NÁZOR - V roce 2008, na setkání s akademiky z London School of Economics, položila britská královna Alžběta II. otázku, proč zjevně nikdo nečekal největší světovou finanční krizi v poválečném období, připomíná Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute podotýká, že tzv. velká recese, která začala koncem roku 2008 a táhla se do poloviny roku následujícího, odstartovala kolapsem astronomických cen nemovitostí a akcií.
Opakování stejné chyby
Retrospektivně je toto zjevné, ale ve své době problém na první pohled nikdo neviděl, uvádí autor komentáře. Dodává, že nyní se zdá, že se chystáme zopakovat stejnou chybu, když nás neznepokojují dnešní akciové a dluhové bubliny.
"Jistě, americká a globální ekonomika se dobře odrazily z hlubin koronavirové ekonomické recese. Je také mimo pochybnost, že byly vyvinuty a nyní jsou distribuovány účinné vakcíny," pokračuje Lachman. Upozorňuje však, že Banka pro mezinárodní vyrovnání nadále varuje, že ceny na globálních akciových a finančních trzích opět výrazně překročily svou krytou hodnotu, tudíž se ocitly v oblasti bubliny.
Navíc, zdravotníci neustále varují, že nás čeká temná koronavirová zima, než se podaří naočkovat dostatečnou část populace a vrátit ekonomiku do normálu, připomíná analytik. Vzhledem k faktickému mlčení ekonomů ohledně nebezpečí současných bublin a riziku dalšího propadu globální ekonomiky, se táže, zda za rok či dva, až bubliny konečně prasknou, nebude britská panovnice klást stejný dotaz jako v roce 2008.
Ticho je o to překvapivější, vezmeme-li v potaz, o kolik jsou stávající bubliny rozšířenější a o kolik je světová ekonomika zadluženější ve srovnání s dobou před 12 lety, deklaruje odborník. Vysvětluje, že v roce 2008 se bubliny týkaly především amerického realitního a finančního trhu, zatímco dnes se nacházejí v každém koutu světové ekonomiky.
"Ve skutečnosti růst amerického akciového trhu připomíná ten, který předcházel burzovnímu krachu v roce 1929, zatímco země s velkými problémy se solventností jako Itálie, Španělsko a Portugalsko se všechny nacházejí v situaci, že si mohou půjčovat za nulové úrokové sazby," píše Lachman. Za stejně znepokojivý považuje ohromný růst zadlužení ve světě, jelikož již před úderem pandemie způsobily levné peníze růst globálního zadlužení nad úroveň před zářím 2008, kdy zkrachovala banka Lehman Brothers.
Dokud hraje hudba, tančí se
S nástupem pandemie globální zadlužení vyletělo ještě výše, jelikož rozpočtové deficity jsou nafukovány a velké firmy jsou nuceny bezhlavě si půjčovat, varuje autor komentáře. Za velký zdroj obav označuje rozvíjející se tržní ekonomiky, které nyní tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a které zasáhla totální hospodářská bouře pandemií vyvolaných otřesů, nízkých výkupních cen komodit a slabé poptávky po jejich exportu.
V důsledku toho jsou mají tyto ekonomiky rekordní zadlužení a mimořádně vysoké rozpočtové deficity, což naplňuje predikci Světové banky, že je pouze otázkou času, než dojde k vlně bankrotů rozvojových zemí a restrukturalizaci jejich dluhů, která může mít závažné dopady pro globální finanční systém, konstatuje Lachman. Podotýká, že obavy budí i vysoce zadlužené a ze systémového hlediska důležité jihoevropské státy jako Itálie a Španělsko, jelikož ty mají nyní vyšší dluh a mnohem větší rozpočtový deficit než v roce 2010 během dluhové krize v eurozóně.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Stejně jako tehdy jsou tyto země svázané společnou evropskou měnou a budou mít velké problémy se snížením rozpočtových deficitů a obnovením jakéhokoliv dojmu udržitelnosti svých veřejných financí, očekává analytik. Domnívá se, že toto zadělává na další dluhovou krizi v eurozóně.
Autor komentáře odkazuje také na varování Eda Altmana, experta na bankroty z New York University, že v důsledku pandemie dochází v USA k výraznému nárůstu krachů malých a středních firem, stejně jako na dlouhodobá varování někdejší předsedkyně americké centrální banky FED Janet Yellenové před přílišnou zadlužeností na vysoce propojeném dluhovém trhu.
Po americké realitní a úvěrové krizi z roku 2008 někdejší ředitel Citibank Chuck Prince ospravedlňoval vysoce spekulativní kroky své banky v existující bublině tím, že "pokud hraje hudba, musí se tancovat", připomíná expert. Nepochybuje o tom, že i dnes, kdy velké centrální banky chrlí na trh ohromnou likviditu, hudba doslova řve a trhy tančí.
"Otázka, kterou nikdo zjevně neklade, zní, co se stane, až hudba hrát přestane," upozorňuje Lachman. Soudí, že až pomyslná hudba utichne a současná "párty" skončí, britské královně bude nutné hodně vysvětlovat, proč nikdo nevaroval před dalším nárazem.
Související
Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“
Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, MF by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší
Ekonomická krize , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák