Propukne v Bolívii nová krize? Morales tlačí na post prezidenta svého exministra

Bolivijský exprezident Evo Morales, jehož loni v listopadu po téměř 14 letech u moci donutily demonstrace a velení armády k demisi, v neděli z exilu v Argentině oznámil kandidáty své socialistické strany pro prezidentské volby. Oba působili mnoho let v jeho vládě, informoval dnes deník El País. Morales sám kandidovat nesmí, nynější prozatímní bolivijská vláda ho viní ze vzpoury a terorismu.

Jako prezidentského kandidáta do voleb, které mají v Bolívii být 3. května, zvolilo vedení strany Hnutí za socialismus (MAS) Luise Arceho (56). Arce byl ministrem hospodářství po celou dobu Moralesovy vlády od ledna 2006 do loňského listopadu. Podle analytiků má voličům připomenout "dobré ekonomické časy" z počátku Moralesova úřadování.

Na viceprezidenta vybralo vedení MAS zástupce původních obyvatel Davida Choquehuanku, který byl od ledna 2006 jedenáct let ministrem zahraničí. Choquehuanca je indián z kmene ajmarů, stejně jako Morales, který se před 15 lety stal první indiánským prezidentem Bolívie.

Prezidentské volby v Bolívii se konaly naposledy loni 20. října a podle nejvyšší volební instance je už v prvním kole vyhrál opět Morales. Opozice ale výsledky označila za zmanipulované a k jejich opakování vyzvala i Organizace amerických států (OAS). Pod tlakem protestů, při nichž se v ulicích střetávali Moralesovi příznivci a odpůrci, a po výzvě velení armády, Morales 10. listopadu podal demisi a odjel do Mexika. Posléze se přesunul do Argentiny. Ze zahraničí zejména v prvních dnech exilu podněcoval své příznivce k protestům s cílem svrhnout nově ustavenou prozatímní vládu, za což je nyní obviněn ze vzpoury.

Situace v Bolívii, kde při protestech v říjnu a listopadu zemřely tři desítky lidí, se uklidnila až koncem listopadu. Tehdy zástupci odborů a domorodých obyvatel podepsali dohodu o usmíření s prozatímní vládou. V jejím čele stojí jako prezidentka Jeanine Áňezová, která byla po útěku Moralese a nejvyššího vedení země potvrzena ve funkci ústavním soudem z pozice místopředsedkyně horní komory parlamentu.

Morales a tvrdé jádro strany MAS Áňezovou jako prozatímní prezidentku odmítají a na středu svolali nové protivládní demonstrace. V ten den měl totiž vypršet původní mandát Áňezové, ale ústavní soud jí ho minulý týden prodloužil kvůli menšímu skluzu v původně předpokládaném harmonogramu voleb. Jejich první kolo se koná 3. května, na 14. června už je naplánované jejich druhé kolo.

Kvůli protestům, které se očekávají zejména ve městě El Alto a baště Moralesových příznivců provincii Chapare (department Cochabamba), už poslala vláda do ulic vojáky a posílila policejní hlídky. Napětí může eskalovat také kvůli tomu, že na dnešek už dříve oznámilo ministerstvo obrany v provincii Chapare začátek ničení ilegálních plantáží koky.

Související

Bolívie zažila pokus o puč

Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie

Bolivijské armádní jednotky, které se shromáždily s těžkou technikou na náměstí ve městě La Paz a vstoupily do prezidentského paláce, se po několika hodinách stáhly. Během této akce policie zadržela jejich velitele, generála Juana Josého Zunigu. Agentura AP oznámila, že šlo o neúspěšný pokus o státní převrat.

Více souvisejících

Bolívie Evo Morales Jeanine Áňezová (Bolívie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy