Pompeo míří do Evropy a na Blízký východ, Trumpovu prohru odmítá

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který stále neuznal volební prohru prezidenta Donalda Trumpa, dnes odletí na zahraniční cestu. Navštíví řadu evropských a blízkovýchodních zemí, jejichž lídři k vítězství v amerických prezidentských volbách již pogratulovali demokratovi Joeu Bidenovi, píše agentura AP.

Pompeo zavítá do sedmi zemí a chce se zaměřit zejména na priority Trumpovy administrativy, včetně protičínské a protiíránské politiky.

Šéf diplomacie mimo jiné navštíví Golanské výšiny a židovskou osadu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, čemuž se jeho předchůdci vyhýbali. Všechny bývalé americké vlády totiž považovaly Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny za území okupované Izraelem.

Loni v listopadu však ministerstvo zahraničí USA zrušilo své dlouholeté stanovisko, podle něhož židovské osady na Západním břehu Jordánu "nejsou v souladu s mezinárodním právem". Stalo se tak krátce po rozhodnutí Soudního dvora EU, že na potravinách pocházejících z území okupovaných Izraelem od června 1967 musí být uveden údaj o konkrétním místu jejich původu, včetně židovských osad.

O změnu americké pozice usiloval zejména Pompeo ve spolupráci s americkým velvyslancem v Izraeli Davidem Friedmanem. Západní břeh Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967, Palestinci chtějí pro svůj budoucí stát. Izrael to odmítá a argumentuje biblickými vazbami a bezpečnostními hledisky. Podle většiny zemí jsou však osady z pohledu mezinárodního práva nelegální a komplikovaly minulá kola izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Jen několik dní před izraelskými parlamentními volbami loni v březnu navíc Trump podepsal dekret uznávající vládu Izraele na Golanech. Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států považují toto území za okupované Izraelem.

Radikální změnu americké pozice uvítali Izraelci žijící na těchto územích. Na Golanech má vzniknout osada s názvem "Trump Heights", zatímco po Pompeovi pojmenoval víno vinař z osady na Západním břehu Jordánu. Pompeo by podle webu Axios měl vinárnu příští týden navštívit. Zda tak učiní soukromě, není jasné.

Pompeova cesta má podle webu Axios zdůraznit změnu americké politiky vůči Izraeli za vlády Trumpa. Pro šéfa diplomacie podle webu může mít i osobní význam, jelikož možná bude chtít kandidovat v prezidentských volbách za čtyři roky.

Běžné zahraničněpolitické otázky budou během Pompeovy cesty podle AP spíše v pozadí vzhledem k nynější neobvyklé situaci, kdy většina světa přijala výsledky prezidentských voleb v USA, zatímco šéf americké diplomacie, prezident Trump a většina Republikánské strany nikoli, píše agentura AP.

Pompeo před několika dny vyvolal pozdvižení, když novinářům řekl, že očekává "poklidný přechod k druhé Trumpově administrativě". Podle agentury AP působil dojmem, že žertuje. Následně mnohem vážněji prohlásil, že svět by měl mít plnou důvěru v to, že americké ministerstvo zahraničí bude funkční a úspěšné po 20. lednu, což je den inaugurace šéfa Bílého domu. Ani v následných rozhovorech však Pompeo nezmínil, že prezidentský úřad převezme Biden.

Pompeo v rámci své cesty zavítá do Francie, Turecka, Gruzie, Izraele, Spojených arabských emirátů, Kataru a Saúdské Arábie. Lídři všech těchto zemí přitom veřejně Bidenovi gratulovali k vítězství. Čtyři z těchto států - Francie, Turecko, Gruzie a Katar - přitom mají poněkud napjaté vztahy s Trumpovou administrativou, a není tak jasné, zda se Pompeo s jejich lídry veřejně setká.

Pompeova podpora Trumpa, který bez důkazů tvrdí, že prezidentské volby provázely rozsáhlé podvody, může podle AP ohrozit důvěryhodnost USA na globální scéně, zejména pokud jde o americkou kritiku demokratických nedostatků v jiných zemích. Pompeo ve čtvrtek komentoval situaci v hongkongském parlamentu, v posledních týdnech rovněž kritizoval průběh voleb v Bělorusku, v Tanzanii či Pobřeží slonoviny. Na úterní tiskové konferenci však ostře odmítl otázku, zda Trumpovy nepodložené protesty vůči volebním výsledkům neohrožují věrohodnost USA. Dotaz přitom označil za "směšný".

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Izrael EU (Evropská unie) Prezident USA Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 8 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy