Trump podcenil pandemii. Nedostatek empatie i vulgární rétorika jej připravily o Bílý dům, říká Vondra

Podcenění koronavirové pandemie stojí za porážkou Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra si tak analyzuje souboj o Bílý dům, do něhož by se měl nastěhovat demokratický kandidát Joe Biden. „Trump téměř ignoroval nástup koronaviru a po vypuknutí pandemie dělal chyby. Projevoval málo empatie vůči lidem, kteří z nákazy měli strach,“ říká pro EuroZprávy.cz amerikanista Vondra.

Ještě v zimě byl skálopevně přesvědčený, že Joe Biden nemůže v prezidentských volbách ohrozit Donalda Trumpa. „Kdybych si měl v únoru, než koronavirová krize ve Spojených státech vypukla, tipnout, kdo uspěje v prezidentských volbách, jednoznačně bych řekl, že Donald Trump. A klidně bych tehdy na něj vsadil i nemalé peníze,“ tvrdí bývalý diplomat Alexandr Vondra.

Podle něj v úvodu letošního roku americká ekonomika fungovala skvěle a USA měly úspěchy v zahraniční v politice. „V ní Trumpova administrativa převyšovala své předchůdce. Zejména se jí dařilo na na Blízkém východě. A tak si myslím, že bez koronavirové krize by se žádná změna v Bílém domě neodehrála. Trump měl během svého čtyřletého působení výsledky,“ je přesvědčený bývalý ministr zahraničních věcí.

Právě koronavirus ale původní předpoklady zcela zničil. „Demokraté evidentně při pandemii projevovali více obav než republikáni. Ovšem zmíněný postoj je dán politickým naturelem. Levičák vždy spoléhá, že se stát o něj postará, zatímco pravičák věří v sám sebe. A v tom je základní rozdíl mezi pravicí a levicí,“ vysvětluje europoslanec, který je v Evropském parlamentu členem delegace pro vztahy se Spojenými státy americkými.

Vondra, který přiznává, že by volil Donalda Trumpa, tvrdí, že současné hlavě státu kromě koronaviru uškodila i jeho vulgární rétorika. „Mnohé prezidentovo chování, které je pro slušné lidi naprosto nepřijatelné a řekl bych až za hranou únosnosti, zcela odradilo. Rovněž některým vadilo, že vůči lidem, kteří měli strach z nákazy, neprojevil dostatek empatie,“ nastiňuje Trumpovy záporné body.

Korespondenční hlasování prý nezaručuje transparentnost

Místopředseda ODS považuje korespondenční za nešťastné, byť korespondenční volba v USA platí velmi dlouho. „Ale nikdy nebyla tak hojně používána. Stala se z ní móda. Jedná se o rizikovou záležitost, kdy skutečně stát může nad transparencí zmíněného hlasovacího procesu ztrácet kontrolu. Nelíbí se mně, že se hlasy ještě sčítají dávno po uzavření volebních místností,“ konstatuje bývalý disident.

Politik zároveň kritizuje odesílání korespondenčních hlasů s obrovským předstihem před volbami. „Co se týče voleb, pak jsem v nich staromódní a nejsem příznivcem korespondenční volby v tak masivním využívání. Jsem zásadně proti tomu, abychom podobný model zaváděli v České republice. Korespondenční systém bych nechal jen pro naše občany žijící v zahraničí, což je vlastně minoritní záležitost, která by výsledek voleb rozhodně neprodlužovala.“

Exministr obrany upozorňuje na negativita, která s sebou korespondenční hlasování přináší. Tři dny totiž nebylo jasné, jak volby dopadly. „Myslím si, že takto pojatý model, kdy dlouho není známý vítěz, je špatný. A to i směrem k napjaté situaci a silným emocím, které v USA kolem prezidentských voleb panovaly. Proto i s ohledem na dramatickou situaci je dobré, aby výsledky byly vyhlášeny co nejdříve a napětí se tak nekumulovalo.“

Amerikanista přiznává, že neočekával, jak korespondenční volba zásadně ovlivní konečné výsledky. Například ve středu ráno před sčítáním korespondence vedl Trump v Pensylvánii o více než sedm set tisíc hlasů a najednou po hlasování na dálku vyhrál Biden. „Když jsem viděl původní Trumpův obrovský náskok, tak jsem si říkal, že Biden už nemá šanci s výsledkem nic udělat. Spletl jsem se. Kdyby v našich volbách měla strana či nějaký kandidát takový náskok, už by ho nemohl ztratit.“ Pensylvánský obrat u Vondry vyvolal údiv. „Korespondenční hlasování zkrátka považuji za špatnou metodu. Volit by se mělo u uren ve volebních místnostech, kde odevzdání hlasu zaručuje daleko větší míru férovosti a transparentnosti.“

Bývalý místopředseda ve druhé Topolánkově vládě nedovede přesně vysvětlit, proč se korespondenční hlasování těší u demokratických voličů takové oblibě. „Domnívám se, že demokrat je méně samostatný volič a spoléhá, že mu někdo zařídí pohodlí a on jen pošle hlas. Nejsem ale sociolog, abych detailně vysvětlil, proč se tak u demokratů děje.“

Podle experta na zahraniční politiku nehrozí, že by v USA po volbách vypukla občanská válka, i když už byly zaznamenány násilnosti i konflikty. „A určitě nepokoje v některých částech jistě vypuknou, ale nemyslím si, že USA jsou na prahu volební občanské války, protože v americký systém mám celkem důvěru,“ praví bývalý mluvčí Charty 77.

Odborník soudí, že země se ale nepochybně musí ze současné situace poučit. „Protože by bylo špatné vše, čeho jsme svědky, opakovat. V první řadě nastalý moment destabilizuje vnitrostátní společenskou smlouvu a koneckonců i ničí obrázek Spojených států navenek. Ale nedomnívám se, že by země byla na prahu rozkladu,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Alexandr Vondra.

Související

Více souvisejících

Alexandr Vondra Volby USA Donald Trump Joe Biden USA (Spojené státy americké) ODS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 39 minutami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich v úterý prohlásil, že pásmo Gazy bude po izraelském vojenském vítězství „zcela zničeno“ a že palestinská populace bude ve velkém počtu „odsunuta do třetích zemí“. Jeho slova vyvolala vlnu mezinárodního pobouření a obavy z plánovaných etnických čistek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy