Opomíjený důsledek pandemie: Města se po koronaviru navždy změní. Vědci prozradili jak

Světové metropole hromadně zavádí v rámci pandemie nová opatření, jejichž cílem je udržitelnost, potravinová soběstačnost, ochrana obyvatelstva a zlepšení životní úrovně. Podle některých expertů ale tato opatření nezmizí a naopak se stanou běžnou součástí našeho života.

Podle expertů se z mimořádných opatření brzy stane norma, píše Thomson Reuters Foundation (TRF), která je součástí zpravodajské a informační společnosti Reuters.

"Výjimečná doba vyžaduje výjimečnou odezvu. Většina hlavních inovací v oboru městského plánování a designu v dějinách byla založena na snaze zlepšit zdraví," říká Tony Matthews, profesor urbanismu a územního plánování na australské Griffithově univerzitě.

Dodal, že podobnou vlnu inovací spustí i covid-19. Města se totiž budou snažit dosáhnout větší soběstačnost a odolnosti s důrazem na dopravu, energii a dostatek potravin.

Ostatně i epidemie cholery v 30. letech 19. století vedla k lepším hygienickým opatřením v Londýně a dalších městech. Stejně tak i tuberkulóza, která na počátku 20. století vypukla v New Yorku. Velkoměsto díky tomu vylepšilo systém hromadné dopravy a bytovou regulaci.

V současnosti úřady například zkoumají možnosti mobility, přidávají cyklostezky a v některých ulicích zcela zakazují automobilovou dopravu, aby lidé mohli bezpečně dodržovat rozestupy. Podle odborníků na urbanismus jde o opatření, které ve městech vydrží dlouhodobě.

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce například vytvořit "čtvrthodinové město", kdy lze všechny záležitosti každodenního života vyřídit v okruhu 15 minut od domova. Vše by mělo být dosažitelné chůzí, jízdou na kole, případně hromadnou dopravou.

Naopak v Singapuru pandemie vedla k větší potravinové soběstačnosti. Městský stát dováží 90 procent všech potravin, nyní se ale chce zaměřit na produkci potravin přímo ve městě. Do roku 2030 má z lokální produkce pokrýt zhruba 30 procent potravinové poptávky.

Vzhledem k tomu, že pandemie zasáhla i cestovní a turistický ruch, budou muset města závislé na příjmech z této oblasti rovněž změnit své ekonomické modely.

Upřednostnit sociální a ekologické cíle chce například i Amsterdam, kde většina míst už nebude jako dřív. "Krize plně odhalila zásadní slabosti našich systémů a většinu zavedených řádů převrátila naruby. Budeme se muset opravdu přizpůsobit," dodal Matthews.

Související

Sberbank

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.
Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Více souvisejících

města New York Amsterdam (The Netherlands) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 32 minutami

plynovod Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

před 38 minutami

Papež František

Papež je v nemocnici v Římě, podle mluvčího kvůli plánované prohlídce

Šestaosmdesátiletý papež František byl dnes hospitalizován v Římě kvůli předem plánované zdravotní prohlídce. S odkazem na prohlášení mluvčího hlavy katolické církve o tom informovala agentura Reuters. Ta rovněž poukázala na fakt, že papež se dnes zúčastnil pravidelné generální audience, na které vypadal, že se těší dobrému zdraví.

Aktualizováno před 39 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.

před 41 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Karel III. se již sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Pavel Blažek (ODS)

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 1 hodinou

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 1 hodinou

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

před 2 hodinami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 2 hodinami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy