Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti exprezidentu USA Donaldu Trumpovi bylo ukázkou toho, že se tolik diskutovaný odklon republikánů od bývalé hlavy státu zdá být čím dál tím více nepravděpodobný.

Píší to dnes americká média, podle nichž je Trumpův vliv na stoupence strany stále příliš velký na to, aby jej mohli státní i federální republikánští lídři zavrhnout, ačkoli ho ještě nedávno veřejně kritizovali.

Senát v úterý hlasoval o námitce senátora Randa Paula, který tvrdil, že vést ústavní žalobu proti bývalému prezidentovi je v rozporu se základním zákonem USA. Pro tento argument, a tím pro odložení ústavní žaloby, se vyslovilo 45 republikánských členů horní komory Kongresu z celkových 50. Řada z nich, včetně jejich senátního lídra Mitche McConnella, přitom krátce po nepokojích v Kongresu z 6. ledna vyslovila žalobě opatrnou podporu a volala po tom, aby byl Trump pohnán k odpovědnosti.

"Úterní hlasování v Senátu je znamením toho, že ačkoli o Trumpovi panuje ve Washingtonu po nepokojích nízké mínění, velká část republikánů si dává pozor, aby nepopudila jeho podporovatele, kterých je mezi voliči strany stále většina," napsala agentura AP ve své analýze.

"Pokud byla Republikánská strana na rozcestí ohledně své posttrumpovské budoucnosti, tak se nyní podle všeho již rozhodla, jakým směrem se vydat," komentuje hlasování magazín Politico.

Podle listu The Washington Post se zřejmě potvrzuje teorie, že čím více času uplynulo od bezprecedentních střetů v budově Kongresu, tím méně se čelní republikáni na exprezidenta hněvají. "Pokud bychom o ústavní žalobě hlasovali v den nepokojů, získala by 80 hlasů," řekl listu jeden z poradců republikánů v Senátu.

Řada činitelů strany od té doby také již poznala následky, které s sebou kritický postoj vůči Trumpovi přináší. Proti některým republikánům ve Sněmovně reprezentantů, kteří společně s demokraty ústavní žalobu schválili, již strana do primárních voleb postavila soupeře, kteří mají Trumpovu podporu. Exprezidentův syn Donald mladší rovněž vyzval k odvolání kongresmanky Liz Cheneyové z vedení republikánů ve Sněmovně.

Trump se tak oproti svým předchůdcům očividně neplánuje po konci svého mandátu stáhnout do ústraní a hodlá do stranické politiky stále zasahovat. Na účtu mu podle AP zbylo více než 50 milionů dolarů (1,07 miliardy korun) z prezidentské kampaně, s nimiž může podporovat svoje vybrané kandidáty v různých volbách a komplikovat tím život těm republikánům, kteří se postaví proti němu.

Trump se už také postavil za svou bývalou mluvčí Sarah Sandersovou, která kandiduje na guvernérku státu Arkansas, a podpořil kandidaturu Kelli Wardové do čela Republikánské strany ve státě Arizona, která následně volby vyhrála. "Trump se může vložit do fungování strany v podstatě v jakémkoli státu - nebo nejméně v 90 procentech států," řekl činitel republikánů z Kentucky Don Thrasher s tím, že by exprezidentův vliv rozhodl jakékoli stranické hlasování

Trumpovi poradci tvrdí, že exprezident chce věnovat většinu svého času snaze o zisk Kongresu pro republikány ve volbách plánovaných na rok 2022. Diskutuje se rovněž o jeho další kandidatuře na prezidenta v roce 2024, v níž se mu demokraté snaží zabránit právě současnou ústavní žalobou.

Podle Politico však oddanost Trumpovi není pro Republikánskou stranu bez rizik. Svou budoucnost totiž svazuje s velmi kontroverzním politikem, který za čtyři roky v Bílém domě republikány připravil o Bílý dům a o kontrolu v obou kongresových komorách.

Skutečnou otázkou podle magazínu není to, jak dlouho se bude nad republikány vznášet Trumpův stín, ale zda pod ním bude místo i na jiné osobnosti. Analytici připomínají, že v listopadových volbách Trumpa volilo přes 74 milionů lidí a že se jeho podpora mezi voliči republikánů v průzkumech stále pohybuje kolem 80 procent.

"Hodně lidí ve straně tak trochu tiše doufá, že půjde pryč, aby se mohlo jít dál," řekl Politico republikánský stratég Sean Walsh, podle nějž je exprezidentův vliv tak velký, že se jej bude strana moci zbavovat jen postupně. "Abyste se mohli posunout dál, musíte přežít. A nemůžete přežít, pokud začnete na Trumpa otevřeně házet špínu," dodal.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké) Impeachment Kongres USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy