Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy ode dneška považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi.

"Říkáme to jasně, nároky Pekingu na zdroje v pobřežních vodách většiny Jihočínského moře jsou zcela nelegální, stejně jako jeho kampaň zastrašování ve snaze získat kontrolu," citovala z Pompeova prohlášení agentura AFP. Čína podle něj nemá "žádnou právní oporu" k tomu, aby v regionu prosazovala svůj přístup a nárokovala si zdroje u břehů zemí jihovýchodní Asie.

Raising stakes, US brands China claims in South China Sea illegalhttps://t.co/eVwdCCN3kL@AFPgraphics pic.twitter.com/FmxrSec3hj

— AFP news agency (@AFP) July 14, 2020

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a jehož mělčiny jsou považovány za potenciální zdroj ropy a zemního plynu. Další okolní země jako Filipíny, Indonésie a Vietnam ale čínský přístup k vodám okolo sporných Paracelských či Spratlyových ostrovů neuznávají.

AP vysvětluje, že americké oznámení se netýká "teritoriálních" sporů o ostrovy, ale pouze "námořních" nároků Pekingu. Dosud USA trvaly na tom, že námořní spory mezi Čínou a jejími menšími sousedy by se měly řešit mírovou cestou skrze mechanismy podporované OSN, nyní nicméně dávají najevo, že stojí na straně Filipín a dalších.

"Svět nedovolí Pekingu, aby přistupoval k Jihočínskému moři jako ke svému námořnímu impériu," prohlásil Pompeo. "Amerika stojí po boku svých spojenců a partnerů v jihovýchodní Asii a brání jejich svrchované právo na příbřežní zdroje, v souladu s jejich právy a povinnostmi plynoucími z mezinárodního práva," pokračoval.

The PRC has no legal grounds to impose its will on the region and claim resources off the coasts of Southeast Asian states.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 13, 2020

Podle Washingtonu existují "jasné případy", kde si Čína přisvojuje "oblasti, na které si žádná země nemůže zákonným způsobem činit nárok". Americká diplomacie v nových materiálech vyjmenovala řadu konkrétních oblastí v blízkosti Indonésie, Malajsie či Vietnamu a odmítla tak prakticky veškeré námořní nároky Pekingu za hranicemi jeho mezinárodně uznávaných vod.

Samotné Spojené státy si v Jihočínském moři žádné sektory nenárokují a praktické dopady dnešního kroku nebyly ihned příliš jasné. "Téměř jistě ale bude mít bezprostřednější důsledky, tedy že ještě více rozhněvá Číňany, kteří už předtím podnikali odvetná opatření za americké sankce a jiné tresty v souvislosti s jinými tématy," spekuluje AP.

"Posílení politiky" kolem nároků v Jihočínském moři USA oznámily v čase zhoršených vztahů s Pekingem a diplomatických roztržek na různých frontách. Krok zároveň lze vnímat v kontextu kampaně před listopadovými prezidentskými volbami, neboť šéf Bílého domu Donald Trump se v posledních týdnech snaží svého soupeře Joea Bidena vykreslovat jako politika, který je k Číně příliš shovívavý.

Související

Mike Pompeo.

Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Více souvisejících

Mike Pompeo Jihočínské moře USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy