Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v sídle Kongresu vyvolali nepřátelé Donalda Trumpa. Jde o lež, kterou ihned po vypuknutí násilností začali šířit nejrůznější spojenci tehdejšího prezidenta včetně republikánských zákonodárců, píše v nové analýze deník The New York Times (NYT).
Vývoj podle něj ukázal rychlost a rozsah pravicového dezinformačního systému ve Spojených státech.
Budování alternativního příběhu nepokojů začalo ještě předtím, než se 6. ledna odpoledne první výtržníci dostali dovnitř Kapitolu. Ve 13:51 washingtonského času se na twitteru objevil příspěvek, ve kterém rozhlasový komentátor Michael Brown spekuluje o tom, že začínající násilnosti nemusí být dílem Trumpových příznivců. "Mohla by to být Antifa nebo BLM nebo jiní povstalci převlečení za Trumpovy podporovatele," napsal v odkaze mimo jiné na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží").
Browna na twitteru sleduje jen 13.000 lidí, jeho tweet ale zaujal dalšího konzervativního komentátora Todda Hermana, který právě zaskakoval za populárního moderátora Rushe Limbaugha v jeho celostátním rozhlasovém programu. Za několik minut Brownovo nepodložené tvrzení zopakoval masám Limbaughových posluchačů. "Tohle by asi Trumpovi stoupenci neudělali. Antifa, BLM, tohle dělají oni. Že jo?" uvedl.
V reálném čase byly přepisovány dějiny. Výtržníky, kteří v ten den vtrhli do bašty americké demokracie, byli ve skutečnosti následovníci Trumpa odhodlaní zabránit Kongresu v potvrzení volební prohry jejich kandidáta. Při následném zatýkání a vyšetřování se neobjevily žádné důkazy, že by se vzpoury účastnili lidé sympatizující s hnutím antifa, což je označení pro nepříliš pevně propojenou síť antifašistických aktivistů. Dokumenty předložené soudům dokonce v řadě případů citují obžalované, kteří explicitně roli antify odmítají a naopak zdůrazňují své činy jako projev vlastenectví.
Dezinformační scéna ale byla připravena chopit se politicky výhodné lži a rychle ji příznivě naladěnému publiku prezentovat jako pravdu. Poté, co prezident Trump týdny propagoval výmysl o ukradených volbách, byl na světě nový a stejně nepravdivý příběh: Za útokem na Kapitol byli levicoví agitátoři.
Do několika hodin se narativ postavený na fámách a stranické rétorice dostal ke twitterovým megafonům politiků. Před koncem dne jej s miliony diváků stanice Fox News sdílely moderátorka Laura Ingrahamová a někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palinová, zatímco floridský kongresman Matt Gaetz po vyklizení Kapitolu vystoupil ve Sněmovně reprezentantů s tvrzením, že mnozí výtržníci "byli členové násilné teroristické skupiny antifa".
Gaetz se odvolával na článek listu The Washington Times publikovaný krátce po vypuknutí nepokojů, podle kterého jistá firma provádějící rozpoznávání obličejů v davu u Kapitolu identifikovala aktivisty z antify. List za necelých 24 hodin toto tvrzení vzal zpět, protože nebylo pravdivé, článek ale měl obrovský dosah. Celkově na facebooku nasbíral 360.000 "lajků" a sdílení, ukazuje analytický nástroj CrowdTangle.
Gaetz nebyl jediným republikánským členem Kongresu, který se na šíření divokých spekulací podílel. "Měli jsme určité varování, že se mohou objevit prvky antify vydávající se za stoupence Trumpa," řekl 6. ledna večer kongresman Mo Brooks ve vysílání Fox Business.
Senátor z Wisconsinu Ron Johnson se zase před týdnem při slyšení k pochybením bezpečnostních složek přihlásil k nepravdivému tvrzení, že násilí vyprovokovali "falešní Trumpovi příznivci". V rozhovoru s NYT řekl, že viděl "videa od jiných lidí, kteří říkají, že patří k antifě", jak se údajně připravují v hotelových pokojích. "Nevím, jestli cokoli z toho bylo ověřeno," dodal.
Společnost Zignal Labs, která provádí analýzy mediálních výstupů, uvedla, že jen v den nepokojů mezi 16:00 a 17:00 se napříč sociálními sítěmi, webovými publikacemi a televizním vysíláním objevilo 8700 zmínek o roli antify. "Pamatujte na to, že Antifa otevřeně plánovala převléct se za podporovatele Trumpa a vyvolat chaos," psalo se v jednom tweetu, který nasbíral přes 40.000 "lajků" a sdílení.
Aby se podobné fámy uchytily, je zapotřebí ochota na straně adresátů. A Trumpovým příznivcům se příběh o antifě rozhodně nemusel jevit jako přitažený za vlasy, neboť exprezident hnutí soustavně vykresloval jako nebezpečnou teroristickou organizaci, zatímco zlehčoval hrozbu nacionalistických skupin a pravicových milicí. Nepravdivá tvrzení o operacích levicových aktivistů nacházela na internetu úrodnou půdu už loni na jaře při vlně protestů proti policejní brutalitě.
Výsledky nové dezinformační kampaně naznačil únorový průzkum Suffolk University pro deník USA Today. Více než polovina dotázaných příznivců bývalého prezidenta v něm uvedla, že napadení Kapitolu bylo "převážně inspirováno antifou". Navzdory tomu, že tato interpretace událostí byla opakovaně vyvrácena federálními úřady.
Pro ty, kdo doufali, že Trumpova rétorika ve stylu "nevěřte svým vlastním očím" by mohla po jeho porážce ustoupit, je rozšíření konspirační teorie o antifě signálem, že pravda je mezi jeho nejvěrnějšími stoupenci ohebným konceptem.
Související

Haleyová se jasně vymezila vůči Trumpovi ohledně války na Ukrajině

Zelenského reakce ve WSJ na Trumpovo prohlášení, že by "ukončil válku do 24 hodin"
Donald Trump , vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) , USA (Spojené státy americké) , The New York Times , Republikánská strana (USA)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti
před 41 minutami

Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové
před 1 hodinou

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky
před 1 hodinou

Britská princezna Eugenie porodila druhého potomka. Opět je to chlapec
před 1 hodinou

Ukrajinci můžou mít eso v rukávu. Začátek protiofenzivy rozhodně poznáme, říká expert pro EuroZprávy.cz
před 2 hodinami

Šmyhal potvrdil, že ukrajinští piloti už cvičí ve Velké Británii
před 2 hodinami

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň
před 2 hodinami

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety
před 3 hodinami

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit
Aktualizováno před 3 hodinami

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
před 3 hodinami

Trumpa vyzve jeho viceprezident. Pence chce také do Bílého domu
před 3 hodinami

Hašek splnil slib a navštívil Ukrajinu, aby podpořil sportovce
před 3 hodinami

Mezi Proudy: Petr Pavel je první normální prezident ČR v dějinách, říká Matěj Ruppert
před 3 hodinami

Výstava studentské tvorby FESTMICHAEL opět po roce na náměstí Míru
Aktualizováno před 4 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
před 4 hodinami

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO
před 4 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou
před 5 hodinami

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem
před 5 hodinami

Itálie zvažuje zásadní krok. Chce zakázat výrobu elektřiny z uhlí už za rok
před 5 hodinami
Europoslanec Zahradil nebude znovu obhajovat mandát. Nahradí ho Vrecionová
Europoslanec za ODS Jan Zahradil už nebude znovu obhajovat mandát.Nadále sice zůstane členem ODS, později chce ale svou politickou kariéru ukončit. Uvedl to dnes na tiskové konferenci.
Zdroj: Libor Novák