Trump řeší další problém. Reaganově nadaci se nelíbí forma, jakou vede kampaň

Předvolební kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa se potýká s dalším problémem. Nadace Reagan Foundation i Republikánský národní výbor (Republican National Comittee - RNC) jej vyzvaly, aby přestal používat podoby mezi Trumpem a Reaganem v rámci fundraisingu.

Nadaci pojmenované po 40. prezidentovi Spojených států, jehož jméno je spojované mimo jiné také s koncem studené války, se nelíbil email, v němž RNC vyzývá občany, aby přispěli na kampaň s tím, že pak obdrží pamětní minci, na níž budou vyobrazeni Trump i Reagan, kteří si jsou vzhledově podobní. 

"Prezident Reagan byl hrdým republikánem a příznivcem strany, která bojovala za konzervativní hodnoty, ekonomický liberalismus a minimální stát," reagoval ředitel tiskového oddělení RNC Michael Ahrens ve svém prohlášení pro americkou televizní stanici CNN.

"Podobnosti s ním ročně využívaly tisíce republikánů. Pořádali se také takzvané Reaganovské večírky. Reaganova knihovna dokonce hostí pravidelné debaty našich prezidentských kandidátů. Jelikož právě zmiňovaná nadace uspořádala brífink s Trumpovou rodinou, na němž získala nemalé peníze, a proti mincím nic neříkala, o to víc nás pak překvapila její reakce," dodal.

"Republikánská strana po desetiletí používá pro politické účely podobizen prezidenta Reagana, ale najednou to Reagan Foundation vadí. Je tedy ochotná vrátit všechny peníze, které získala před osmi měsíci?," tweetovala předsedkyně RNC Ronna McDanielová.

Že Reagan Foundation může Trumpově rodině a administrativě vděčit za mnohé věci, potvrdil CNN i Ahrens s dodatkem, že podoba s Reaganem byla využita adekvátně a že příslušný email byl nadaci zaslán ze slušnosti.

Vedením prezidentské kampaně Donalda Trumpa je pověřen Fred Ryan, který je vydavatelem amerického deníku Washington Post a zároveň také předsedou správní rady kalifornské pobočky Reagan Foundation.

"Washington Post je spojen s Reagan Foundation. Vyhrajeme navzdory všem vylhaným průzkumům," napsal na svém twitterovém účtu Trump.

He is, and people are not happy about it. The Washington Post is a political front for Amazon. Nobody treated Ronald Reagan worse! https://t.co/Op2UnQ5uWj

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 27, 2020

"Nemělo by být žádným překvapením, že vydavatel a generální ředitel Washington Post chce zasahovat do kampaně za znovuzvolení prezidenta Trumpa," řekl ředitel tiskového oddělení Bílého domu Tim Murtaugh CNN. "Jako republikáni si velmi vážíme všeho, co Ronald Reagan udělal nejen pro naší zemi, ale i politickou stranu," dodal.

O komentář byla požádána i Reagan Foundation. Ta se ale ke kauze nevyjádřila.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Ronald Reagan Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy