Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná. Napsala to dnes agentura AP. Papež František se během své "kajícné pouti" po Kanadě ve středu setkal s premiérem Justinem Trudeauem a generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou, která zastupuje britskou královnu Alžbětu II.
"Jako otec si nedokážu představit, že by mi mé děti někdo odebral. Když pláčou, mohu je utěšit. Když jsou šťastné, mohu s nimi jejich radost sdílet," řekl Trudeau v pevnosti Citadelle, sídle guvernérky Simonové, kde se představitelé státu s papežem setkali. "V internátních školách byly ale děti izolované a osamocené ve své bolesti a zármutku. Daleko od svých rodin a komunit," pokračoval Trudeau. "A nejhorší na tom je, že byly zbaveny svého jazyka, kultury a identity," dodal premiér, který měl podle agentury Reuters "jízlivý" tón.
Katoličtí duchovní a misionáři se v minulosti desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150.000 dětí, jež byly vystaveny hladovění, bití i zneužívání. Až 6000 dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.
Kanadský školský systém takto fungoval od 19. století až do 90. let minulého století a o obrovském dopadu na domorodou komunitu se ví dlouho. Systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila za "kulturní genocidu". Loni se o dětském utrpení začalo znovu mluvit poté, co se našly ostatky 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v kanadské Britské Kolumbii.
Papež František poznamenal, že školský systém "prosazovaly v té době vládní úřady". V reakci na kritiku ale dodal, že "místní katolické instituce hrály roli v uplatňování této politiky" a omluvil se za násilí a zneužívání, kterému domorodé děti někteří křesťané v Kanadě vystavovali.
Papež při setkání se zástupci vlády uvedl, že "je skandální, že z blahobytu vytvořeného ekonomickým vývojem nemohou těžit všechny složky společnosti". "A je vskutku smutné, že obzvláště mezi domorodými lidmi je tolik chudoby," uvedl papež.
"Svojí návštěvou dáváte světu najevo, že se vy a římskokatolická církev připojujete k nám na cestě ke smíření, uzdravení, naději a obnově," řekla papežovi Simonová. "Tito lidé, tito přeživší, se ale vymykají definici... bojovali a stále bojují za své jazyky a kultury, aby mohli jejich další generace prosperovat," řekl Simonová, která je jako Inuitka první guvernérkou Kanady s domorodým původem.
Trudeau naznačil, že ačkoliv Františkova návštěva má na přeživší "ohromný vliv", je pouhým prvním krokem. František řekl, že církev touží po tom "obnovit vztah s domorodými Kanaďany".
Kanadský ministr pro vztahy s domorodými obyvateli Marc Miller papežův projev kritizoval. František se podle něj vyhnul zmínce o sexuálním násilí ve svém výčtu druhů zneužívání, kterému byly děti vystavován. Podle agentury Reuters svou kritikou hovořil i za některé ze zástupců domorodých komunit.
Kanadská vláda se za provozování rezidenčních škol a asimilačního programu omluvila v roce 2008, kdy v parlamentu k této věci vystoupil bývalý kanadský premiér Stephen Harper. Následkem soudního procesu, který zahrnoval vládu, církevní organizace a zhruba 90.000 žáků bývalých rezidenčních škol, musela Kanada na reparacích zaplatit miliardy dolarů domorodým komunitám. Katolická církev zaplatila přes 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) a dalších 30 milionů (720 milionů korun) hodlá doplatit v následujících pěti letech.
Papež se už v pondělí setkal se zástupci domorodých obyvatel a prosil je o odpuštění. Krátce předtím se na blízkém hřbitově pomodlil a následně se za doprovodu čtyř kmenových náčelníků v tradičních čelenkách zúčastnil shromáždění tisíců příslušníků původního obyvatelstva Kanady.
před 14 hodinami
Související

Dodá Kanada Ukrajině další Leopardy? Zelenskyj a Trudeau jednali i o zabavení ruského majetku

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Justin Trudeau , Papež František
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 47 minutami

Kyjev čelil dalšímu ruskému útoku, nejméně jeden člověk zemřel
Aktualizováno před 53 minutami

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze
Aktualizováno před 1 hodinou

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí
před 1 hodinou

Neutrální Rakousko nakonec poskytne 2 miliony euro na odminování Ukrajiny
Aktualizováno před 2 hodinami

Lukašenko: Putin dá jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke „svazu Ruska a Běloruska“
před 2 hodinami

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu
před 2 hodinami

Kličko vysvětlil, proč byly v Kyjevě cítit vibrace. O zemětřesení nešlo
před 2 hodinami

V Rumburku se auto srazilo s vlakem, dva lidé zemřeli
před 2 hodinami

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz
před 3 hodinami

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem
před 4 hodinami

Policie obvinila muže kvůli sobotnímu úmrtí dítěte v Mostě
před 5 hodinami

Babiše trestá evropská frakce ALDE. Vadí jeho vystoupení na Orbánově akci
před 6 hodinami

Úspěšné pátrání uprostřed války. Ukrajinskou holčičku našli po čtyřech dnech
před 6 hodinami

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem
před 7 hodinami

Turistka zemřela po pádu na Slovensku, na chodníku zůstaly tři děti
před 7 hodinami

Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť
před 8 hodinami

Ruská ropná rafinérie čelila útoku dronů, protivzdušná obrana byla úspěšná
před 8 hodinami

Prigožin varoval Kreml, který se ho údajně snaží umlčet
Aktualizováno před 9 hodinami

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru
před 9 hodinami
Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka
Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun.
Zdroj: Jan Hrabě