Peruánka María Tambová vzala děti a odjela s nimi z vesnice v amazonském pralese do Limy. Její dcera Amélie měla být první v rodině, kdo bude studovat na univerzitě.
Jenomže přišel koronavirus a s ním karanténa. María nedokázala své děti v hlavním městě uživit ani platit nájem. Sebrala tedy tři dcery znovu a vydala se s nimi zpět domů. Čekalo je přes 560 kilometrů chůze. Informovala o tom zpravodajská stanice CNN.
Sedmnáctiletá Amélie získala stipendium ke studiu na přírodovědecké univerzitě v Limě. Rodina se rozhodla jí na začátku pomoci - chtěli najmout malý pokoj a María vydělávat prací v restauraci. Až 70 procent Peruánců ale pracuje načerno a když vláda kvůli koronaviru nařídila uzávěru, Maríiny vyhlídky na práci se vypařily. Po dvouměsíční karanténě peníze došly, nebylo na nájem ani na jídlo. A tak se Tambová v květnu rozhodla vrátit se domů.
Protože veřejná doprava nefungovala, jediná možnost byla vydat se na cestu dlouhou 560 kilometrů pěšky. Tambová si byla vědoma nebezpečí, jemuž sebe i děti vystaví. "Buď zemřeme ve snaze dostat se odtud, nebo hlady v tomto pokoji," prohlásila před odchodem.
María nesla na zádech malou Melec, vedle ní šla Amélie a sedmiletá Yacira s batohy. Na cestách potkávaly tisíce podobných, kteří utíkali před pandemií a jimž došly peníze. Tambová kráčela podél dálnic, železniční trati, přes Andy až nakonec dorazila do amazonského deštného pralesa. Zažily nedostatek jídla i chvíle zoufalství, María malé Melec zpívala. A taky šťastnější okamžiky, když někdo zastavil a svezl je. Jeden řidič jim z jedoucího auta hodil jídlo, většinu cesty ale čtveřice kráčela po svých. Další řidič se nad nimi slitoval, když byly v horách ve výšce 4500 metrů. Jedné z dcer zčervenaly ruce tak, že si María myslela, že nepřežije.
Další problém byly policejní hlídky, které měly lidem bránit odcházet z Limy a přenášet nákazu na venkov. Navzdory těmto opatřením je ale Peru mezi nejpostiženějšími zeměmi - má 237.000 potvrzených případů nákazy a přes 7000 mrtvých.
Před vstupem do džungle, v San Ramónu, Tambovou zatavil policista. "Sem s dětmi nemůžete," řekl jí. Žena ale vyjednávala a pomohla si lží, řekla, že se vrací do svého domu v Chaparnaranji, odkud odešla před týdnem. Že přichází z Limy, říci nemohla. Strach ze smrti hladem byl větší než strach z viru.
Když skupinka dorazila do domovské oblasti Ucayali, kde žijí také indiáni kmene Ašaninka, čekal matku s dětmi nový problém. Vstup na území byl zakázán. "Co se stane, když sem přijde někdo nakažený? Jak tomu unikneme? Naším jediným respirátorem je vzduch, co dýcháme. Naše zdravotnická centra nemají pro boj proti viru vůbec nic," řekl Maríji jeden z kmenových vůdců.
Tambová byla ale rozhodnutá nepolevit a vyjednávala tak dlouho, až jí indiáni povolili dojít domů do vesnice. Musela ale slíbit, že zůstane i s dětmi po dva týdny v karanténě.
Dorazily v noci a vyběhli je přivítat psi. María klekla a plakala, ven vyšel i její muž Kafet a tchán. Všeobecná radost, ale podle předpisu - na dálku. Nikdo se nikoho nedotkl, nikdo se neobjímal. "Bylo to tak těžké a vytrpěly jsme moc. Nechci se už do Limy vrátit, myslela jsem, že tam se svými holkami zemřu," řekla Tambová.
Související
V Peru údajně žije nejstarší člověk na světě. Má jeden a čtvrt století
Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa
Peru , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 43 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák