Zemřel miliardář T. Boone Pickens, známý jako "ropná vědma"

Ve věku 91 let ve středu v rodinném kruhu zemřel americký ropný magnát, investor a filantrop T. Boone Pickens, pro nějž se vžila přezdívka "ropná vědma". Byl známý svým nemilosrdným obchodním přístupem a lidovým vyjadřováním, uvedla agentura Reuters.

V roce 2007 odhadl časopis Forbes jeho jmění na tři miliardy dolarů (tehdy 40,6 miliard korun), po řadě neúspěšných investic do obnovitelných zdrojů energie však z klubu dolarových miliardářů vypadl a v roce 2016 podle Forbesu jeho jmění činilo 500 milionů dolarů (12,21 miliard korun).

Pickens se narodil v roce 1928 v malém městě v americkém státě Oklahoma. Vystudoval geologii a po škole pracoval ve společnosti Phillips Petroleum. Po třech letech si vzal půjčku v řádu několika tisíc dolarů a s dalšími dvěma partnery založil vlastní firmu Petroleum Exploration. Z té se později stala firma Mesa Petroleum, jež nabízela klientům mimo jiné přesné předpovědi cen ropy, čímž si Pickens vysloužil svou přezdívku. V roce 1980 se jeho firma stala jednou z největších nezávislých ropných společností na světě.

V 80. letech 20. století začal Pickens s troufalými pokusy o násilné převzetí jiných ropných gigantů, jako například svého bývalého zaměstnavatele Phillips Petroleum, společnosti Gulf Oil či Unocal. Ačkoliv se mu žádný z jeho pokusů nepovedl, vydělal si transakcemi miliony dolarů, když po nezdařených pokusech o převzetí firmám prodával zpět jejich akcie.

V médiích často vystupoval jako ochránce zájmů akcionářů proti manažerům, které podle něj zajímal jen plat, benefity, moc a prestiž a nikoliv zisk pravých vlastníků firem.

Poté, co kvůli neshodám opustil svou stále více zadluženou firmu Mesa Petroleum, založil v roce 1996 hedgeový fond BP Capital Management, který se soustředil na energetiku a přinášel obří zisky.

Na konci své kariéry se Pickens zaměřil na obnovitelné zdroje energie, především na větrné elektrárny. Tvrdil, že Spojené státy musí snížit svou závislost na zahraniční ropě. Přesvědčoval politiky, aby podpořili po něm pojmenovaný plán, podle kterého by v centrální části země vyrostlo obrovské množství větrných turbín. Ty by při výrobě elektřiny nahradily zemní plyn, který by tak v dostatečném množství zbyl jako palivo pro automobily.

Úspěch z obchodu s ropou se mu však u obnovitelných zdrojů nepodařilo zopakovat. Jeho plán zkrachoval kvůli propadu cen zemního plynu v USA, který vedl ke ztrátě jakékoli konkurenceschopnosti větrné energie a kvůli problémy s financováním a výstavbou potřebné přenosové soustavy.

Pickens byl štědrým dárcem. Stovky milionů dolarů věnoval své alma mater, tedy Oklahomské univerzitě, či zdravotnickým zařízením v Texasu. Připojil se ke kampani Giving Pledge, se kterou přišli v roce 2010 miliardáři Bill Gates a Warren Buffet, čímž se zavázal věnovat většinu svých výdělků charitě.

V roce 2017 utrpěl Pickens sérii cévních mozkových příhod a letos v červnu byl hospitalizován poté, co upadl. Podle svého mluvčího byl však aktivní do posledních dní.

Thomas Boone Pickens Jr. úmrtí miliardáři

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy