Trump se dostal do sporu s Harvardovou univerzitou

Americký prezident Donald Trump se dostal do potyčky s Harvardovou univerzitou, jednou z nejprestižnějších vzdělávacích institucí na světě. Univerzita totiž od federální vlády přijala finanční pomoc v rámci rekordního ekonomického balíčku na pomoc ekonomice USA zasažené koronavirem. Prezident však požaduje, aby bohatá škola finance vrátila.

Harvardova univerzita obdržela státní grant ve výši 8,6 milionu dolarů (217,6 milionu korun). Trump ale na svém úterním tiskovém brífinku poukázal na fond univerzity, v němž se nachází asi 41 miliard dolarů (přes bilion korun). "Harvard ty peníze zaplatí zpět a neměl si je brát," řekl prezident.

Harvard should give back the money now. Their whole “endowment” system should be looked at! https://t.co/LcjOcsnCWT

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 22, 2020

Harvardská univerzita však jen o několik chvil poté vydala prohlášení, že si peníze ponechá, protože všechny nasměruje na finanční pomoc studentům a nepoužije je na krytí svých provozních nákladů.

Trump následně na twitteru znovu univerzitu vyzval, aby finance vrátila. Poznamenal rovněž, že by se měl prošetřit celý školní fond, který je největší ze všech univerzit na světě. Neuvedl k tomu však žádné další podrobnosti.

Rekordní balíček na pomoc ekonomice ve výši 2,2 bilionu dolarů (55,6 bilionu korun) provázejí i další kontroverze. Jeho součástí byly totiž také prostředky na pomoc malým podnikům, které však podle některých kritiků neprávem vyčerpaly velké společnosti, zatímco na menší firmy v nesnázích se nedostalo. Řetězec s rychlým občerstvením Shake Shack v pondělí jako první velká firma prohlásil, že obdržené prostředky vrátí.

Ministr financí Steve Mnuchin v úterý uvedl, že vláda vydá jasnější pravidla pro čerpání dotací a že peníze byly určeny jen těm společnostem, které nemají dostatek financí na zajištění provozu a musely by se zbavovat zaměstnanců. Zároveň velké společnosti vyzval, aby neprávem nabyté prostředky vrátily.

Americký Senát v úterý schválil další pomocný balíček pro malé podniky a nemocnice v hodnotě téměř takřka 500 miliard dolarů (12,7 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů bude o záchranném opatření hlasovat později v tomto týdnu, následně návrh musí podepsat Trump.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Harvardova univerzita USA (Spojené státy americké) Prezident USA Steven Mnuchin

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy