Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc neohlížel

NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta Donalda Trumpa se ocitly na hraně přerodu v tyranii. V komentáři pro server Washington Post ovšem konstatuje, že není pochyb o tom, že pokud by současný šéf Bílého domu mohl, příliš by se neohlížel na zákony, soudní precedenty a ústavu.

Ti, kteří musí promluvit, mlčí

Trump dal najevo ochotu zastavit vyšetřování svého jednání, omilostnit ty, jejichž nezákonné jednání schvaluje, i trestat média a sociální sítě, které považuje za vůči sobě zaujaté, připomíná Zakaria. Varuje, že mnoho prezidentových stoupenců sice v soukromí tvrdí, že není třeba se obávat, jelikož Trumpovy činy narážejí na jasné hranice, ale americký systém nemá magickou moc.

Systém potřebuje soudce, úředníky, generály a především politiky, kteří se ozvou, pokud vidí flagrantní zneužívání pravomocí, deklaruje politolog. Dodává, že někteří tak již učinili - naposledy vysocí vojenští činitelé -, ale i tak zůstává v tomto směru značná rezerva, především v Trumpově Republikánské straně.   

V pondělí večer policejní těžkooděnci u Bílého domu rozehnali za pomoci síly, slzného plynu, kouřových granátů a gumových projektilů poklidný protest, který výslovně povoluje americká ústava, připomíná Zakaria. Vyzdvihuje, že demonstranti neporušovali zákaz vycházení, nechovali se násilně a policie použila brutální sílu proti zákon dodržujícím občanům jen kvůli tomu, aby se mohl Trump nechat vyfotit před tamním kostelem s biblí v ruce.

Politolog zmiňuje reakci prezidentových spojenců na nebezpečné zneužití vládní moci, které oblétlo snad všechna zpravodajství po celém světě. Republikánský senátor John Kennedy nechtěl situaci komentovat, protože "tam nebyl", tudíž by šlo předpokládat, že od teď se bude vyjadřovat pouze k událostem, u nichž byl fyzicky přítomen, ironizuje Zakaria. Dodává, že další republikánští senátoři odmítli sdělit svůj názor, protože údajně záběry "neviděli pořádně", jiní zase tvrdili, že spěchají na oběd.

"Pár republikánských senátorů se s prezidentem rozešlo, ale jiní si našli cestu, jak jej hájit," píše Zakaria. Připomíná, že Ted Cruz, který dříve Trumpa označoval za "zcela amorálního" a "patologického lháře", prohlásil, že pravomoci zneužili pouze samotní demonstranti.

Politolog zmiňuje komentář historičky Anne Applebaumové, která poukázala na skutečnost, že případy kolaborace jsou v dějinách velmi časté, zatímco odpor je vzácný a odkázala na esej Zotročená mysl polského spisovatele Czesława Miłosze popisující úlevu, kterou kolaborace poskytuje, jelikož ukončuje střet s ideály člověka a jeho vnitřní neklid.

Jakmile se kolaborant smíří se svým rozhodnutím, vrací se mu chuť k jídlu, nabývá na síle a vypadá zdravěji, píše pozitivně laděné články a žasne, jak snadno mu to jde, vyzdvihuje Zakaria Miłoszovy myšlenky. Tvrdí, že ty vystihují republikánského senátora Lindseyho Grahama, který v roce 2015 nazval Trumpa "kousavým rasistou, xenofobem a náboženským fanatikem", ale v roce 2018 srdceryvně oznámil, že si to o prezidentovi již nemyslí.

Lidé nemusí věřit lžím, ale bát se lháře  

Jak Applebaumová poznamenala, Miłosz je jedním z mála spisovatelů, kteří přiznávají potěšení z konformity, úlevu, kterou konformita přináší, a fakt, že řeší mnoho osobních i profesních dilemat, vysvětluje politolog. S historičkou souhlasí v názoru na způsob, kterým si Trump vytváří komplice.

Pár dní po své inauguraci se současný prezident rozhodl tvrdit, že počet lidí na ceremoniálu byl nejvyšší v historii, ačkoliv důkazy jasně ukazovaly opak, připomíná Zakaria. Dodává, že Trump ovšem nutil svého tiskového mluvčího, aby veřejně lhal, a přiměl správce příslušného parku k záměně fotografií.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria souhlasí a Applebaumovou, že situace připomíná vyvěšování propagandistických plakátů po vzoru Sovětského svazu, který se k podobným činům uchyloval mnohdy z triviálních důvodů a věděl, že jeho občané jim věřit nebudou. Jejich cílem totiž nebylo přesvědčit lidi, aby uvěřili lži, ale demonstrovat schopnost hlásat a prosazovat lži, protože občas nejde o to vnutit lidem lži, ale naučit je bát se lháře, parafrázuje historičku autor komentáře.

"Vidíme, jak tento proces fungoval během Trumpova prezidentství," pokračuje politolog. Konstatuje, že vše začalo maličkostí ohledně inaugurace, ale pokračovalo to Trumpovými tvrzeními, že ve skutečnosti dostal víc hlasů než Hillary Clintonová, protože miliony lidí volily nelegálně, že Čína zaplatí za americká cla, že Alabamu ohrožuje hurikán Dorian, že větrné elektrárny způsobují rakovinu a že netlačil na ukrajinského prezidenta, aby zahájil vyšetřování Joe Bidena.  

Média napočítala, že Trump během svého prezidentství pronesl téměř 20 tisíc lživých či zavádějících výroků, upozorňuje Zakaria. Podotýká, že republikáni tyto lži opakovali a opakují - nejprve váhavě, ale postupem času se stále větší úlevou v srdci a překvapivou lehkostí. "Pokud Spojené státy zabřednou dále do této temné cesty, značnou část viny ponesou tito republikánští politici, nadšení kolaboranti Donalda Trumpa," nebere si servítky politolog.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy