Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva.

Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

"Můžeme potvrdit, že v rámci dlouho zvažovaných změn bylo odvoláno několik členů Odboru obranné politiky na ministerstvu obrany. (...) Brzy přijdeme s oznámeními o nových členech odboru," řekl jeden z činitelů ministerstva.

Kromě Albrightové v orgánu již nebude působit například někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona Henry Kissinger, bývalá vysoce postavená členka zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Jane Harmanová nebo bývalý šéf republikánské většiny v dolní komoře Kongresu Eric Cantor.

"Jsem vděčný odcházejícím členům odboru, z nichž někteří sloužili dekády. Těšíme se na jmenování nových členů s tím, jak připravujeme ministerstvo na soupeření velmocí," řekl dnes dočasný ministr obrany USA Christopher Miller, jehož do funkce jmenoval Trump před několika týdny místo Marka Espera.

Po Esperově propuštění Trump nahradil rovněž řadu činitelů na dalších vysokých pozicích v Pentagonu, změny provedl i na ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Krok vyvolal mezi některými pozorovateli otázky ohledně toho, k čemu mají náhlé výměny ke konci volebního období směřovat.

Podle zdrojů Foreign Policy se Trumpova administrativa snažila odbor personálně obměnit již delší dobu a nahradit dosavadní členy osobnostmi blízkými Trumpovi. S krokem však nesouhlasil mimo jiné Esper, který chtěl zachovat kontinuitu v poradním orgánu.

Odbor se v posledních měsících zabýval formulací strategie USA vůči Číně, přičemž někteří republikáni naznačovali, že jeho členové nezastávají názory současné administrativy. Ta vůči Pekingu prosazuje tvrdý postoj, který vedl k významnému zhoršení vztahů obou velmocí. Albrightovou a několik dalších osob do odboru dosadil v roce 2011 tehdejší demokratický prezident Barack Obama.

Podle Foreign Policy je nejasné, proč se Trump ke kroku odhodlal až v závěru svého mandátu.

Jako o možných nových členech orgánu se hovoří například o bývalém předsedovi Sněmovny reprezentantů a blízkém Trumpovu spojenci Newtu Gingrichovi či o ministryni zahraničí za vlády republikána George Bushe mladšího Condoleeze Riceové.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Madeleine Albrightová Pentagon

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy