USA mají 180 tisíc obětí epidemie covid-19. Za menšími přírůstky nakažených je několik faktorů

Počet úmrtí spojovaných s covidem-19 už ve Spojených státech podle agentury Reuters a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přesáhl 180.000. Stalo se tak v době, kdy země hlásí nižší počty nákaz i úmrtí oproti předchozím týdnům, jakož i značný pokles vytíženosti nemocnic.

Podle agentury AP experti vývoj spojují mimo jiné s rozšířenějším používáním roušek, ale také s nedostatečným testováním potenciálních nakažených.

USA zažily v červnu a červenci dramatický nárůst denních čísel o známých nákazách, které několik dní přibývaly i tempem nad 65.000 za den poté, co se zhoršila situace zejména na jihovýchodě země a v Kalifornii. Počty nových úmrtí začaly stoupat s jistým zpožděním a na konci července se týdenní průměr poprvé od konce května dostal nad 1000 mrtvých za den.

Minulý týden trend skoro po měsíci znovu klesl pod tuto hranici a v posledních dnech příznivý vývoj pokračuje, byť se denní bilance stále v průměru drží nad úrovní z června a většiny července. Tempo růstu bilance nakažených také zůstává relativně vysoké, za poslední měsíc se ovšem snížilo asi o třetinu a je nyní těsně nad 40.000 případy za den. Iniciativa The COVID Tracking Project zase o víkendu poprvé za více než šest týdnů evidovala méně než 40.000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, a tento týden jich hlásí asi o 20.000 méně než před měsícem.

"Jsou to velmi nadějné zprávy," komentovala po víkendu vývoj odbornice na infekční choroby z kalifornské univerzity UCSF Monica Gandhiová. Za menšími přírůstky statistik je podle ní kombinace několika faktorů: lepší představa veřejnosti o koronavirové hrozbě, častější používání pokrývek obličeje a možná i vyšší úroveň imunity v populaci.

Nošení roušek na veřejnosti během léta v jisté podobě požadovaly úřady ve většině amerických států. Nakonec jejich používání podpořil i prezident Donald Trump, který předtím v této souvislosti vysílal protichůdné signály a na veřejnosti se dlouho ukazoval jedině s nezahaleným obličejem.

Na mnoha místech se kvůli novému rozmachu nákazy přijímala i další opatření, experti ovšem stále vidí zásadní mezery v systému testování obyvatel na virus SARS-CoV-2. Podle The COVID Tracking Project se v USA na konci července denně provádělo v průměru více než 800.000 testů, ukazatel ale od té doby klesl pod 700.000, přičemž podle některých analýz potřebuje země každý den otestovat několikanásobně vyšší počet lidí.

"Hrubě zaostáváme za potřebným množstvím v místech, která mají stále vysoké počty případů," řekl AP lékař a analytik skupiny Rockefeller Foundation Jonathan Quick. "Nevím o žádném expertovi, který by si myslel, že naše testovací infrastruktura momentálně odpovídá potřebám amerického lidu," hodnotil podle listu The New York Times situaci v polovině srpna profesor Ashish Jha, který vede ústav Harvard Global Health Institute.

Nákaza koronavirem už se v USA potvrdila u více než 5,8 milionu lidí a podle JHU je s ní spojováno už přes 180.300 úmrtí. Spojené státy mají nejvyšší bilanci nákaz i obětí na světě, při zohlednění počtu obyvatel na tom ale je asi desítka zemí hůře, podotýká Reuters.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy