Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v sídle Kongresu vyvolali nepřátelé Donalda Trumpa. Jde o lež, kterou ihned po vypuknutí násilností začali šířit nejrůznější spojenci tehdejšího prezidenta včetně republikánských zákonodárců, píše v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Vývoj podle něj ukázal rychlost a rozsah pravicového dezinformačního systému ve Spojených státech.

Budování alternativního příběhu nepokojů začalo ještě předtím, než se 6. ledna odpoledne první výtržníci dostali dovnitř Kapitolu. Ve 13:51 washingtonského času se na twitteru objevil příspěvek, ve kterém rozhlasový komentátor Michael Brown spekuluje o tom, že začínající násilnosti nemusí být dílem Trumpových příznivců. "Mohla by to být Antifa nebo BLM nebo jiní povstalci převlečení za Trumpovy podporovatele," napsal v odkaze mimo jiné na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží").

Browna na twitteru sleduje jen 13.000 lidí, jeho tweet ale zaujal dalšího konzervativního komentátora Todda Hermana, který právě zaskakoval za populárního moderátora Rushe Limbaugha v jeho celostátním rozhlasovém programu. Za několik minut Brownovo nepodložené tvrzení zopakoval masám Limbaughových posluchačů. "Tohle by asi Trumpovi stoupenci neudělali. Antifa, BLM, tohle dělají oni. Že jo?" uvedl.

V reálném čase byly přepisovány dějiny. Výtržníky, kteří v ten den vtrhli do bašty americké demokracie, byli ve skutečnosti následovníci Trumpa odhodlaní zabránit Kongresu v potvrzení volební prohry jejich kandidáta. Při následném zatýkání a vyšetřování se neobjevily žádné důkazy, že by se vzpoury účastnili lidé sympatizující s hnutím antifa, což je označení pro nepříliš pevně propojenou síť antifašistických aktivistů. Dokumenty předložené soudům dokonce v řadě případů citují obžalované, kteří explicitně roli antify odmítají a naopak zdůrazňují své činy jako projev vlastenectví.

Dezinformační scéna ale byla připravena chopit se politicky výhodné lži a rychle ji příznivě naladěnému publiku prezentovat jako pravdu. Poté, co prezident Trump týdny propagoval výmysl o ukradených volbách, byl na světě nový a stejně nepravdivý příběh: Za útokem na Kapitol byli levicoví agitátoři.

Do několika hodin se narativ postavený na fámách a stranické rétorice dostal ke twitterovým megafonům politiků. Před koncem dne jej s miliony diváků stanice Fox News sdílely moderátorka Laura Ingrahamová a někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palinová, zatímco floridský kongresman Matt Gaetz po vyklizení Kapitolu vystoupil ve Sněmovně reprezentantů s tvrzením, že mnozí výtržníci "byli členové násilné teroristické skupiny antifa".

Gaetz se odvolával na článek listu The Washington Times publikovaný krátce po vypuknutí nepokojů, podle kterého jistá firma provádějící rozpoznávání obličejů v davu u Kapitolu identifikovala aktivisty z antify. List za necelých 24 hodin toto tvrzení vzal zpět, protože nebylo pravdivé, článek ale měl obrovský dosah. Celkově na facebooku nasbíral 360.000 "lajků" a sdílení, ukazuje analytický nástroj CrowdTangle.

Gaetz nebyl jediným republikánským členem Kongresu, který se na šíření divokých spekulací podílel. "Měli jsme určité varování, že se mohou objevit prvky antify vydávající se za stoupence Trumpa," řekl 6. ledna večer kongresman Mo Brooks ve vysílání Fox Business.

Senátor z Wisconsinu Ron Johnson se zase před týdnem při slyšení k pochybením bezpečnostních složek přihlásil k nepravdivému tvrzení, že násilí vyprovokovali "falešní Trumpovi příznivci". V rozhovoru s NYT řekl, že viděl "videa od jiných lidí, kteří říkají, že patří k antifě", jak se údajně připravují v hotelových pokojích. "Nevím, jestli cokoli z toho bylo ověřeno," dodal.

Společnost Zignal Labs, která provádí analýzy mediálních výstupů, uvedla, že jen v den nepokojů mezi 16:00 a 17:00 se napříč sociálními sítěmi, webovými publikacemi a televizním vysíláním objevilo 8700 zmínek o roli antify. "Pamatujte na to, že Antifa otevřeně plánovala převléct se za podporovatele Trumpa a vyvolat chaos," psalo se v jednom tweetu, který nasbíral přes 40.000 "lajků" a sdílení.

Aby se podobné fámy uchytily, je zapotřebí ochota na straně adresátů. A Trumpovým příznivcům se příběh o antifě rozhodně nemusel jevit jako přitažený za vlasy, neboť exprezident hnutí soustavně vykresloval jako nebezpečnou teroristickou organizaci, zatímco zlehčoval hrozbu nacionalistických skupin a pravicových milicí. Nepravdivá tvrzení o operacích levicových aktivistů nacházela na internetu úrodnou půdu už loni na jaře při vlně protestů proti policejní brutalitě.

Výsledky nové dezinformační kampaně naznačil únorový průzkum Suffolk University pro deník USA Today. Více než polovina dotázaných příznivců bývalého prezidenta v něm uvedla, že napadení Kapitolu bylo "převážně inspirováno antifou". Navzdory tomu, že tato interpretace událostí byla opakovaně vyvrácena federálními úřady.

Pro ty, kdo doufali, že Trumpova rétorika ve stylu "nevěřte svým vlastním očím" by mohla po jeho porážce ustoupit, je rozšíření konspirační teorie o antifě signálem, že pravda je mezi jeho nejvěrnějšími stoupenci ohebným konceptem.

Související

Více souvisejících

Donald Trump vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) USA (Spojené státy americké) The New York Times Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy