Zemřel miliardář T. Boone Pickens, známý jako "ropná vědma"

Ve věku 91 let ve středu v rodinném kruhu zemřel americký ropný magnát, investor a filantrop T. Boone Pickens, pro nějž se vžila přezdívka "ropná vědma". Byl známý svým nemilosrdným obchodním přístupem a lidovým vyjadřováním, uvedla agentura Reuters.

V roce 2007 odhadl časopis Forbes jeho jmění na tři miliardy dolarů (tehdy 40,6 miliard korun), po řadě neúspěšných investic do obnovitelných zdrojů energie však z klubu dolarových miliardářů vypadl a v roce 2016 podle Forbesu jeho jmění činilo 500 milionů dolarů (12,21 miliard korun).

Pickens se narodil v roce 1928 v malém městě v americkém státě Oklahoma. Vystudoval geologii a po škole pracoval ve společnosti Phillips Petroleum. Po třech letech si vzal půjčku v řádu několika tisíc dolarů a s dalšími dvěma partnery založil vlastní firmu Petroleum Exploration. Z té se později stala firma Mesa Petroleum, jež nabízela klientům mimo jiné přesné předpovědi cen ropy, čímž si Pickens vysloužil svou přezdívku. V roce 1980 se jeho firma stala jednou z největších nezávislých ropných společností na světě.

V 80. letech 20. století začal Pickens s troufalými pokusy o násilné převzetí jiných ropných gigantů, jako například svého bývalého zaměstnavatele Phillips Petroleum, společnosti Gulf Oil či Unocal. Ačkoliv se mu žádný z jeho pokusů nepovedl, vydělal si transakcemi miliony dolarů, když po nezdařených pokusech o převzetí firmám prodával zpět jejich akcie.

V médiích často vystupoval jako ochránce zájmů akcionářů proti manažerům, které podle něj zajímal jen plat, benefity, moc a prestiž a nikoliv zisk pravých vlastníků firem.

Poté, co kvůli neshodám opustil svou stále více zadluženou firmu Mesa Petroleum, založil v roce 1996 hedgeový fond BP Capital Management, který se soustředil na energetiku a přinášel obří zisky.

Na konci své kariéry se Pickens zaměřil na obnovitelné zdroje energie, především na větrné elektrárny. Tvrdil, že Spojené státy musí snížit svou závislost na zahraniční ropě. Přesvědčoval politiky, aby podpořili po něm pojmenovaný plán, podle kterého by v centrální části země vyrostlo obrovské množství větrných turbín. Ty by při výrobě elektřiny nahradily zemní plyn, který by tak v dostatečném množství zbyl jako palivo pro automobily.

Úspěch z obchodu s ropou se mu však u obnovitelných zdrojů nepodařilo zopakovat. Jeho plán zkrachoval kvůli propadu cen zemního plynu v USA, který vedl ke ztrátě jakékoli konkurenceschopnosti větrné energie a kvůli problémy s financováním a výstavbou potřebné přenosové soustavy.

Pickens byl štědrým dárcem. Stovky milionů dolarů věnoval své alma mater, tedy Oklahomské univerzitě, či zdravotnickým zařízením v Texasu. Připojil se ke kampani Giving Pledge, se kterou přišli v roce 2010 miliardáři Bill Gates a Warren Buffet, čímž se zavázal věnovat většinu svých výdělků charitě.

V roce 2017 utrpěl Pickens sérii cévních mozkových příhod a letos v červnu byl hospitalizován poté, co upadl. Podle svého mluvčího byl však aktivní do posledních dní.

Thomas Boone Pickens Jr. úmrtí miliardáři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy