NÁZOR: Po deltě přichází lambda. Vědkyně prozradila, zda je důvod k obavám

Peru eviduje celosvětově zdaleka největší počet obětí covidu-19 v přepočtu na počet obyvatel, poukazuje Tara Hurstová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Birminghamské univerzitě, nastiňuje, že na 100 tisíc Peruánců zemřelo s covidem 596 osob, což je téměř dvojnásobek oproti druhé zemi pomyslného žebříčku, Maďarsku, které eviduje 307 mrtvých na 100 tisíc obyvatel.

Důvodů, proč si Peru vede v pandemii tak špatně, je podle expertky mnoho. Považuje za ně špatně financované a nepřipravené zdravotnictví, nedostatek intenzivních lůžek, pomalou vakcinaci, omezovanou testovací kapacitu, rozsáhlou šedou ekonomiky, která umožňuje jen minimu lidí nechodit do práce, a početné domácnosti.  

Zemi navíc sužuje virová varianta lambda, která byla poprvé zaznamenána v metropoli Limě v srpnu loňského roku, připomíná autorka komentáře. Dodává, že v dubnu 2021 již tvořila 97 % všech tamních sekvencovaných vzorků.

Lambda se nyní šíří i ve světě, upozorňuje Hurstová. Odkazuje na nedávnou zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), že varianta je již přítomná ve 29 zemích, přičemž se eviduje velké množství komunitního přenosu a rostoucí zastoupení této varianty koreluje s větší incidencí covidu-19.

WHO minulý měsíc označila lambdu za "globálně relevantní variantu" viru SARS-CoV-2, k čemuž se připojily i britské úřady, které jí začaly 23. června přikládat pozornost z důvodu jejího mezinárodního šíření a několika podstatným mutacím, konstatuje vědkyně. Doplňuje, že většina zaznamenaných případů ve Spojeném království je ovšem spojena s cestováním mimo Evropu.

Co říkají důkazy

"Relevantní varianta je taková, která má mutace, u nichž se očekává či ví, že ovlivňují věci jako přenositelnost (jak snadno se virus šíří), závažnost nemoci, schopnost vyhnout se imunitě po prodělané nákaze nebo očkování či zmást diagnostické testy," vysvětluje Hurstová. Podotýká, že mnoho vědců zmiňuje "nezvyklou kombinaci" mutací u varianty lambda, které ji činí mnohem nakažlivější.

Lambda vykazuje sedm mutací spike proteinu, tedy houbovitých výstupků na povrchu viru, které mu pomáhají zachytit se buňky a zaútočit na ni, uvádí expertka. Dodává, že mutace zřejmě usnadňují této variantě přichytit se na lidské buňky a naopak znesnadňují protilátkám navázat se na virus a zneškodnit jej.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nesmíme ale zapomínat, že neutralizující protilátky nejsou jediným nástrojem lidského imunitního systému, pouze se nejsnáze zkoumají, vyzdvihuje odbornice. Zmiňuje zásadní roli T lymfocytů a soudí, že i několik mutací - jakkoliv nezvyklých - nemusí lambdě umožnit uniknout imunitní reakci.

Hurstová proto pokládá otázku, jaké máme důkazy o tom, že uvedené mutace činí z lambdy nebezpečnější virus než původní SARS-CoV-2. Obratem odpovídá, že jich je minimum.

Zatím nebyly publikovány žádné studie o variantě lambda, existuje jen několik preprintů, tedy studií, které zatím neprošly vědeckým posouzením v recenzním řízení nutném k publikaci v odborném časopisu, shrnuje autorka komentáře. Zmiňuje preprint vědců z Newyorské univerzity, který se zaměřil na účinnost vakcín od společností Pfizer a Moderna na lambdu a ve srovnání s původním virem zjistil dvou až trojnásobnou redukci vakcínou vytvořených protilátek.  

"To v kontextu situace není masivní ztráta neutralizujících protilátek," deklaruje Hurstová. Závěry zmíněného výzkumu podle ní ukazují, že tyto mRNA vakcíny zřejmě chrání i před variantou lambda.  

Vědci z Chilské univerzity zase zkoumali účinnost čínské vakcíny Sinovac proti lambdě a zjistili trojnásobný propad neutralizujících protilátek oproti původnímu viru, uvádí odbornice. Závěry těchto dvou studií, že neutralizace je alespoň částečně zachována, v ní vzbuzují naději, jelikož neutralizační protilátky představují pouze jednu formu imunitní reakce vyvolané očkováním.

Také zpráva britských zdravotnických úřadů z 8. července o aktuálních rizicích nezmiňuje v souvislosti s lambdou žádný důkaz, že by někde lambda vytlačovala variantu delta, podotýká vědkyně. Konstatuje, že výzkum pokračuje, ale v současnosti zůstává lambda pouze relevantní, nikoliv znepokojivou variantou koronaviru.       

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Peru věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy