Salvadorský prezident se mění v diktátora. Vyhlásil nouzový stav, ignoroval parlament

Salvadorský prezident Nayib Bukele v sobotu v noci bez schválení parlamentu vyhlásil v zemi nouzový stav umožňující rozšířit restriktivní opatření proti šíření nákazy koronaviru. Vyvolal tak příval kritiky, že je tento postup neústavní, uvedla agentura Reuters. Salvadorští zákonodárci a žalobci dnes prohlásili, že prezidentský dekret napadnou, protože podle nich překračuje Bukeleho pravomoci.

Podle Reuters přehnaně suverénní 38letý Bukele, který zastává svůj úřad necelý rok, už několikrát vyvolal pobouření právnických skupin, podle nichž projevuje autoritářské tendence. V únoru například se skupinou vojáků vyzbrojených samopaly nakrátko obsadil kongres. Před měsícem pak zveřejnil fotografie vězněných členů gangů vysvlečených do spodního prádla a natěsnaných do formace, čímž šokoval advokáty.

Salvadorský kongres schválil vyhlášení nouzového stavu v březnu v reakci na pandemii koronaviru, po dubnovém prodloužení měla ale platnost tohoto opatření dnes vypršet. Poslanci měli v plánu projednat jeho další prodloužení v pondělí.

Krátce poté, co Bukele vydal dekret, oznámil generální prokurátor v prohlášení, že podá k nejvyššímu soudu žalobu na protiústavnost prezidentova kroku. Bukele ale trvá na tom, že vydání dekretu je zcela v jeho pravomoci.

"Všichni prezidenti v demokratické historii naší země měli právo vyhlásit nouzový stav bez souhlasu zákonodárného orgánu, a také ho využili," napsal dnes Bukele na svém twitterovém účtu. "Bude prezidentovi poprvé upřeno uplatnit toto stěžejní právo?"

Bukeleho úřad tvrdí, že riziko dalšího šíření koronavirové nákazy ospravedlňuje prezidentův dekret. V zemi je nyní registrováno 1338 potvrzených případů nákazy a 27 úmrtí.

Vyhlášení nouzového stavu, které zůstane v platnosti příštích 30 dnů, rozšiřuje zavírání škol, omezování pohybu lidí v oblastech zasažených pandemií a zákaz shromažďování početných skupin lidí. Schvaluje také dodatečné vládní výdaje v tomto období.

Související

Ilustrační foto

Tropická bouře Amanda pustošila Střední Ameriku, nejméně 14 mrtvých

Na Guatemalu a Salvador udeřila v neděli tropická bouře Amanda, která si tam vyžádala nejméně 14 životů. Kvůli silnému větru a dešti na mnoha místech vypadly dodávky proudu a některé řeky se vylily z koryt. Jedná se o první tropickou bouři letošní sezóny v Tichém oceánu, napsala agentura AFP.
zbraně

Krize v Salvadoru vyvolává obavy, prezident poslal do parlamentu vojáky

V Salvadoru se vyhrotil spor mezi prezidentem Nayibem Bukelem a parlamentem této středoamerické země, který ovládá opozice. Za přítomnosti vojáků uvnitř parlamentu dal prezident poslancům týden na to, aby schválili záměr vlády získat půjčku od středoamerické rozvojové banky na boj s kriminálními gangy. Na výzvu prezidenta se také v neděli před parlamentem sešly tisíce Bukeleho příznivců. Obavy z vývoje v Salvadoru vyjádřily mimo jiné USA i Evropská unie.

Více souvisejících

Nayib Bukele Salvador Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 13 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy