Demokraté představili část ústavní žaloby na Trumpa. Šílenství, reaguje prezident

Ve Sněmovně reprezentantů USA vzniká ústavní žaloba na Donalda Trumpa, která amerického prezidenta obviní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu. Dnes to oznámili sněmovní demokraté, kteří dolní komoru ovládají a kteří představili dva články z připravované žaloby. Trump na twitteru napsal, že žaloba je politické šílenství.

Šéf Bílého domu podle demokratů porušil přísahu tím, že se snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinské úřady začaly vyšetřovat Trumpova politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Obstrukce vůči Kongresu se pak týkají toho, že Bílý dům bránil členům administrativy spolupracovat při vyšetřování se Sněmovnou reprezentantů.

Trump dnes na twitteru napsal, že impeachment je "čiré politické šílenství".

To Impeach a President who has proven through results, including producing perhaps the strongest economy in our country’s history, to have one of the most successful presidencies ever, and most importantly, who has done NOTHING wrong, is sheer Political Madness! #2020Election

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 10, 2019

Slova předsedy právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerroma Nadlera o tom, že kvůli volbám 2020 prezident tlačil na Ukrajinu, označil Trump za směšná. Šéf sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který do značné míry vyšetřování v dolní komoře Kongresu vedl, je podle prezidenta "totálně zkorumpovaný politik," který se bude muset ze svých činů zodpovídat.

Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová novináře ujistila, že její šéf je připraven k obraně. "Prezident se s těmito obviněními vypořádá v Senátu a očekává, že bude v plném rozsahu zproštěn obvinění, protože nic špatného neudělal," řekla mluvčí.

Nadler podle agentury Reuters prohlásil, že nikdo včetně prezidenta nestojí ve Spojených státech nad zákonem. Dodal, že jeho výbor, který znění žaloby připravuje, chce o textu hlasovat tento týden. Podle informací Reuters se hlasování očekává nejpozději ve čtvrtek.

Americká ústava podle Nadlera v případě porušení pravomocí prezidentem stanoví jasný postup nápravy, kterým je impeachment, tedy obžalování šéfa Bílého domu a otevření procesu jeho sesazení. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová dodala, že povinností zákonodárců je chránit přísahu i ústavu.

Americká média ještě před zveřejněním zmíněných dvou článků připravované ústavní žaloby uváděla, že demokraté zvažují přidat i obvinění z bránění spravedlnosti. Zda se tak stane, zatím není jasné. Toto obvinění by se týkalo práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruský vliv na volby v USA. Mueller v závěrečné zprávě konstatoval, že žádný Američan včetně Trumpa a jeho týmu vědomě nespolupracoval s Moskvou. Odpověď na to, zda nynější prezident bránil vyšetřování, ale nechal otevřenou.

Po právním výboru bude o žalobě na Trumpa hlasovat celá sněmovna, kde mají většinu demokraté. Pokud sněmovna prezidenta obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že tato komora je pod kontrolou Trumpových republikánů, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Prezident USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden Nancy Pelosiová (politička USA)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy