Lavrov v USA. Trump varoval Rusko před vměšováním do amerických voleb

Prezident Spojených států Donald Trump varoval Rusko před vměšováním do amerických voleb. Po úterní schůzce amerického prezidenta se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem ve Washingtonu o tom informoval Bílý dům. Podle něj Trump rovněž vyjádřil podporu globální kontrole zbrojení s účastí Číny.

Sergej Lavrov při dřívějším setkání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem uvedl, že Moskva je ochotna zveřejnit veškerou korespondenci s Washingtonem mezi říjnem 2016 a listopadem 2017, která se týká údajného ruského vměšování do minulých amerických prezidentských voleb. Americká strana ale se zveřejněním nesouhlasí, konstatoval šéf ruské diplomacie.

Vyšetřování možného vlivu Ruska na americké volby zastínilo první dva roky vlády prezidenta Donalda Trumpa. Podle amerických tajných služeb se potvrdilo, že Moskva se snažila do voleb zasáhnout. Neprokázalo se ale, že by v tom Trump či jeho spolupracovníci Rusku pomáhali. Moskva opakovaně popírá, že by se pokusila volby či kampaně jakkoli ovlivnit.

Ruský ministr americká obvinění označil za bezpředmětná. Moskva podle Lavrova očekává, že "vášně kolem údajného vměšování se postupně uklidní". Pompeo řekl, že Washington je připraven zveřejnit veškeré "příslušné" dokumenty, které s vměšováním z roku 2016 souvisejí.

Trump podle prohlášení Bílého domu také vyzval Rusko, aby vyřešilo konflikt s Ukrajinou. Ruskému ministrovi zahraničí dále sdělil, že podporuje globální dohodu o kontrole zbrojení, která by nezahrnovala pouze Spojené státy a Rusko, ale i Čínu.

Ministři podle Pompea diskutovali o boji s terorismem a šířením drog a o situaci v Sýrii a Afghánistánu. Rozhovor se rovněž týkal Severní Koreje, Venezuely a Ukrajiny. Mezi tématy byla dále kontrola zbrojení se zapojením USA, Ruska a Číny či osud Američanů vězněných v Rusku.

Pompeo zdůraznil, že v mnohých aspektech urovnání situace kolem KLDR a Sýrie se oba státy shodují. Lavrov doplnil, že by bylo naivní očekávat, že se okamžitě podaří sblížit veškerá stanoviska Moskvy a Washingtonu, která se neshodují. Slepou uličku, do níž se podle Lavrova dostalo jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, může Moskva pomoci odblokovat.

Americký ministr v rozhovoru s Lavrovem zdůraznil americké přesvědčení, že Krymský poloostrov okupovaný od roku 2014 Ruskem náleží Ukrajině. Upozornil rovněž, že Moskva musí dodržovat minské mírové dohody, které mají zajistit mír na východě Ukrajiny. Pondělní pařížský summit takzvané normandské skupiny o donbaské krizi považují Spojené státy za "obsažný," řekl Pompeo.

Lavrov prohlásil, že je přesvědčen o možnosti normalizovat vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Debata o kontrole zbrojení byla podle ruského ministra "otevřená", Lavrov zopakoval nabídku prodloužil rusko-americkou smlouvu START o omezení strategických útočných zbraní z roku 2010, která za dva roky vyprší.

Podle Pompea by bylo riskantní, kdyby Spojené státy zůstávaly vázány pouze dvoustrannou smlouvou START. Stejně jako později Trump vyjádřil Pompeo přesvědčení, že je třeba "usilovat o globální strategickou stabilitu", tedy zajistit i účast Číny. Lavrov uvedl, že Rusko je připraveno zapojit se do mnohostranného procesu kontroly zbrojení, pokud k tomu bude připraven i Peking.

Pompeo na tiskové konferenci oznámil, že USA a Rusko v dohledné době vydají "závažné prohlášení" o dvoustranné hospodářské spolupráci. Co bude jeho obsahem, americký ministr neprozradil. Hospodářská spolupráce Ruska a USA je od krymské krize v roce 2014 zatížena americkými sankcemi, které podle dnešního Lavrovova prohlášení "nikomu nepomáhají". Pompeo dodal, že navzdory sankcím doufá v růst objemu vzájemného obchodu.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Sergej Lavrov Sýrie Ukrajina Donald Trump USA (Spojené státy americké) Smlouva START

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 47 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy