Peru eviduje celosvětově zdaleka největší počet obětí covidu-19 v přepočtu na počet obyvatel, poukazuje Tara Hurstová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Birminghamské univerzitě, nastiňuje, že na 100 tisíc Peruánců zemřelo s covidem 596 osob, což je téměř dvojnásobek oproti druhé zemi pomyslného žebříčku, Maďarsku, které eviduje 307 mrtvých na 100 tisíc obyvatel.
Důvodů, proč si Peru vede v pandemii tak špatně, je podle expertky mnoho. Považuje za ně špatně financované a nepřipravené zdravotnictví, nedostatek intenzivních lůžek, pomalou vakcinaci, omezovanou testovací kapacitu, rozsáhlou šedou ekonomiky, která umožňuje jen minimu lidí nechodit do práce, a početné domácnosti.
Zemi navíc sužuje virová varianta lambda, která byla poprvé zaznamenána v metropoli Limě v srpnu loňského roku, připomíná autorka komentáře. Dodává, že v dubnu 2021 již tvořila 97 % všech tamních sekvencovaných vzorků.
Lambda se nyní šíří i ve světě, upozorňuje Hurstová. Odkazuje na nedávnou zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), že varianta je již přítomná ve 29 zemích, přičemž se eviduje velké množství komunitního přenosu a rostoucí zastoupení této varianty koreluje s větší incidencí covidu-19.
WHO minulý měsíc označila lambdu za "globálně relevantní variantu" viru SARS-CoV-2, k čemuž se připojily i britské úřady, které jí začaly 23. června přikládat pozornost z důvodu jejího mezinárodního šíření a několika podstatným mutacím, konstatuje vědkyně. Doplňuje, že většina zaznamenaných případů ve Spojeném království je ovšem spojena s cestováním mimo Evropu.
Co říkají důkazy
"Relevantní varianta je taková, která má mutace, u nichž se očekává či ví, že ovlivňují věci jako přenositelnost (jak snadno se virus šíří), závažnost nemoci, schopnost vyhnout se imunitě po prodělané nákaze nebo očkování či zmást diagnostické testy," vysvětluje Hurstová. Podotýká, že mnoho vědců zmiňuje "nezvyklou kombinaci" mutací u varianty lambda, které ji činí mnohem nakažlivější.
Lambda vykazuje sedm mutací spike proteinu, tedy houbovitých výstupků na povrchu viru, které mu pomáhají zachytit se buňky a zaútočit na ni, uvádí expertka. Dodává, že mutace zřejmě usnadňují této variantě přichytit se na lidské buňky a naopak znesnadňují protilátkám navázat se na virus a zneškodnit jej.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Nesmíme ale zapomínat, že neutralizující protilátky nejsou jediným nástrojem lidského imunitního systému, pouze se nejsnáze zkoumají, vyzdvihuje odbornice. Zmiňuje zásadní roli T lymfocytů a soudí, že i několik mutací - jakkoliv nezvyklých - nemusí lambdě umožnit uniknout imunitní reakci.
Hurstová proto pokládá otázku, jaké máme důkazy o tom, že uvedené mutace činí z lambdy nebezpečnější virus než původní SARS-CoV-2. Obratem odpovídá, že jich je minimum.
Zatím nebyly publikovány žádné studie o variantě lambda, existuje jen několik preprintů, tedy studií, které zatím neprošly vědeckým posouzením v recenzním řízení nutném k publikaci v odborném časopisu, shrnuje autorka komentáře. Zmiňuje preprint vědců z Newyorské univerzity, který se zaměřil na účinnost vakcín od společností Pfizer a Moderna na lambdu a ve srovnání s původním virem zjistil dvou až trojnásobnou redukci vakcínou vytvořených protilátek.
"To v kontextu situace není masivní ztráta neutralizujících protilátek," deklaruje Hurstová. Závěry zmíněného výzkumu podle ní ukazují, že tyto mRNA vakcíny zřejmě chrání i před variantou lambda.
Vědci z Chilské univerzity zase zkoumali účinnost čínské vakcíny Sinovac proti lambdě a zjistili trojnásobný propad neutralizujících protilátek oproti původnímu viru, uvádí odbornice. Závěry těchto dvou studií, že neutralizace je alespoň částečně zachována, v ní vzbuzují naději, jelikož neutralizační protilátky představují pouze jednu formu imunitní reakce vyvolané očkováním.
Také zpráva britských zdravotnických úřadů z 8. července o aktuálních rizicích nezmiňuje v souvislosti s lambdou žádný důkaz, že by někde lambda vytlačovala variantu delta, podotýká vědkyně. Konstatuje, že výzkum pokračuje, ale v současnosti zůstává lambda pouze relevantní, nikoliv znepokojivou variantou koronaviru.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Peru , věda
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno před 49 minutami

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
před 1 hodinou

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
před 2 hodinami

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
před 3 hodinami

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
před 5 hodinami

Počasí tento týden letní teploty nepřinese. Může ale mrznout
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera
Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.
Zdroj: Libor Novák