Tři čtvrtiny obyvatel Latinské Ameriky nejsou plně očkovány

V Latinské Americe a Karibiku nemá očkování proti nemoci covid-19 dokončené 75 procent populace, informovala ve středu Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). V některých amerických zemích se přitom epidemická situace výrazně zhoršuje, například Mexiko eviduje za poslední den nejvíce úmrtí od března, Jamajka zaznamenala za posledních 24 hodin nejvíc úmrtí od počátku pandemie.

Očkování, ilustrační foto

PAHO, která je odnoží Světové zdravotnické organizace (WHO), upozornila také na zoufalou situaci na Haiti, kde vakcínu proti covidu-19 dostalo zatím ani ne půl procenta obyvatel a kde jsou potřeba zdravotníci i humanitární pomoc po silném zemětřesení z minulého měsíce. "Stále jsou v některých oblastech zranění po zemětřesení, kteří nebyli ošetřeni, protože se nedostali k lékaři," uvedla šéfka PAHO Carissa Etienneová. "Je tam potřeba více zdravotníků, léků a zdravotnického materiálu, mimo jiné anestetika," dodala.

Velmi nízká proočkovanost (plně jen asi 12 procent obyvatel) je též ve Venezuele, kde vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Opozice i zdravotnická sdružení jeho vládu kritizují, že nemá očkovací strategii a že upřednostňuje v očkování své příznivce. Stále tam také nedorazilo přes šest milionů vakcín, které má země dostat v rámci mezinárodního mechanismu COVAX, ač Maduro před měsícem oznámil, že dorazí "za několik dní".

"Více než třetina zemí našeho regionu nenaočkovala ani pětinu populace," uvedla ve středu Etienneová. Premianti v očkování v tomto regionu jsou například Chile nebo Uruguay (obě země mají asi 72 procent plně očkovaných). Největší země regionu Brazílie má plně naočkováno jen asi 29 procent obyvatel a druhý největší stát v oblasti Mexiko ještě méně (asi 26 procent). Brazílie, která má asi 211 milionů obyvatel, je v celkovém počtu úmrtí spojených s covidem-19 (na 581.000) druhá na světě po USA a Mexiko, kde žije na 127 milionu lidí, je v této tabulce čtvrté na světě (na 260.500 úmrtí).

S výrazným zhoršením epidemické situace se v červenci a srpnu potýkala Kuba, kde se za tyto dva měsíce potvrdilo na 430.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což jsou zhruba dvě třetiny všech na Kubě zaznamenaných případů covidu-19. V posledním týdnu se na tomto karibském ostrově začala situace mírně zlepšovat.

Kuba je také jedinou zemí Latinské Ameriky, která očkuje vlastními vakcínami. Nejméně jednu dávku tam dostalo asi 49 procent z jejích 11 milionů obyvatel, plně očkováno je tam zatím 33 procent. Kubánské vakcíny Abdala a Soberana se podávají ve třech dávkách a mají podle tamních vědců účinnost asi 91 procent. WHO nicméně tyto vakcíny zatím neuznala.

Od neděle se Kuba chystá očkovat i děti od tří let, a to vakcínou Soberana 02 a Soberana Plus, které otestovala na této věkové skupině na asi 350 dětech v Havaně. V rámci klinických studií dostala vakcínu proti covidu-19 většina Kubánců, protože tamní lékový regulátor schválil vakcínu Abdala až začátkem července a preparáty Soberana 02 a Soberana Plus v polovině srpna.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama