Výjimečná doba vyžaduje výjimečnou odezvu. Většina hlavních inovací v oboru městského plánování a designu v dějinách byla založena na snaze zlepšit zdraví," říká Tony Matthews, profesor urbanismu a územního plánování na australské Griffithově univerzitě.

Dodal, že podobnou vlnu inovací spustí i covid-19. Města se totiž budou snažit dosáhnout větší soběstačnost a odolnosti s důrazem na dopravu, energii a dostatek potravin.

Ostatně i epidemie cholery v 30. letech 19. století vedla k lepším hygienickým opatřením v Londýně a dalších městech. Stejně tak i tuberkulóza, která na počátku 20. století vypukla v New Yorku. Velkoměsto díky tomu vylepšilo systém hromadné dopravy a bytovou regulaci.

V současnosti úřady například zkoumají možnosti mobility, přidávají cyklostezky a v některých ulicích zcela zakazují automobilovou dopravu, aby lidé mohli bezpečně dodržovat rozestupy. Podle odborníků na urbanismus jde o opatření, které ve městech vydrží dlouhodobě.

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce například vytvořit "čtvrthodinové město", kdy lze všechny záležitosti každodenního života vyřídit v okruhu 15 minut od domova. Vše by mělo být dosažitelné chůzí, jízdou na kole, případně hromadnou dopravou.

Naopak v Singapuru pandemie vedla k větší potravinové soběstačnosti. Městský stát dováží 90 procent všech potravin, nyní se ale chce zaměřit na produkci potravin přímo ve městě. Do roku 2030 má z lokální produkce pokrýt zhruba 30 procent potravinové poptávky.

Vzhledem k tomu, že pandemie zasáhla i cestovní a turistický ruch, budou muset města závislé na příjmech z této oblasti rovněž změnit své ekonomické modely.

Upřednostnit sociální a ekologické cíle chce například i Amsterdam, kde většina míst už nebude jako dřív. "Krize plně odhalila zásadní slabosti našich systémů a většinu zavedených řádů převrátila naruby. Budeme se muset opravdu přizpůsobit," dodal Matthews.

Související

Sberbank

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.
Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Více souvisejících

města New York Amsterdam (The Netherlands) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 49 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 53 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy