Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr to odmítá

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise Johnsona k vypovězení čínské firmy Huawei z budování sítí páté generace v Británii. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes Trumpovo tvrzení zpochybnil, zatímco Johnsonův mluvčí jako příčinu rozhodnutí Londýna označil americké sankce. Čína ohlásila, že po změně britského stanoviska je odhodlaná chránit své zájmy.

Johnsonova vláda v úterý zakázala využívat od příštího roku při výstavbě komunikačních sítí páté generace technologie firmy Huawei. Už použité komponenty musejí být do roku 2027 odstraněny. Důvodem jsou pochybnosti o bezpečnosti firmy a také americké sankce proti ní. Washington tvrdí, že technologie Huawei jsou bezpečnostní hrozbou, protože jsou využitelné ke špionáži.

"Přesvědčili jsme mnoho zemí, mnoho zemí, většinu z nich já, aby nevyužívaly Huawei, protože si myslíme, že představuje bezpečnostní riziko. Je to velké bezpečnostní riziko," řekl Trump při úterní tiskové konferenci v zahradě Bílého domu. "Mnohým zemím jsem to rozmluvil... Pokud se nepletu, zrovna dnes oznámila Británie, že to nebudou používat," pokračoval americký prezident.

Hancock dnes podle Reuters prohlásil, že za krok Británie "si mohou připisovat zásluhy mnozí, ale rozhodnutí bylo technické". "Všichni Donalda Trumpa známe, že?" dodal.

Mluvčí premiéra Johnsona ve své reakci zdůrazňoval efekt amerických sankcí oznámených v květnu, které prý nemají obdoby. "Příčinou změny britské pozice byl dopad sankcí Spojených států... V důsledku amerických sankcí je pro NCSC (Národní středisko kybernetické bezpečnosti) nemožné nadále garantovat bezpečnost vybavení od Huawei," citovala jej agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing dnes novinářům řekla, že Čína učiní všechna opatření k ochraně svých zájmů. Nejde jí prý však o odplatu, ale o spolupráci prospěšnou pro všechny. Dodala, že Peking s rozhodnutím Londýna zásadně nesouhlasí, a věc označila nikoli za záležitost národní bezpečnosti, ale politizaci obchodních a technologických témat. Pochyby o schopnosti Británie vytvářet poctivé podnikatelské prostředí vyjádřil už v úterý čínský velvyslanec v Británii.

Také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost považuje technologie čínských firem Huawei i ZTE, jež se ucházejí o kmitočty pro sítě 5G, za bezpečnostní riziko. Premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Mike Pompeo podepsali deklaraci, jejímž cílem je vybudovat takové 5G sítě, které "chrání před neautorizovaným přístupem" a "zajistí občanům soukromí".

Související

Více souvisejících

Donald Trump Huawei Matt Hancock (britský politik) Velká Británie Prezident USA USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy