Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová pošle do Chile misi, která prověří podezření z porušování lidských práv při nynějších, už týden trvajících, nepokojích v této jihoamerické zemi. Oznámila to Bacheletová na twitteru s tím, že ji o to požádala chilská vláda.
Některé nevládní organizace totiž viní chilské policisty a vojáky, které vláda do ulic kvůli protestům nasadila, z porušování práv zadržených osob.
Bacheletová, která dříve byla po dvě volební období chilskou prezidentkou, vyjádřila už v pondělí znepokojení kvůli situaci ve své zemi. Vyzvala k dialogu a uvedla, že se musí vyšetřit všechna úmrtí i zranění, nejen z řad demonstrantů, ale i z řad příslušníků bezpečnostních složek.
Having monitored the crisis in #Chile since it began, I have decided to send a verification mission to examine the allegations of #HumanRights violations. Parliamentarians and the Government have both expressed a desire for a @UNHumanRights mission.
— Michelle Bachelet (@mbachelet) October 24, 2019
Při týdenních nepokojích v Chile zemřelo 18 lidí, většinou při požárech způsobených při ničení obchodů, autobusů či továren. Zranění utrpělo na 200 osob, včetně několika desítek vojáků a policistů.
Protivládní demonstrace, které jsou označovány za nejhorší v Chile za několik posledních desetiletí, zažehlo zdražení jízdného v metru v hlavním městě Santiagu de Chile.
Podle analytiků tak přetekl pohár nespokojenosti Chilanů s tím, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy. Protesty se rozšířily do celé země a v téměř všech regionech byl vyhlášen výjimečný stav, v některých městech, včetně metropole, platil noční zákaz vycházení.
Situace v ulicích se zklidnila poté, co chilský prezident Sebastián Piňera v úterý večer slíbil balík sociálních reforem. Má zahrnovat mimo jiné zvýšení minimální mzdy, zrušení nedávného zvýšení cen elektřiny či reformu penzijního systému. Ten se od vlády diktátora Augusta Pinocheta (1974-1990) prakticky nezměnil. Někteří tyto návrhy přivítali, podle jiných jde ale jen o kosmetické změny a jsou potřeba hlubší strukturální reformy.
Související
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
Při nehodě vrtulníku zemřel významný exprezident Chile Sebastián Piňera
Chile , Michelle Bacheletová , OSN , lidská práva
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 2 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 3 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 4 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 6 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval Severoatlantickou alianci a označil stávající úroveň americké podpory za naprosto absurdní. Tento výrok přichází necelý týden před klíčovým summitem NATO, který se má uskutečnit v turecké Ankaře. Podle šéfa Bílého domu je spojenectví s evropskými partnery jednostranné a postrádá jakoukoli reciprocitu.
Zdroj: Libor Novák