Tři čtvrtiny obyvatel Latinské Ameriky nejsou plně očkovány

V Latinské Americe a Karibiku nemá očkování proti nemoci covid-19 dokončené 75 procent populace, informovala ve středu Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). V některých amerických zemích se přitom epidemická situace výrazně zhoršuje, například Mexiko eviduje za poslední den nejvíce úmrtí od března, Jamajka zaznamenala za posledních 24 hodin nejvíc úmrtí od počátku pandemie.

Očkování, ilustrační foto

PAHO, která je odnoží Světové zdravotnické organizace (WHO), upozornila také na zoufalou situaci na Haiti, kde vakcínu proti covidu-19 dostalo zatím ani ne půl procenta obyvatel a kde jsou potřeba zdravotníci i humanitární pomoc po silném zemětřesení z minulého měsíce. "Stále jsou v některých oblastech zranění po zemětřesení, kteří nebyli ošetřeni, protože se nedostali k lékaři," uvedla šéfka PAHO Carissa Etienneová. "Je tam potřeba více zdravotníků, léků a zdravotnického materiálu, mimo jiné anestetika," dodala.

Velmi nízká proočkovanost (plně jen asi 12 procent obyvatel) je též ve Venezuele, kde vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Opozice i zdravotnická sdružení jeho vládu kritizují, že nemá očkovací strategii a že upřednostňuje v očkování své příznivce. Stále tam také nedorazilo přes šest milionů vakcín, které má země dostat v rámci mezinárodního mechanismu COVAX, ač Maduro před měsícem oznámil, že dorazí "za několik dní".

"Více než třetina zemí našeho regionu nenaočkovala ani pětinu populace," uvedla ve středu Etienneová. Premianti v očkování v tomto regionu jsou například Chile nebo Uruguay (obě země mají asi 72 procent plně očkovaných). Největší země regionu Brazílie má plně naočkováno jen asi 29 procent obyvatel a druhý největší stát v oblasti Mexiko ještě méně (asi 26 procent). Brazílie, která má asi 211 milionů obyvatel, je v celkovém počtu úmrtí spojených s covidem-19 (na 581.000) druhá na světě po USA a Mexiko, kde žije na 127 milionu lidí, je v této tabulce čtvrté na světě (na 260.500 úmrtí).

S výrazným zhoršením epidemické situace se v červenci a srpnu potýkala Kuba, kde se za tyto dva měsíce potvrdilo na 430.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což jsou zhruba dvě třetiny všech na Kubě zaznamenaných případů covidu-19. V posledním týdnu se na tomto karibském ostrově začala situace mírně zlepšovat.

Kuba je také jedinou zemí Latinské Ameriky, která očkuje vlastními vakcínami. Nejméně jednu dávku tam dostalo asi 49 procent z jejích 11 milionů obyvatel, plně očkováno je tam zatím 33 procent. Kubánské vakcíny Abdala a Soberana se podávají ve třech dávkách a mají podle tamních vědců účinnost asi 91 procent. WHO nicméně tyto vakcíny zatím neuznala.

Od neděle se Kuba chystá očkovat i děti od tří let, a to vakcínou Soberana 02 a Soberana Plus, které otestovala na této věkové skupině na asi 350 dětech v Havaně. V rámci klinických studií dostala vakcínu proti covidu-19 většina Kubánců, protože tamní lékový regulátor schválil vakcínu Abdala až začátkem července a preparáty Soberana 02 a Soberana Plus v polovině srpna.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama