Přes polovinu úmrtí v důsledku policejního násilí nebylo v USA hlášeno

Oficiální vládní databáze Spojených států neeviduje více než polovinu úmrtí souvisejících s policejním násilím v letech 1980 až 2018. Vyplývá to ze studie výzkumníků Washingtonské univerzity, která vyšla v předním lékařském časopisu The Lancet.

Americký národní systém demografické statistiky (NVSS) zaznamenal, že policejní násilí ve zmíněném období hrálo roli při smrti 13.700 lidí, uvedli výzkumníci. Na základě údajů ve třech nevládních otevřených databázích autoři studie odhadli, že skutečný počet těchto úmrtí za dané období činí zhruba 30.800. Databáze, které zkoumali, se nazývají Fatal Encounters (Smrtelná setkání), Mapping Police Violence (Mapování policejního násilí) a The Counted (Spočítaní).

Autoři studie poznamenali, že policejní násilí s následkem smrti v USA představuje naléhavou veřejnou zdravotní krizi. V rukou policie podle jejich zjištění mnohem častěji umírají příslušníci rasových a etnických menšin, což podle výzkumníků poukazuje na systémový rasismus u policie. Nejvyšší pravděpodobnosti smrtelného policejního násilí v USA podle studie čelí černoši.

Ve Spojených státech loni propukly celostátní protesty proti rasismu a policejní brutalitě po smrti černocha George Floyda a po dalších případech, kdy policie zabila černošky či černochy. Neozbrojený Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

Nová studie zároveň uvedla, že se míra policejního násilí vůči lidem všech ras v USA od 80. let minulého století do první dekády tohoto tisíciletí zvýšila o 38 procent. V rukou policie v USA přitom zemřelo výrazně více mužů než žen; zatímco v letech 1980 až 2019 podle výzkumníků takto zemřelo 30.600 mužů, u žen bilance úmrtí činila 1420.

Pět států s nejvyšší mírou nehlášených úmrtí po policejních zákrocích jsou Oklahoma, Wyoming, Alabama, Louisiana a Nebraska. Nejvyšší počet úmrtí v důsledku policejního násilí byl zaznamenán v Oklahomě, Washingtonu, federálním okrsku hlavního města District of Columbia, Arizoně, Nevadě, Wyomingu a na Aljašce.

K tomu, aby se hlášení těchto případů zlepšilo, by podle výzkumníků mohl přispět lepší výcvik a jasnější pokyny ohledně tohoto, jak případy policejního násilí zaznamenávat v úmrtních listech. Autoři studie zároveň navrhli, aby forenzní patologové pracovali nezávisle na donucovacích orgánech a aby jim byla udělena právní ochrana oznamovatelů.

Související

Více souvisejících

Policie USA USA (Spojené státy americké) Násilí

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy