USA mají třetí den v řadě přes 1100 úmrtí na covid-19, vážná je situace v Bolívii

Ve Spojených státech bylo ve čtvrtek třetím dnem za sebou nahlášeno více než 1100 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnila agentura Reuters či deník The New York Times (NYT).

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v USA desátým dnem v řadě přibylo více než 60.000 nakažených koronavirem a souhrnná bilance se tak dostala nad čtyři miliony případů.

Poslední milion nakažených země zaregistrovala za pouhých šestnáct dní, tedy opět rychleji než předchozí milion. Průměrný denní přírůstek bilance se v posledním týdnu stabilizoval lehce nad 65.000 případy, tedy zhruba na trojnásobné úrovni oproti stavu z poloviny června. Od té doby výrazně narostl také podíl pozitivních nálezů mezi prováděnými testy, jakož i počet nakažených pacientů v nemocnicích.

Nákaza je podle médií stále na vzestupu asi ve čtyřicítce z celkových 50 amerických států. Ve čtvrtek počet odhalených nákaz na úrovni celých USA znovu narostl přibližně o 70.000, uvádí NYT. Dosavadním rekordem je 75.000 případů ohlášených minulý čtvrtek.

Po červnovém prudkém nárůstu infekcí začala ve druhém červencovém týdnu stoupat i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, ačkoli stále zůstává výrazně pod úrovní pozorovanou při dubnovém vrcholu epidemie. Nově podle Reuters přibylo 1118 mrtvých, tedy podobný počet jako v úterý a ve středu. S covidem-19 už v USA podle oficiálních statistik zemřelo více než 144.000 lidí.

"Ještě několik týdnů neuvidíme pokles v hospitalizacích a úmrtích, protože jsou to (oproti statistice nákaz) opožděné ukazatele," uvedl náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir. Má nicméně za to, že epidemická situace se v USA začíná zlepšovat. "Musíme se držet zmírňujících opatření: Noste roušky, vyhýbejte se davům," vzkázal Američanům.

Vývoj z posledních týdnů donutil většinu amerických států přehodnotit plány kolem uvolňování karanténních opatření a na lokální úrovni se znovu objevila i omezení pohybu obyvatel. Guvernéři více než 30 států v jistém rozsahu nařídili povinné nošení roušek a začíná být zřejmé, že velká část základních a středních škol ani po letních prázdninách neobnoví v plné míře prezenční výuku.

Nejhorší situace je v USA nyní na jihu a západě země. Rekordní denní přírůstky počtu nakažených ve středu oznámily Texas, Kalifornie, Alabama, Idaho a Florida. Podle agentury Reuters padly během července dosavadní rekordy v denním přírůstku nakažených celkem v 17 amerických státech.

V Alabamě, kde žije asi pět milionů lidí, se rekord přepisoval i ve čtvrtek, když přibylo 2390 případů infekce. Nejvyšší přírůstek bilance nakažených ohlásili také na Havaji, v Indianě, Missouri a Novém Mexiku, zatímco Florida a Tennessee zaznamenaly nové maximum v počtu nahlášených obětí covidu-19.

Spojené státy mají zdaleka nejvyšší bilanci nákaz i úmrtí ze všech zemí na světě. Skutečný počet lidí, kteří se v zemi virem SARS-CoV-2 nakazili, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší než evidované čtyři miliony případů. Testování vzorků na protilátky prováděné Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačilo, že v některých regionech mohl být na jaře počet infikovaných i desetinásobný oproti oficiálním statistikám.

Brazílie podle Reuters zaznamenala za posledních 24 hodin 59.961 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo již více než 84.000 lidí. Pandemie sužuje i další latinskoamerické země. Celkem se v Brazílii, která má zhruba 210 milionů obyvatel, nakazilo koronavirem už více než 2,28 milionu lidí. Úmrtí s covidem-19 za 24 hodin přibylo 1311 na celkových 84.082.

Mexiko dnes oznámilo, že zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin jich přibylo 8.438. Celkem se tak nákaza v zemi s téměř 130 miliony obyvatel prokázala již u více než 370.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v Mexiku 41.908 osob. Zástupce vlády přitom na tiskové konferenci opět připomněl, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

V Kolumbii ve čtvrtek zaregistrovali rekordních 315 úmrtí s covidem-19. Třetina lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem, byla z Bogoty. Nemocnice v hlavním městě jsou podle agentury AFP obsazené z 91 procent. Celkem se v 50milionové Kolumbii koronavirem nakazilo přes 226.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 7688.

Dramatická je situace také v Bolívii. Země s 11,5 milionem obyvatel má 64.000 potvrzených případů nákazy a více než 2300 mrtvých s covidem-19. Místní volební soud kvůli tomu ve čtvrtek už potřetí odložil prezidentské a parlamentní volby. Konat by se měly místo 6. září až 18. října. Původně se mělo o nové hlavě státu a složení parlamentu hlasovat přitom již 3. května.

Poslední prezidentské volby se v Bolívii konaly loni 20. října a podle nejvyšší volební instance je už v prvním kole vyhrál tehdejší prezident Evo Morales. Po vlně demonstrací a pod tlakem armády a policie nicméně Morales na svou funkci rezignoval a uprchl do zahraničí. Události v Bolívii označil za puč. Prezidentský úřad převzala Jeanine Áňezová, která si dala za úkol zorganizovat nové volby. Sama Áňezová se - stejně jako třetina její vlády - nakazila koronavirem.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Brazílie Bolívie Kolumbie Mexiko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy