Ve Spojených státech bylo ve čtvrtek třetím dnem za sebou nahlášeno více než 1100 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnila agentura Reuters či deník The New York Times (NYT).
Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v USA desátým dnem v řadě přibylo více než 60.000 nakažených koronavirem a souhrnná bilance se tak dostala nad čtyři miliony případů.
Poslední milion nakažených země zaregistrovala za pouhých šestnáct dní, tedy opět rychleji než předchozí milion. Průměrný denní přírůstek bilance se v posledním týdnu stabilizoval lehce nad 65.000 případy, tedy zhruba na trojnásobné úrovni oproti stavu z poloviny června. Od té doby výrazně narostl také podíl pozitivních nálezů mezi prováděnými testy, jakož i počet nakažených pacientů v nemocnicích.
Nákaza je podle médií stále na vzestupu asi ve čtyřicítce z celkových 50 amerických států. Ve čtvrtek počet odhalených nákaz na úrovni celých USA znovu narostl přibližně o 70.000, uvádí NYT. Dosavadním rekordem je 75.000 případů ohlášených minulý čtvrtek.
Po červnovém prudkém nárůstu infekcí začala ve druhém červencovém týdnu stoupat i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, ačkoli stále zůstává výrazně pod úrovní pozorovanou při dubnovém vrcholu epidemie. Nově podle Reuters přibylo 1118 mrtvých, tedy podobný počet jako v úterý a ve středu. S covidem-19 už v USA podle oficiálních statistik zemřelo více než 144.000 lidí.
"Ještě několik týdnů neuvidíme pokles v hospitalizacích a úmrtích, protože jsou to (oproti statistice nákaz) opožděné ukazatele," uvedl náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir. Má nicméně za to, že epidemická situace se v USA začíná zlepšovat. "Musíme se držet zmírňujících opatření: Noste roušky, vyhýbejte se davům," vzkázal Američanům.
Vývoj z posledních týdnů donutil většinu amerických států přehodnotit plány kolem uvolňování karanténních opatření a na lokální úrovni se znovu objevila i omezení pohybu obyvatel. Guvernéři více než 30 států v jistém rozsahu nařídili povinné nošení roušek a začíná být zřejmé, že velká část základních a středních škol ani po letních prázdninách neobnoví v plné míře prezenční výuku.
Nejhorší situace je v USA nyní na jihu a západě země. Rekordní denní přírůstky počtu nakažených ve středu oznámily Texas, Kalifornie, Alabama, Idaho a Florida. Podle agentury Reuters padly během července dosavadní rekordy v denním přírůstku nakažených celkem v 17 amerických státech.
V Alabamě, kde žije asi pět milionů lidí, se rekord přepisoval i ve čtvrtek, když přibylo 2390 případů infekce. Nejvyšší přírůstek bilance nakažených ohlásili také na Havaji, v Indianě, Missouri a Novém Mexiku, zatímco Florida a Tennessee zaznamenaly nové maximum v počtu nahlášených obětí covidu-19.
Spojené státy mají zdaleka nejvyšší bilanci nákaz i úmrtí ze všech zemí na světě. Skutečný počet lidí, kteří se v zemi virem SARS-CoV-2 nakazili, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší než evidované čtyři miliony případů. Testování vzorků na protilátky prováděné Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačilo, že v některých regionech mohl být na jaře počet infikovaných i desetinásobný oproti oficiálním statistikám.
Brazílie podle Reuters zaznamenala za posledních 24 hodin 59.961 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo již více než 84.000 lidí. Pandemie sužuje i další latinskoamerické země. Celkem se v Brazílii, která má zhruba 210 milionů obyvatel, nakazilo koronavirem už více než 2,28 milionu lidí. Úmrtí s covidem-19 za 24 hodin přibylo 1311 na celkových 84.082.
Mexiko dnes oznámilo, že zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin jich přibylo 8.438. Celkem se tak nákaza v zemi s téměř 130 miliony obyvatel prokázala již u více než 370.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v Mexiku 41.908 osob. Zástupce vlády přitom na tiskové konferenci opět připomněl, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
V Kolumbii ve čtvrtek zaregistrovali rekordních 315 úmrtí s covidem-19. Třetina lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem, byla z Bogoty. Nemocnice v hlavním městě jsou podle agentury AFP obsazené z 91 procent. Celkem se v 50milionové Kolumbii koronavirem nakazilo přes 226.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 7688.
Dramatická je situace také v Bolívii. Země s 11,5 milionem obyvatel má 64.000 potvrzených případů nákazy a více než 2300 mrtvých s covidem-19. Místní volební soud kvůli tomu ve čtvrtek už potřetí odložil prezidentské a parlamentní volby. Konat by se měly místo 6. září až 18. října. Původně se mělo o nové hlavě státu a složení parlamentu hlasovat přitom již 3. května.
Poslední prezidentské volby se v Bolívii konaly loni 20. října a podle nejvyšší volební instance je už v prvním kole vyhrál tehdejší prezident Evo Morales. Po vlně demonstrací a pod tlakem armády a policie nicméně Morales na svou funkci rezignoval a uprchl do zahraničí. Události v Bolívii označil za puč. Prezidentský úřad převzala Jeanine Áňezová, která si dala za úkol zorganizovat nové volby. Sama Áňezová se - stejně jako třetina její vlády - nakazila koronavirem.
Související

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
USA (Spojené státy americké) , Brazílie , Bolívie , Kolumbie , Mexiko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 29 minutami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 51 minutami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 1 hodinou

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 1 hodinou

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 2 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 2 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 3 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 3 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 4 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 5 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 5 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 6 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 6 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 7 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 7 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 8 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 8 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 9 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 10 hodinami
Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Nadcházející sváteční a víkendové dny nebudou ani zdaleka tak teplé, jako v minulém týdnu. Podle ČHMÚ.cz se budou denní maxima pohybovat kolem 16 stupňů, v noci naopak teploty klesnou pod nulu.
Zdroj: Libor Novák