Rozruch kolem agenta: Bílý dům a CIA rozhořčily zprávy o roli Trumpa v útěku Smolenkova

Americká vláda a špionážní služba CIA zpochybnily zprávy médií o zverbování vysokého kremelského úředníka, který měl po deset let dodávat Američanům citlivé informace z okolí prezidenta Vladimira Putina. Zprávu o údajném špionovi Olegu Smolenkovovi přinesla v noci na úterý televize CNN. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jsou její informace "věcně chybné".

CNN uvedla, že Smolenkov pracoval v aparátu prezidentské kanceláře a byl spolupracovníkem Jurije Ušakova, hlavního Putinova poradce pro zahraniční politiku. Špion, považovaný prý za nejcennější zdroj informací pro CIA z Kremlu, byl před dvěma lety dopraven z Moskvy do USA z obavy před prozrazením. Vedení špionážní agentury se prý obávalo, že jeho prozrazení by svou neopatrností mohl způsobit prezident Donald Trump.

Právě tvrzení médií o možné Trumpově prostořekosti vadí americkým úřadům nejvíc, vyplývá z jejich vyjádření. Mluvčí CIA Brittany Bramellová v úterním prohlášení uvedla, že "tvrzení CNN, že Ústřední zpravodajská služba rozhoduje o otázkách života a smrti na základě něčeho jiného než objektivní analýzy a shromažďování faktů, je prostě nesprávné. Pomýlená spekulace, že způsob, jakým prezident nakládá s nejcitlivějšími zpravodajskými informacemi, vedl k operaci převozu (Smolenkova do USA), je nepřesná," uvedla mluvčí.

I podle mluvčího Bílého domu Hogana Gidleyho je informace CNN chybná. Kritizoval rovněž zprávy amerických televizí o tom, že Smolenkov po útěku z Ruska žije nedaleko Washingtonu. "Licoměrnost médií je tak do nebe volající, že se pokoušejí obvinit prezidenta, že nakládáním s informacemi ohrožuje lidské životy. Přitom jsou to právě oni, kdo jdou s kamerou do obydlí tohoto člověka a vyzrazují, kde žije a jaká je totožnost jeho a jeho rodiny," konstatoval Gidley.

Ruský list Vedomosti dnes s odvoláním na své diplomatické zdroje potvrdil, že Smolenkov byl posledních pět let hlavním pomocníkem Ušakova, a měl proto přístup k citlivým informacím. Přímo k utajovaným skutečnostem se dostat nemohl, ale v rozhovorech s důvěřivými kolegy mohl získat informace, které americké tajné služby zajímají.

Kolegové ho považovali za pracanta a chválili ho. Někdy byl prý příliš zvědavý, ale protože ho v Kremlu neznali první rok, "v důvěrných rozhovorech mohli být docela otevření," napsal ruský list.

Související

CIA

Agent CIA Smolenkov byl prohlášen za nezvěstného, rozjelo se pátrání

Údajný americký špion Oleg Smolenkov, který měl působit v nejvyšších patrech kremelské hierarchie, byl zařazen na seznam pohřešovaných a bylo po něm vyhlášeno pátrání. Agentuře RIA Novosti to dnes sdělil mluvčí ruského ministerstva vnitra. Kdo po údajném agentovi americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pátrá, mluvčí neuvedl. Podle dřívějších informací Rusko o pomoc požádalo Interpol.
CIA

CIA měla v Putinově aparátu agenta, teď mu jde o život

Spojené státy před dvěma lety vyvezly z Ruska vysoce postaveného kremelského úředníka, který dodával do Washingtonu informace z nejbližšího okolí prezidenta Vladimira Putina. Oznámila to v noci na dnešek televize CNN s odvoláním na hodnověrné zdroje. Televize jméno údajného špiona neuvedla, podle ruských médií jde o Olega Smolenkova, spolupracovníka Putinova poradce pro zahraniční politiku Jurije Ušakova. Kreml Smolenkovovo působení v Kremlu potvrdil.

Více souvisejících

Oleg Smolenkov (agent) špionáž CIA Bílý dům USA Rusko USA (Spojené státy americké) Donald Trump CNN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy