Trump stále hlásá, že vyhrál v Pensylvánii i Georgii. Exporadce Kelly varuje před blokováním Bidenova týmu

Brzdění příprav na předání moci nové administrativě ohrožuje národní bezpečnost Spojených států a mohlo by mít pro Američany katastrofální následky. V pátek to uvedl personální šéf Bílého domu z let 2017 a 2018 John Kelly. Dosluhující prezident Trump by podle něj měl okamžitě dát pokyn k zahájení spolupráce s týmem nově zvolené hlavy státu Joea Bidena.

Kelly vystoupil s kritikou svého bývalého šéfa šest dní poté, co byl Biden vyhlášen vítězem prezidentských voleb. Trump stále odmítá uznat porážku a ani deset dní po konci hlasování nedošlo na kroky, které jsou předpokladem pro bezproblémové předání vládního aparátu do rukou nové vlády. Bidenův tým například zatím nemá přístup k financím běžně přidělovaným vznikající administrativě a budoucí prezident nezačal dostávat brífinky od tajných služeb.

"Při vší úctě, prezident nemusí uznat porážku. Ale je to národu. Poškozuje to naši národní bezpečnost, protože... tohle není proces, kde je možné jít z nuly na 1000 mil za hodinu," řekl Kelly v rozhovoru s magazínem Politico.

Podle CNN následně vydal prohlášení, kde označuje aktuální průtahy za sílící zdravotnickou i bezpečnostní krizi. "Současnou administrativu nic nestojí začít informovat Bidena, (zvolenou viceprezidentku Kamalu) Harrisovou, nového personálního šéfa a všechny členy kabinetu a vysoce postavené činitele. Když se tak nestane, následky by mohly být pro náš lid katastrofální," uvedl generál ve výslužbě. Trump by měl podle něj okamžitě nařídit zahájení přechodného procesu, protože "je to správný a morální" postup.

Kelly není zdaleka jediný, kdo za současné situace vyjadřuje obavy z ohrožení národní bezpečnosti. Postup Trumpa a jeho administrativy v pátek označilo za "vážnou hrozbu" více než 160 bývalých veřejných činitelů, z nichž mnozí za sebou mají kariéry v armádě či bezpečnostních složkách, informoval deník The New York Times.

Trump pokračoval v prezentování vlastní verze výsledků letošních voleb i poté, co řada médií včetně britské BBC v pátek oznámila konečné rozdělení volitelských hlasů v poměru 306 ku 232 v jeho neprospěch. Na twitteru vyhlásil, že vyhrál v Pensylvánii i v Georgii. U obou příspěvků se rychle objevila poznámka, že "oficiální zdroje" věc vidí jinak.

Pensylvánii a jejích 20 hlasů ve sboru volitelů připsala americká média demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi už v sobotu, přičemž od té doby tam jeho náskok ve stále ještě neúplných výsledcích narostl už na více než 60.000 hlasů. V Georgii vedl Biden podle posledních údajů o více než 14.000 hlasů a v pátek analytici spolupracující se světovými médii vyhodnotili, že tam už o vítězství nepřijde.

Trump ovšem stále porážku odmítá uznat a pokračuje v šíření konspiračních teorií o nejrůznějších nekalostech. V pátečním tweetu napsal, že "vítězíme ve státě Pensylvánie", protože "ve Filadelfii a Pittsburghu nebylo umožněno prohlédnutí 700.000 hlasovacích lístků". Co konkrétně těmito slovy myslel, nebylo příliš jasné. "Všichni ví, že jsme ten stát vyhráli," uvedl v dalším tweetu na konto Georgie.

700,000 ballots were not allowed to be viewed in Philadelphia and Pittsburgh which means, based on our great Constitution, we win the State of Pennsylvania!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 14, 2020

V tomto státě v pátek začalo ruční přepočítávání hlasů nařízené republikánským státním tajemníkem, zásadní změna výsledků se ale nečeká. V Pensylvánii dnes bylo oznámeno, že k přepočtu nedojde, zatímco tamní soudy odmítly hned několik žalob podaných Trumpovou kampaní ve snaze zneplatnit tisíce hlasů.

Krátce před zveřejněním tweetů o svých údajných úspěších Trump poprvé za více než týden předstoupil před novináře, byť na žádné otázky neodpověděl. Řada médií si všímala, že během projevu o boji proti koronaviru naznačil pochybnosti o šancích na zvrácení volebního výsledku. "Kdoví, jaká administrativa tady bude," řekl v jistém momentě prezident, čímž se podle agentury Reuters dostal zatím nejblíže k uznání Bidenova vítězství.

Your regular note: The president doesn't have a lot of power to order lockdowns. That authority primarily rests with state governors.

— Anthony Zurcher (@awzurcher) November 13, 2020

"Donald Trump možná ještě není ochoten volby vzdát, ale při jeho vystoupení na zahradě Bílého domu se zdálo, že se objevují jisté pochybnosti o konečném výsledku. (...) Jak dny běží a prezidentovy soudní stížnosti na většinu Joea Bidena ve sboru volitelů jsou buďto stahovány nebo odbíjeny soudy, chýlí se prezidentství Donalda Trumpa ke konci," komentoval vývoj zpravodaj BBC Anthony Zurcher.

Související

John Kelly Prohlédněte si galerii

Autoritář, který obdivuje diktátory. Bývalý Trumpův muž prozradil, co je exprezident zač

John Kelly, bývalý šéf štábu Donalda Trumpa a bývalý generál námořní pěchoty USA, tvrdí, že Trump vykazuje rysy, které zapadají do obecné definice fašismu, a že inklinuje k autoritářskému přístupu k vládě. Kellyho kritická vyjádření přišla v rozhovorech pro deník The New York Times a magazín The Atlantic, zveřejněných jen několik týdnů před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA.
Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Více souvisejících

John Kelly Donald Trump Joe Biden Prezident USA USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy