USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a zuřivostí, která možná překvapuje i samotného šéfa Bílého domu, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že mnoho z nich ještě před pár lety tvrdilo, že Trump není skutečný republikán a určitě není konzervativec.

Transformace konzervativní ideologie

Nyní republikáni Trumpa milují a puristické konzervativní skupiny jako Tea Party, FreedomWorks a Club for Growth mobilizují miliony svých stoupenců k boji za prezidenta, upozorňuje komentátor.

Na otázku, proč tomu tak je, se často odpovídá, že Trump natolik naplňuje republikánskou agendu, že nehledě na veškerý cirkus a divadlo působí jako spolehlivý a tuhý konzervativec, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že v některých oblastech toto zajisté platí, především v společenských a kulturních otázkách, jmenování soudců či utužování podmínek pro interrupce, přistěhovalce a azylanty, v klíčové republikánské tezi o malé vládě je Trump hluboce nekonzervativní.

Jako příklad uvádí politolog hlavní téma Tea Party, tedy rostoucí dluh USA. U zrodu hnutí stála myšlenka hypotečních ulev pro vlastníky nemovitostí, ale širší otázkou bylo vždy nebezpečí růstu zadluženosti, vysvětluje komentátor. Připomíná, že ještě v roce 2011 bylo federální zadlužení zmíněno na zasedání Kongresu více než osmtisíckrát a o rok později budoucí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dokonce označil za hlavní úkol stávající generace přimět vládu vyvést zemi z rozpočtové krize.

"Během prvního roku v úřadě Trump, s dychtivou pomocí republikánské sněmovny a senátu, odstřelil americký rozpočet daňovými škrty, které vynesly deficit v letošním roce k bilionu dolarů a během 10 let přidají ke státnímu dluhu téměř 2 biliony dolarů," píše Zakaria. Ačkoliv se často mluví o pokrytectví republikánů, kteří se o deficit starají pouze tehdy, kdy vládnou demokrati, sám považuje za pozoruhodnější opuštění tezí o malé vládě a fiskálním konzervativizmu, které se součástí širší transformace konzervativní ideologie.   

Trump vybral na daní přes 88 miliard dolarů v podobě cel a ač prezident tvrdí opak, tyto peníze za zahraniční zboží nakonec platí američtí zákazníci, upozorňuje politolog. Dodává, že efektem je snížení HDP a pokles mezd Američanů.

Současná administrativa si sice uvědomuje problémy, které plynou z obchodních válek, ale na špatná opatření reaguje masivními dotacemi pro preferované oběti, vysvětluje Zakaria. Podotýká, že postiženi byli především američtí zemědělci, ale prezident nedávno uvedl, že ti se na něj nemůžou příliš zlobit, protože jim jen loni a letos poslal 12, resp. 16 miliard dolarů.

To výrazně převyšuje 12 miliard dolarů, které v roce 2009 federální vláda vyčlenila na záchranu automobilek, konstatuje komentátor. Připomíná, že ideologie volného trhu se zrodila z odporu k clům, protekcionalismu a merkantilismu, na které se zaměřovali myslitelé jako Adam Smith či David Ricardo.

V sovětském stylu

"Konzervativci, včetně Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana, desetiletí kázali světu o přednostech volného obchodu," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že věřili, vláda by neměla určovat ekonomické vítěze a poražené a tato myšlenka byla pro republikány natolik zásadní, že ji Trump zopakoval krátce poté, co v roce 2015 oznámil prezidentskou kandidaturu.

Nyní se ale jeho administrativa chová jako centrální plánovací úřad, který uděluje celní výjimky preferovaným firmám a podnikům, zatímco jiným je odpírá, konstatuje komentátor. Připomíná, že mezi produkty, které zatím unikly zdanění, jsou lososi, tresky, bible či frakční chemikálie, ale doložky jsou dočasné, tudíž o ně firmy budou muset žádat znovu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lobbisté, právníci a ředitelé společností se v ryze sovětském stylu šikují, aby se obraceli na vládní představitele s žádostí o tyto cenné výjimky, které jsou udělovány v neprůhledném procesu, často zjevně Trumpem samotným, uvádí politolog. Odkazuje na případ firmy Apple, která podle prezidentova Tweetu nejprve neměla výjimku získat, ale poté, co se s Trumpem sešel ředitel firmy Tim Cook, šéf Bílého domu otočil.

Uvedené upřednostňování souzní s Trumpovou touhou zasahovat do průmyslové politiky a naplňovat skrze ní vlastní zájmy, nikoliv zájmy americké ekonomiky, kritizuje Zakaria. Zdůrazňuje, že prezident pomáhá společnostem a pracovníkům v klíčových státech, které by mu v roce 2020 mohly zajistit znovuzvolení.

Trump například apeloval na úřady v Tennessee, aby přehodnotily záměr uzavřít elektrárnu, která kupuje uhlí od jeho velkého sponzora, poukazuje politolog. Doplňuje, že prezident také jmenovitě útočí na ty manažery a společnosti, které nemá rád, například Jeffa Bezose a jeho Amazon, který tvrdí, že z tohoto důvodu mu byl odepřen kontrakt s ministerstvem obrany v hodnotě 10 miliard dolarů.

"V klíčových otázkách, které ekonomicky definovaly Republikánskou stranu, je dnešní stranickou agendou státní plánování a kumpánský kapitalismus," deklaruje Zakaria. Dodává, že přesně to takzvaní konzervativci nyní zapáleně brání.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ekonomika Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 30 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy