Trumpa žalují policisté za újmu při útoku na Kapitol

Dva členové policejní jednotky amerického Kapitolu podali žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa kvůli lednovému útoku jeho stoupenců na sídlo Kongresu. Oba muži tvrdí, že Trump lidi k útoku vyprovokoval a je odpovědný za fyzickou a citovou újmu, kterou oba zakusili. Požadují jako odškodné každý nejméně 75.000 dolarů (1,66 milionu korun).

James Blassingame a Sidney Hemby žalobu podali v úterý. List The New York Times píše, že jde o první žalobu proti Trumpovi ze strany policistů Kapitolu. Jejich jednotka má přes 2000 členů. Trump za útok na Kapitol odpovědnost odmítá a k podané žalobě se nevyjádřil.

Žalující uvádějí, že Trumpovi stoupenci věřili, že napadení Kapitolou je jejich poslední šance, jak zvrátit volební výsledek, který Trump opakovaně napadal.

Pan Trump "záměrně vyvolal, podnítil, řídil a napomáhal" k tomu, aby dav napadl budovu a pracovníky uvnitř, uvádí žaloba, Cituje také Trumpův proslov ke shromážděným krátce před útokem na Kapitol a uvádí, že Trump neudělal nic, aby násilnosti zastavil. Události ze 6. ledna nepřežilo pět lidí, mezi nimi i jeden z policistů.

Hemby, který v Kapitolu pracuje 11 let, byl v době útoku před budovou. Dav ho přimáčkl a někdo na něj nastříkal sprej, který mu popálil oči, krk a kůži. Někdo z davu zavolal, že hanobí svůj odznak. Hemby dodnes kvůli zranění krku a zad dochází na fyzioterapii.

Jeho kolega Blassingame slouží v Kapitolu 17 let a 6. ledna utrpěl zranění hlavy a zad. Stále trpí bolestmi, má deprese a poruchy spánku. "Pronásleduje ho vzpomínka na ten útok a stále se mu vrací čichové i zrakové vjemy z té události. Zažil pocit viny, že nebyl schopen pomoci kolegům, kteří byli napadeni stejně jako on. A že přežil," stojí v žalobě.

Policie Kapitolu a města Washingtonu oznámila, že při násilnostech 6. ledna bylo zraněno 138 jejich členů. Jde o zranění od odřenin a podlitin přes popáleniny až po zlomeniny žeber i jeden slabý infarkt.

Související

Více souvisejících

Policie USA Donald Trump vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy