Společnost vyrábějící remdesivir se stala terčem útoku

Zaměstnanci americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences, která vyrábí přípravek remdesivir, jenž vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19, se v uplynulých týdnech stali terčem útoku hackerů napojených na Írán.

S odvoláním na odborníky na kybernetickou bezpečnost a veřejně dostupné webové archivy o tom informovala agentura Reuters. Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl islámské republiky na útoku odmítla; mluvčí Gilead věc nechtěl komentovat.

Pandemie onemocnění covid-19 nastartovala globální závod vlád, farmaceutických společností a vědců o vývoj efektivní léčby.

V jednom případě byla v dubnu zaměstnanci zaslána falešná přihlašovací stránka, jejímž účelem bylo krást hesla. Zda byl útok úspěšný, podle Reuters není jasné.

Ohad Zaidenberg, hlavní odborník izraelské společnosti ClearSky, která se zabývá kybernetickou bezpečností, uvedl, že pokus byl součástí širšího útoku íránské skupiny, která se snažila získat přihlašovací údaje zaměstnanců farmaceutické společnosti. Při útocích se hackeři podle něj také prezentovali jako novináři, kteří se chtějí se společností spojit. Zaidenberg se íránskými hackerskými útoky zabývá dlouhodobě.

Webové domény a hostingové servery, odkud přicházely hackerské útoky, pocházely z Íránu, sdělili Reuters dva odborníci, kteří neměli povolení o záležitosti hovořit s novináři.

Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl Teheránu na útoku popřela. "Íránská vláda se nezapojuje do kybernetické války," uvedl mluvčí mise. "Kybernetické aktivity Íránu jsou výhradně defenzivní a mají chránit před dalšími útoky na íránskou infrastrukturu," doplnil.

Mluvčí Gilead situaci odmítl komentovat s tím, že společnost se k záležitostem týkajícím se kybernetické bezpečnosti veřejně nevyjadřuje. Reuters se nepodařilo zjistit, zda některé útoky byly úspěšné, ani pro koho íránští hackeři pracovali a jaká byla jejich motivace.

Zároveň je však podle Reuters patrné, že kybernetická špionáž po celém světě se soustředí na získávání informací o covidu-19, což je onemocnění způsobené novým koronavirem.

V uplynulých týdnech agentura Reuters informovala, že hackeři napojení na Írán a jiné skupiny se pokusili dostat do systému Světové zdravotnické organizace (WHO), zatímco hackeři napojení na Vietnam útočili na čínskou vládu kvůli obviněním, že selhala v řešení epidemie.

Británie a Spojené státy tento týden varovaly před státy podporovanými hackerskými útoky na farmaceutické společnosti a laboratoře pracující na léku proti koronaviru. Žádnou konkrétní společnost, která se stala obětí hackerského útoku, ve společném prohlášení USA a Británie nejmenovaly. Dva obeznámené zdroje ale uvedly, že společnost Gilead byla jednou z nich.

Servery hackerů, kteří útočili na Gilead, podle Priscilly Moriuchiové z americké firmy specializující se na kybernetickou bezpečnost Recorded Future dříve používala skupina íránských hackerů známá jako Charming Kitten. Stanovisko odbornice se opírá o webové archivy. "Pouhý přístup k e-mailům zaměstnanců ze špičkové západní farmaceutické firmy by mohl (...) íránskou vládu zvýhodnit, pokud jde o vývoj léčby a boj s nemocí," doplnila Moriuchiová, která dříve pracovala jako analytička americké Národní agentury pro bezpečnosti (NSA).

Lék remdesivir v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID). Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Hackeři léky

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šestnáct žen obvinilo slavného kouzelníka Davida Copperfielda z obtěžování

Více než deset žen obvinilo amerického iluzionistu židovského původu Davida Copperfielda ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo dojít v letech 1980 až 2014. Informoval o tom deník The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy