Přes polovinu úmrtí v důsledku policejního násilí nebylo v USA hlášeno

Oficiální vládní databáze Spojených států neeviduje více než polovinu úmrtí souvisejících s policejním násilím v letech 1980 až 2018. Vyplývá to ze studie výzkumníků Washingtonské univerzity, která vyšla v předním lékařském časopisu The Lancet.

Americký národní systém demografické statistiky (NVSS) zaznamenal, že policejní násilí ve zmíněném období hrálo roli při smrti 13.700 lidí, uvedli výzkumníci. Na základě údajů ve třech nevládních otevřených databázích autoři studie odhadli, že skutečný počet těchto úmrtí za dané období činí zhruba 30.800. Databáze, které zkoumali, se nazývají Fatal Encounters (Smrtelná setkání), Mapping Police Violence (Mapování policejního násilí) a The Counted (Spočítaní).

Autoři studie poznamenali, že policejní násilí s následkem smrti v USA představuje naléhavou veřejnou zdravotní krizi. V rukou policie podle jejich zjištění mnohem častěji umírají příslušníci rasových a etnických menšin, což podle výzkumníků poukazuje na systémový rasismus u policie. Nejvyšší pravděpodobnosti smrtelného policejního násilí v USA podle studie čelí černoši.

Ve Spojených státech loni propukly celostátní protesty proti rasismu a policejní brutalitě po smrti černocha George Floyda a po dalších případech, kdy policie zabila černošky či černochy. Neozbrojený Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

Nová studie zároveň uvedla, že se míra policejního násilí vůči lidem všech ras v USA od 80. let minulého století do první dekády tohoto tisíciletí zvýšila o 38 procent. V rukou policie v USA přitom zemřelo výrazně více mužů než žen; zatímco v letech 1980 až 2019 podle výzkumníků takto zemřelo 30.600 mužů, u žen bilance úmrtí činila 1420.

Pět států s nejvyšší mírou nehlášených úmrtí po policejních zákrocích jsou Oklahoma, Wyoming, Alabama, Louisiana a Nebraska. Nejvyšší počet úmrtí v důsledku policejního násilí byl zaznamenán v Oklahomě, Washingtonu, federálním okrsku hlavního města District of Columbia, Arizoně, Nevadě, Wyomingu a na Aljašce.

K tomu, aby se hlášení těchto případů zlepšilo, by podle výzkumníků mohl přispět lepší výcvik a jasnější pokyny ohledně tohoto, jak případy policejního násilí zaznamenávat v úmrtních listech. Autoři studie zároveň navrhli, aby forenzní patologové pracovali nezávisle na donucovacích orgánech a aby jim byla udělena právní ochrana oznamovatelů.

Související

Více souvisejících

Policie USA USA (Spojené státy americké) Násilí

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy