Trump podmínil pomoc Kyjevu vyšetřováním Bidena, tvrdí diplomat

Vysoce postavený americký diplomat působící na Ukrajině při slyšení před výbory americké Sněmovny reprezentantů uvedl, že vojenská pomoc této východoevropské zemi ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa závisela na tom, zda Kyjev veřejně prohlásí, že zahájí vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna.

List The New York Times napsal, že americký chargé d’affaires na Ukrajině William Taylor při neveřejném slyšení uvedl, že Donald Trump nařídil, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně oznámil, že nařizuje vyšetřování namířené proti Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Biden mladší byl do letošního jara členem správní rady ukrajinského plynárenského koncernu Burisma. Americký velvyslanec při EU Gordon Sondland prý Taylorovi v jednom telefonátu řekl, že na tom, že Zelenskyj začátek vyšetřování ohlásí veřejně, závisí "vše" - vojenská pomoc ze strany USA pro Ukrajinu i plánovaná návštěva Zelenského v Bílém domě.

Zelenskyj s americkou žádostí souhlasil a USA vojenskou pomoc ve výši 391 milionů dolarů uvolnily, připomíná agentura Reuters.

Taylor se přesvědčil, že Trumpova vláda vytvořila na Ukrajině paralelní diplomatické kanály, které spravoval prezidentův osobní právník Rudy Giuliani. Okolnosti takových kontaktů označil Taylor za "nanejvýš alarmující" a ohrožující vztahy Washingtonu s Kyjevem. "Cítil jsem cosi podivného," napsal americký diplomat v otevřené písemné výpovědi, kterou předal novinářům.

Slyšení Taylora, který nastoupil do vedení kyjevské ambasády měsíc po spěšném odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, trvalo deset hodin a poslanci jím byli podle agentury AP ohromeni. "Je nad slunce jasné, co se stalo. Bylo to něco za něco," komentovala slyšení kongresmanka Dina Titusová.

Americké zákony kandidátům výslovně zakazují přijímat ve volební kampani jakékoli dary nebo jinou pomoc z ciziny. Trump to podle demokratů porušil, když za příslib vojenské pomoci Ukrajině požadoval kompromitující informace na svého protikandidáta v prezidentských volbách Joea Bidena.

Podle agentury AP skandál zasahuje do nejvyšších pater americké vládní exekutivy a týká se i viceprezidenta Mikea Pence a personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneye, kteří se ve věci angažovali. Aféra rovněž odhalila podíl osob, které jeden z amerických diplomatů označil za "three amigos" (tři přátele) - velvyslance Sondlanda, ministra energetiky Ricka Perryho a zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera. Všichni prosazovali "alternativní politiku" vůči Ukrajině.

Bílý dům s takovým hodnocením zásadně nesouhlasí, řekla novinářům mluvčí prezidenta Stephanie Grishamová. "Prezident Trump se ničím neprovinil. Je to koordinovaná pomlouvačná kampaň krajně levicových poslanců a radikálních, nikým nevolených úředníků, kteří vyhlásili válku ústavě. Žádné 'něco za něco' nebylo," prohlásila mluvčí.

Související

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Více souvisejících

Donald Trump Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Prezident USA Ukrajina USA (Spojené státy americké) Joe Biden Mike Pence Mick Mulvaney

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy