NÁZOR: Po deltě přichází lambda. Vědkyně prozradila, zda je důvod k obavám

Peru eviduje celosvětově zdaleka největší počet obětí covidu-19 v přepočtu na počet obyvatel, poukazuje Tara Hurstová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Birminghamské univerzitě, nastiňuje, že na 100 tisíc Peruánců zemřelo s covidem 596 osob, což je téměř dvojnásobek oproti druhé zemi pomyslného žebříčku, Maďarsku, které eviduje 307 mrtvých na 100 tisíc obyvatel.

Důvodů, proč si Peru vede v pandemii tak špatně, je podle expertky mnoho. Považuje za ně špatně financované a nepřipravené zdravotnictví, nedostatek intenzivních lůžek, pomalou vakcinaci, omezovanou testovací kapacitu, rozsáhlou šedou ekonomiky, která umožňuje jen minimu lidí nechodit do práce, a početné domácnosti.  

Zemi navíc sužuje virová varianta lambda, která byla poprvé zaznamenána v metropoli Limě v srpnu loňského roku, připomíná autorka komentáře. Dodává, že v dubnu 2021 již tvořila 97 % všech tamních sekvencovaných vzorků.

Lambda se nyní šíří i ve světě, upozorňuje Hurstová. Odkazuje na nedávnou zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), že varianta je již přítomná ve 29 zemích, přičemž se eviduje velké množství komunitního přenosu a rostoucí zastoupení této varianty koreluje s větší incidencí covidu-19.

WHO minulý měsíc označila lambdu za "globálně relevantní variantu" viru SARS-CoV-2, k čemuž se připojily i britské úřady, které jí začaly 23. června přikládat pozornost z důvodu jejího mezinárodního šíření a několika podstatným mutacím, konstatuje vědkyně. Doplňuje, že většina zaznamenaných případů ve Spojeném království je ovšem spojena s cestováním mimo Evropu.

Co říkají důkazy

"Relevantní varianta je taková, která má mutace, u nichž se očekává či ví, že ovlivňují věci jako přenositelnost (jak snadno se virus šíří), závažnost nemoci, schopnost vyhnout se imunitě po prodělané nákaze nebo očkování či zmást diagnostické testy," vysvětluje Hurstová. Podotýká, že mnoho vědců zmiňuje "nezvyklou kombinaci" mutací u varianty lambda, které ji činí mnohem nakažlivější.

Lambda vykazuje sedm mutací spike proteinu, tedy houbovitých výstupků na povrchu viru, které mu pomáhají zachytit se buňky a zaútočit na ni, uvádí expertka. Dodává, že mutace zřejmě usnadňují této variantě přichytit se na lidské buňky a naopak znesnadňují protilátkám navázat se na virus a zneškodnit jej.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nesmíme ale zapomínat, že neutralizující protilátky nejsou jediným nástrojem lidského imunitního systému, pouze se nejsnáze zkoumají, vyzdvihuje odbornice. Zmiňuje zásadní roli T lymfocytů a soudí, že i několik mutací - jakkoliv nezvyklých - nemusí lambdě umožnit uniknout imunitní reakci.

Hurstová proto pokládá otázku, jaké máme důkazy o tom, že uvedené mutace činí z lambdy nebezpečnější virus než původní SARS-CoV-2. Obratem odpovídá, že jich je minimum.

Zatím nebyly publikovány žádné studie o variantě lambda, existuje jen několik preprintů, tedy studií, které zatím neprošly vědeckým posouzením v recenzním řízení nutném k publikaci v odborném časopisu, shrnuje autorka komentáře. Zmiňuje preprint vědců z Newyorské univerzity, který se zaměřil na účinnost vakcín od společností Pfizer a Moderna na lambdu a ve srovnání s původním virem zjistil dvou až trojnásobnou redukci vakcínou vytvořených protilátek.  

"To v kontextu situace není masivní ztráta neutralizujících protilátek," deklaruje Hurstová. Závěry zmíněného výzkumu podle ní ukazují, že tyto mRNA vakcíny zřejmě chrání i před variantou lambda.  

Vědci z Chilské univerzity zase zkoumali účinnost čínské vakcíny Sinovac proti lambdě a zjistili trojnásobný propad neutralizujících protilátek oproti původnímu viru, uvádí odbornice. Závěry těchto dvou studií, že neutralizace je alespoň částečně zachována, v ní vzbuzují naději, jelikož neutralizační protilátky představují pouze jednu formu imunitní reakce vyvolané očkováním.

Také zpráva britských zdravotnických úřadů z 8. července o aktuálních rizicích nezmiňuje v souvislosti s lambdou žádný důkaz, že by někde lambda vytlačovala variantu delta, podotýká vědkyně. Konstatuje, že výzkum pokračuje, ale v současnosti zůstává lambda pouze relevantní, nikoliv znepokojivou variantou koronaviru.       

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Peru věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy