Trumpova zeď patrně zůstane stát ještě dlouho po jeho odchodu, píše New York Times

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech před koncem svého mandátu zvyšuje tempo výstavby zdi na jižní hranici USA s Mexikem. Ta byla před čtyřmi lety jedním z hlavních republikánových předvolebních slibů.

Demokrat Joe Biden, který podle projekcí Trumpa nahradí od 20. ledna v Bílém domě, již dříve prohlásil, že výstavbu nových úseků zastaví, jeho poradci však naznačují, že se nová vláda nechystá mnohasetkilometrovou bariéru bourat. Zeď tak zřejmě zůstane na místě ještě dlouho po Trumpově odchodu z funkce, napsal list The New York Times (NYT). 

Práce na výstavbě zdi podle NYT v posledních týdnech pokračují téměř dvojnásobným tempem než na začátku letošního roku. Odchozí administrativa se totiž snaží dodržet svůj deklarovaný cíl a postavit asi 724 kilometrů zdi do konce Trumpova prvního funkčního období. V současné chvíli stojí necelých 650 kilometrů nové zdi. Zcela nově se přitom bariéra objevila jen na asi 40 kilometrech. U zbytku se stavělo na místech, kde už nějaká zeď stála v minulosti, ale byla buď zchátralá, příliš nízká, nebo bránila pouze přejezdu hranice ve vozidlech, nicméně byla snadno překonatelná pěšky.

Výstavba nyní pokračuje převážně na jihu Arizony a otázka zdi rozděluje tamní obyvatelstvo, které se v letošních volbách jen velmi těsně přiklonilo na stranu Bidena. Někteří bariéru vítají a slibují si od ní snížení počtu příchozích imigrantů do USA, jiní tvrdí, že vláda staví zeď na místech, kudy kvůli těžkému terénu nikdy mnoho lidí nepřecházelo, a způsobuje přitom značné škody tamní přírodě.

Podle signálů Bidenova týmu se však zvolený prezident nechystá bariéru strhnout. Výstavbu se zřejmě pokusí zastavit, jeho poradci však poznamenali, že se chtějí v oblasti migrace zaměřit především na zrušení zákazů cest do USA z převážně muslimských zemí, uvolnění azylového procesu a otevření dveří většímu počtu uprchlíků. Jeden z činitelů Bidenova týmu NYT sdělil, že zeď od těchto důležitých kroků jen odvádí pozornost.

Výstavba zdi by přitom mohla za Bidena dokonce dál pokračovat, protože federální vláda uzavřela smlouvy se stavebními firmami, jejichž platnost překračuje Trumpův mandát, a za jejichž vypovědění by stát musel společnostem vyplatit značné kompenzace.

Magazín Politico dnes upozornil, že Trumpův tým v posledních týdnech před opuštěním Bílého domu rovněž narychlo prosadil několik dalších změn azylového systému ve snaze upevnit svůj dopad na imigrační politiku USA a znepříjemnit Bidenovi snahy o zvrácení kroků současné administrativy. Pro úřady by tak nyní mělo být například ještě jednodušší odmítnout udělit vízum a prodlouží se test, kterým musí projít všichni žadatelé o americké občanství. Prezident rovněž provedl personální změny v některých státních orgánech, které se zabývají migrací.

Trump učinil z tvrdého postupu vůči imigrantům zejména z Latinské Ameriky a muslimských zemí jeden z hlavních slibů své kampaně z roku 2016. Před letošními volbami se však tématu nevěnovala taková pozornost, zejména kvůli pandemii covidu-19, kterou většina Američanů považovala za stěžejní téma voleb.

Biden se zavázal, že řadu kroků Trumpovy vlády zvrátí a pokusí se následně přesvědčit Kongres, aby se shodl na nové imigrační legislativě. Podle Politico si tím však vytyčil velice těžký úkol, který se nepodařilo splnit žádnému prezidentovi za několik posledních desetiletí.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA Joe Biden USA (Spojené státy americké) migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy