Trump popírá klimatické změny. Za požáry na západě USA prý stojí špatná správa lesů

V souvislosti s rozsáhlými požáry na západním pobřeží Spojených států navštívil prezident Trump Sacramento v Kalifornii. Krátce po přistání vyjádřil soustrast pozůstalým, zkritizoval i místní lesní správu. Požáry dle něj nemají na svědomí změny klimatu nýbrž špatná údržba lesů.

Krátce po přistání v McClellan Park poblíž Sacramenta v Kalifornii sdělil americký prezident své dojmy ohledně ničivých požárů místním reportérům. Kriticky se vyjádřil vůči lesní správě, která má dle jeho názoru katastrofu na svědomí. Prezident mimo jiné kondoloval rodinám pozůstalých, přislíbil i okamžitou federální pomoc místní vládě na boj s přírodními živly. 

Během brífinku přišla řeč i na globální oteplování. Guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom přiznal, že lesní správa by mohla odvádět lepší práci, zároveň ale vyzval Trumpa, aby respektoval rozdílný pohled místní administrativy na otázku klimatických změn. Zatímco Trump uznal, že názory na tuto problematiku se mohou lišit, tvrdě se opřel do vědeckých poznatků.

Kalifornský radní pro přírodní zdroje Wade Crowfoot však trval na datech, která dokládají, že podnebí Kalifornie se rok co rok výrazněji otepluje. Trump ovšem radnímu oponoval názorem, že se věda plete. ,,Začne se ochlazovat, uvidíte,“ odvětil prezident. 

Trumpův postoj ke klimatickým změnám kriticky okomentoval i guvernér státu Washington Jay Inslee. Ten pro ABC uvedl, že prezidentův odmítavý přístup ke změně klimatu je neuvěřitelný, obzvlášť v době, kdy je západní pobřeží tak těžce sužováno požáry. 

Guvernérů se zastal i prezidentský kandidát Joe Biden. Ten zkritizoval nečinnost Bílého domu v reakci na změny klimatu, přičemž zdůraznil, že jejich dopady jsou dnes zřetelné ve městech i mimo ně, a to nejen ve Spojených státech. 

Newsom již minulý týden upozornil, že Kalifornie letos zažila nejteplejší srpen s rekordními teplotami, které dosahovaly až 54 stupňů celsia a držely se tak vysoko nad světovým průměrem. Jen za poslední měsíc zaznamenala Kalifornie na 14 000 suchých bouřek, které zavinily stovky požárů, v deseti případech se jednalo o nejsilnější požáry v historii.

Požáry sežehly již na milion akrů půdy, což je zhruba dvojnásobek toho, co na západním pobřeží běžně zaznamenají za rok. Zatímco zdejší vlády poukazují na dopady změn klimatu, prezident Trump a Bílý dům viní státní správu. 

Poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru pro CNN řekl, že příčinou požárů není globální oteplování, ale škrty ve státním rozpočtu. Na západním pobřeží Spojených států přitom ročně na standardní údržbu, která zahrnuje zkracování stromů nebo kácení keřů, putují miliony dolarů. I přes to se ale místní úřady ocitají pod neustálou kritikou, práci jim prý komplikují i vlastníci rozsáhlých pozemků na venkově, kteří jejich péči často zanedbávají.

Situaci v Kalifornii okomentoval i profesor a klimatolog z Linfieldské univerzity v Oregonu Greg Jones. Dle jeho názoru nelze jednoznačně říci zda sucho, které Kalifornii poslední roky zužuje, je přímým důsledkem globálního oteplování. S jistotou však potvrdil, že oteplování zemského povrchu zvyšuje riziko a závažnost podobných živelných katastrof. 

Své domovy opustily již desítky tisíc lidí. Požáry si prozatím vyžádaly 10 obětí v Oregonu, 24 v Kalifornii. Dle úřadů se stále řada lidí pohřešuje. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu meteorologové očekávají, že se plameny z jižního Oregonu větrem rozšíří i dále do severní Kalifornie.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kalifornie Donald Trump Požáry v USA

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy