Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se naočkovat některou z nových vakcín proti covidu-19 před kamerami, aby pomohli rozptýlit obavy veřejnosti ohledně bezpečnosti těchto látek. Napsal to server stanice CNN.
"Prezident Bush mě před několika týdny požádal, abych dal doktorům Faucimu a Birxové vědět, že až nastane čas, chce udělat co bude moci, aby povzbudil svoje spoluobčany k naočkování," řekl Bushův personální šéf Freddy Ford s odkazem na dva odborné členy krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem. "Vakcíny se musí nejdřív prohlásit za bezpečné a musí je dostat ti, u nichž jsou nejvíce potřeba. Poté si Bush stoupne do fronty na tu svou a rád to udělá před kamerou," dodal.
"Prezident Clinton se rozhodně nechá naočkovat hned, jak pro něj bude vakcína dostupná, což určí priority stanovené zdravotnickými úřady. A udělá to veřejně, pokud to pomůže pobídnout všechny Američany, aby udělali to samé," řekl podle CNN Clintonův mluvčí Angel Urena.
Obama pak v rozhlasovém rozhovoru ve čtvrtek prohlásil, že pokud by vakcínu považoval za bezpečnou právě expert Fauci, tak by mu věřil. "Pokud mi Anthony řekne, že je vakcína bezpečná a může vám dát imunitu proti covidu-19, tak bych si ji rozhodně nechal dát," řekl Trumpův předchůdce. "Možná si ji nakonec nechám dát v televizi, nebo to nechám natočit, aby lidé věděli, že téhle vědě věřím a že to, čemu nevěřím, je nakazit se covidem-19," dodal.
Bývalí prezidenti USA se čas od času spojují, aby přitáhli pozornost k zásadním společenským záležitostem. George Bush starší se svou ženou Barbarou, kteří jsou již oba po smrti, například krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 v New Yorku nasedli na komerční let, aby u Američanů znovu povzbudili důvěru v létání. Bush starší s Clintonem také společně vybírali prostředky na likvidaci následků hurikánu Katrina z roku 2005 i na další charitativní účely.
USA v současné chvíli zažívají zatím nejhorší vlnu pandemie od letošního jara. Odborníci přitom varují, že zemi čeká několik velice těžkých zimních měsíců. Majákem naděje pro mnoho lidí je několik vakcín, které podle závěrečných testů prokázaly vysokou účinnost v prevenci onemocnění covid-19. Nyní ještě přípravky musí schválit americké regulační úřady, následně by mohla začít jejich distribuce mezi většinovou společnost. Významného proočkování velké části populace však podle odborníků bude možné docílit nejdříve za několik měsíců.
Podle průzkumu Gallup z poloviny listopadu by se však dobrovolně nechalo naočkovat jen necelých 60 procent Američanů. Před prvními zprávami o vysoké účinnosti látek vyjádřila ochotu nechat si aplikovat vakcínu jen polovina dotazovaných.
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
očkování , Barack Obama , Bill Clinton , George W. Bush (jr.) , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 58 minutami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 3 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák