Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů.
Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala dnes agentura Reuters.
Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.
"Bernie s Donaldem Trumpem prohraje, Sněmovna reprezentantů a Senát ovládnou republikáni a pak kvůli svévolným manipulacím s volebními okrsky či dosazení (republikánům loajálních) soudců budeme 20 až 30 let žít v této katastrofě," řekl na Sandersovu adresu miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Volby do obou komor Kongresu se konají souběžně s prezidentskými.
Pete Buttigieg, umírněný bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana, napadl Sanderse za časté změny odhadů nákladů jeho ekonomických plánů, například programu státní zdravotní péče.
If you think the last four years were chaotic, divisive, and exhausting, imagine spending the better part of 2020 with Bernie Sanders versus Donald Trump. #DemDebate pic.twitter.com/5S8EKpJgRe
— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 26, 2020
"Mohu vám říct, jak to všechno může dávat smysl. Dává to smysl tak, že Donald Trump dostane další čtyři roky (v úřadu prezidenta)," řekl Buttigieg. "Tohle je nejen cesta, jak dopomoci znovuzvolení Donalda Trumpa, ale musíme se obávat i o Sněmovnu reprezentantů," dodal v odkazu na skutečnost, že demokraté by mohl přijít i o momentální převahu v dolní komoře.
Sanders se bránil tvrzením, že nastoluje témata, která Američany zajímají. Týká se to podle něj například zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů (349 korun) či zrušení školného na státních univerzitách.
My opponents would like you to think the ideas that we're talking about are radical. They're not. They're what the American people want. #DemDebate pic.twitter.com/dFlKPWWIgu
— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 26, 2020
Sanders se v průzkumech postavil do čela demokratického pelotonu po dobrých výsledcích v prvních třech kláních ve státech Iowa, New Hampshire a Nevada. Zasloužilí členové Demokratické strany jsou nicméně vůči jeho plánům na omezení ekonomické nerovnosti a posílení sociálního zabezpečení ostražití.
Ke kritice Sanderse se připojila dokonce i Elizabeth Warrenová, senátorka z Massachusetts, která je považována za Sandersovu spojenkyni. Uvedla, že by byla "lepší prezidentkou než Bernie", protože by lépe zvládla prosadit svou progresivní agendu.
Debata demokratických uchazečů o prezidentskou nominaci byla tento měsíc již třetí a celkově desátá. Jednalo se o poslední střetnutí před sobotními demokratickými primárkami v Jižní Karolíně a takzvaným volebním superúterým 3. března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech najednou a bude se rozdělovat více než třetina všech kandidátů na červencový nominační sjezd strany v Milwaukee. Prezidentské volby se uskuteční 3. listopadu.
Související

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders

Chci Bidena za prezidenta. Sanders nečekaně podpořil někdejšího soupeře
Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Pete Buttigieg , Michael Bloomberg , Elizabeth Warren , Volby USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 1 hodinou

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 2 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 3 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 4 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 6 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 7 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 7 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 8 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 9 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 10 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 12 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera
EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.
Zdroj: Libor Novák