Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva.

Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

"Můžeme potvrdit, že v rámci dlouho zvažovaných změn bylo odvoláno několik členů Odboru obranné politiky na ministerstvu obrany. (...) Brzy přijdeme s oznámeními o nových členech odboru," řekl jeden z činitelů ministerstva.

Kromě Albrightové v orgánu již nebude působit například někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona Henry Kissinger, bývalá vysoce postavená členka zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Jane Harmanová nebo bývalý šéf republikánské většiny v dolní komoře Kongresu Eric Cantor.

"Jsem vděčný odcházejícím členům odboru, z nichž někteří sloužili dekády. Těšíme se na jmenování nových členů s tím, jak připravujeme ministerstvo na soupeření velmocí," řekl dnes dočasný ministr obrany USA Christopher Miller, jehož do funkce jmenoval Trump před několika týdny místo Marka Espera.

Po Esperově propuštění Trump nahradil rovněž řadu činitelů na dalších vysokých pozicích v Pentagonu, změny provedl i na ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Krok vyvolal mezi některými pozorovateli otázky ohledně toho, k čemu mají náhlé výměny ke konci volebního období směřovat.

Podle zdrojů Foreign Policy se Trumpova administrativa snažila odbor personálně obměnit již delší dobu a nahradit dosavadní členy osobnostmi blízkými Trumpovi. S krokem však nesouhlasil mimo jiné Esper, který chtěl zachovat kontinuitu v poradním orgánu.

Odbor se v posledních měsících zabýval formulací strategie USA vůči Číně, přičemž někteří republikáni naznačovali, že jeho členové nezastávají názory současné administrativy. Ta vůči Pekingu prosazuje tvrdý postoj, který vedl k významnému zhoršení vztahů obou velmocí. Albrightovou a několik dalších osob do odboru dosadil v roce 2011 tehdejší demokratický prezident Barack Obama.

Podle Foreign Policy je nejasné, proč se Trump ke kroku odhodlal až v závěru svého mandátu.

Jako o možných nových členech orgánu se hovoří například o bývalém předsedovi Sněmovny reprezentantů a blízkém Trumpovu spojenci Newtu Gingrichovi či o ministryni zahraničí za vlády republikána George Bushe mladšího Condoleeze Riceové.

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump Madeleine Albrightová Pentagon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 17 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy