Přes polovinu úmrtí v důsledku policejního násilí nebylo v USA hlášeno

Oficiální vládní databáze Spojených států neeviduje více než polovinu úmrtí souvisejících s policejním násilím v letech 1980 až 2018. Vyplývá to ze studie výzkumníků Washingtonské univerzity, která vyšla v předním lékařském časopisu The Lancet.

Americký národní systém demografické statistiky (NVSS) zaznamenal, že policejní násilí ve zmíněném období hrálo roli při smrti 13.700 lidí, uvedli výzkumníci. Na základě údajů ve třech nevládních otevřených databázích autoři studie odhadli, že skutečný počet těchto úmrtí za dané období činí zhruba 30.800. Databáze, které zkoumali, se nazývají Fatal Encounters (Smrtelná setkání), Mapping Police Violence (Mapování policejního násilí) a The Counted (Spočítaní).

Autoři studie poznamenali, že policejní násilí s následkem smrti v USA představuje naléhavou veřejnou zdravotní krizi. V rukou policie podle jejich zjištění mnohem častěji umírají příslušníci rasových a etnických menšin, což podle výzkumníků poukazuje na systémový rasismus u policie. Nejvyšší pravděpodobnosti smrtelného policejního násilí v USA podle studie čelí černoši.

Ve Spojených státech loni propukly celostátní protesty proti rasismu a policejní brutalitě po smrti černocha George Floyda a po dalších případech, kdy policie zabila černošky či černochy. Neozbrojený Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

Nová studie zároveň uvedla, že se míra policejního násilí vůči lidem všech ras v USA od 80. let minulého století do první dekády tohoto tisíciletí zvýšila o 38 procent. V rukou policie v USA přitom zemřelo výrazně více mužů než žen; zatímco v letech 1980 až 2019 podle výzkumníků takto zemřelo 30.600 mužů, u žen bilance úmrtí činila 1420.

Pět států s nejvyšší mírou nehlášených úmrtí po policejních zákrocích jsou Oklahoma, Wyoming, Alabama, Louisiana a Nebraska. Nejvyšší počet úmrtí v důsledku policejního násilí byl zaznamenán v Oklahomě, Washingtonu, federálním okrsku hlavního města District of Columbia, Arizoně, Nevadě, Wyomingu a na Aljašce.

K tomu, aby se hlášení těchto případů zlepšilo, by podle výzkumníků mohl přispět lepší výcvik a jasnější pokyny ohledně tohoto, jak případy policejního násilí zaznamenávat v úmrtních listech. Autoři studie zároveň navrhli, aby forenzní patologové pracovali nezávisle na donucovacích orgánech a aby jim byla udělena právní ochrana oznamovatelů.

Související

Více souvisejících

Policie USA USA (Spojené státy americké) Násilí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy