Šéf OSN má obavy o lidská práva: Boj proti koronaviru nesmí být záminkou k represím

Generální tajemník OSN António Guterres upozornil na to, že některé země mohou boje proti koronaviru využít k zavedení represivních opatření, která s pandemií nemoci covid-19 nemají nic společného. V dnes zveřejněném poselství řekl, že hrozí krize co dodržování lidských práv.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Podle Guterrese koronavirus samotný nikoho nediskriminuje, zato jeho dopady ano. "Vidíme nepoměrný dopad na různá společenství lidí, vzestup nenávistných projevů, cílení na zranitelné skupiny a nebezpečí přehnaně tvrdých reakcí podkopávajících úsilí zdravotníků," řekl šéf OSN v prohlášení.

"Na pozadí narůstajícího etno-nacionalismu, populismu, autoritářství a potlačování lidských práv v některých zemích může být současná krize záminkou k přijetí represivních opatření k účelům, které se pandemií nesouvisejí," varoval Guterres, žádnou konkrétní zemi ale nezmínil. "To je nepřijatelné," dodal.

Generální tajemník připomíná vládám jednotlivých zemí, že kriticky důležité je zachování prostoru pro občanskou společnost a svobodu tisku. "Nejlepší odpověď je taková, když se přiměřeně reaguje na stávající hrozby a zároveň jsou dodržována lidská práva a princip právního státu," vzkázal Guterres. "Při všem, co děláme, nikdy nezapomeňme, že hrozbou je virus, ne člověk," prohlásil.

Koronavirem se doposud podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo asi 2,63 milionu lidí na světě, přes 183.420 pacientů kvůli komplikacím doprovázejícím infekci zemřelo.

Ekonomická aktivita ve velké části světa se prakticky zastavila a miliony lidí mají nařízeno, aby zůstaly doma, a pomohly tak zabránit šíření nákazy. Mezinárodní měnový fond předpověděl, že za takové situace se svět blíží k nejhoršímu ekonomickému propadu od dob velké hospodářské krize ze 30. let minulého století.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký ministr obrany Esper nepodporuje aktivaci zákonu o vzpouře

03.06.2020 21:10 Aktualizováno Americký ministr obrany Mark Esper dnes oznámil, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákonu o…

Policista Chauvin z případu Floyda bude obviněn z vraždy druhého stupně

03.06.2020 21:00 Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z…

New York hlásí nejméně úmrtí s covidem-19 za deset týdnů

03.06.2020 20:10 Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem. Na tiskové konferenci to…

Trump se prý v bunkru neskrýval. Byla to inspekce, tvrdí

03.06.2020 19:34 Americký prezident Donald Trump se dnes pokusil vysvětlit svou přítomnost v podzemním bunkru Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy