Požáry na západě USA mají 15 obětí, Oregon evakuuje půl milionu lidí

Požáry, s nimiž bojuje několik států na západě USA, si tento týden vyžádaly už 15 obětí a jenom v Kalifornii se pohřešovalo 16 dalších lidí. Stát Oregon nařídil evakuaci půl milionu osob, tedy více než desetiny místní populace.

Hoří na desítkách různých míst, kromě Kalifornie a Oregonu je zasažen i stát Washington. Média upozorňují, že kolem požárů se na internetu začaly šířit různé nepravdivé informace, což přidělává práci krizovým složkám a komplikuje evakuace.

V Kalifornii je podle stanice CNN nejméně 24 velkých ohnisek požárů a ve čtvrtek tam objevili těla sedmi obětí. Jen za poslední dva dny evidují v nejlidnatějším americkém státě deset mrtvých, nejméně pět dalších osob přišlo tento týden o život ve Washingtonu a Oregonu.

Kalifornie zažívá rekordní sezonu požárů, během níž zde už plameny sežehly více než 10.000 kilometrů čtverečních půdy, ačkoli roční doba, kdy místní období požárů tradičně vrcholí, teprve začíná. Šest z letošních požárů se zde zapsalo mezi 20 největších, jaké kdy stát zaznamenal.

2. Please pray for people on #westcoast, esp our brave firefighters & those affected by #wildfires. #Hongkongers stand with you. Please stay safe. We hope the fires will cease quickly.#PrayForCalifornia #PrayForOregon #PrayForWashington #PrayforColorado #prayforfirefighters pic.twitter.com/VWK3QDmjxV

— Joshua Wong 黃之鋒 ? (@joshuawongcf) September 10, 2020

V součtu všech západoamerických států už se mluví o devastaci plochy asi 18.000 čtverečních kilometrů, což je přibližně čtvrtina rozlohy ČR. Některé ohně přímo zapříčinily lidské aktivity, mnohé zase rozpoutaly blesky při srpnových bouřích. V boji proti stovce požárů ve 12 státech podle CNN vypomáhali hasiči z celých Spojených států.

V Oregonu, kde žije asi 4,2 milionu lidí, už se evakuační nařízení dotkla asi 500.000 obyvatel a podle místních úřadů tato statistika ještě poroste. Některé obce na jihu státu lehly popelem a oheň sílí navzdory úsilí hasičů. Guvernérka Kate Brownová řekla, že Oregon ještě nikdy nezažil tak rozsáhlé a nekontrolovaně se šířící požáry.

Plameny se dnes přibližovaly k hustěji zalidněným oblastem na severozápadě státu. Největší oregonské město Portland kvůli situaci v okolí vyhlásilo krizový stav a připravovalo nouzové ubytování pro obyvatele prchající z ohrožených lokalit. Části sousedního Washingtonu má dnes podle předpovědi přikrýt hustý kouř, což by mohlo lidem způsobovat problémy s dýcháním. "Pro západní Washington se věci zhorší, předtím než se zlepší," avizovala americká Národní meteorologická služba (NWS).

Jak píše list The New York Times, vědci na západě USA vidí důsledek klimatické změny. Jde podle nich o víc než nakupení katastrofických situací na jednotlivých místech. Projevuje se to, nač dlouho upozorňují, totiž souběh navazujících nebo vzájemně se posilujících jevů.

Záchranné operace nekomplikují jen klimatické podmínky, ale také šíření nepodložených tvrzení o příčinách požárů. Šerifové v nejméně dvou oregonských okresech ve čtvrtek vyzývali občany, aby přestali propagovat zvěsti z neoficiálních kanálů, protože výsledkem je nezvladatelný nápor dotazů na krizových linkách. Podle šéfa policie v okrese Douglas County lidé reagovali na "nepravdivou fámu, že za zakládání ohňů bylo zatčeno šest členů (krajně levicového hnutí) Antifa".

"Prosím nesdílejte a nešiřte dezinformace založené na nějakém neověřeném náhodném příspěvku nebo memu. Fámy nám jenom komplikují snahu ochránit naši komunitu," dodal úřad jeho kolegy z okresu Jackson County.

NYT informuje, že někteří obyvatelé Oregonu zřejmě kvůli internetovým fámám odmítají uposlechnout nařízení o evakuaci. "Budu chránit svoje město," řekl Troy McNeeley z městečka Molalla, který se stejně jako další obyvatelé obával nájezdu extremistů. "Už máme zprávy, že je ve městě Antifa, prochází ulice a rabují," vysvětloval jiný místní muž.

Antifa, která není centralizovanou organizací, ale spíše sítí různých aktivistických buněk vyznávajících konfrontační formy protestu, je v poslední době často předmětem konspirací a nepravdivých tvrzení. Na přelomu května a června například vyvolávaly paniku zvěsti o invazích výtržníků při protestech proti policejní brutalitě.

Související

Více souvisejících

Požáry v USA Kalifornie Požáry

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy