V Afghánistánu mělo zůstat 2500 vojáků, míní dva američtí generálové

Dva vysoce postavení činitelé americké armády se domnívali, že místo úplného stažení vojsk by bývalo vhodné, aby v Afghánistánu zůstal kontingent 2500 vojáků. Šéf generálního štábu Mark Milley a velitel amerických sil v oblasti Frank McKenzie to řekli v úterý při slyšení v americkém Senátu s tím, že jde o jejich osobní názor. Uvedla to agentura AP.

Afghanistán, ilustrační foto

Zákonodárcům ale odmítli říct, co přesně poradili americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. Toho republikáni kritizují, že při odchodu amerických vojsk z Afghánistánu nedbal na rady vojáků.

Generál McKenzie také před senátory uvedl, že očekával pád afghánské vlády a dobytí většiny území ze strany povstaleckého hnutí Tálibán v případě úplného odchodu zahraničních vojsk. "Je jasné, že válka v Afghánistánu neskončila tak, jak jsme si přáli," uvedl Milley při slyšení.

Podle Milleyho existuje "velmi reálná možnost", že v příštích třech letech vybudují své zázemí v Afghánistánu teroristické organizace Al-Káida či Islámský stát (IS). "Musíme si pamatovat, že Tálibán byl a stále je teroristickou organizací, která nezpřetrhala své vazby na Al-Káidu," uvedl Milley. Řekl, že si nedělá iluze, že by se podařilo s Tálibánem uzavřít dohodu.

Republikáni se snaží prokázat, že Biden nemluvil pravdu, když v rozhovoru se stanicí ABC v srpnu uvedl, že mu nikdo z jeho vojenských poradců neřekl, aby ponechal v Afghánistánu 2500 vojáků. Oba generálové ale odmítli říct, co v té době americkému prezidentovi radili. Milley dodal, že prezident není vázán radami. Biden v tehdejším rozhovoru řekl, že dostal řadu názorů, jak postupovat v Afghánistánu.

Podezření, že prezident nemluvil v srpnu pravdu, odmítla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Ta znovu zopakovala, že Biden tehdy dostal více názorů. "A nakonec je to jeho rozhodnutí, protože je vrchním velitelem armády," uvedla Psakiová.

Tálibán varoval USA, aby nepřelétávaly s drony nad Afghánistánem

Islamistické hnutí Tálibán dnes varovalo Spojené státy před následky, pokud nepřestanou vysílat své bezpilotní letouny do afghánského vzdušného prostoru. Informovala o tom agentura Reuters.

"Spojené státy porušují operacemi těchto dronů v Afghánistánu mezinárodní právo i závazky, které daly Tálibánu v katarském Dauhá," uvedlo na twitteru hnutí, které se v polovině srpna ujalo po bleskové ofenzivě v Afghánistánu moci. "Vyzýváme všechny země, zvlášť pak USA, aby zacházely s Afghánistánem v souladu s mezinárodním právem... a předešly tak negativním následkům," dodalo hnutí.

Washington v roce 2020 podepsal v Dauhá s Tálibánem dohodu, v níž slíbil stažení zahraničních vojáků z Afghánistánu výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Američtí a další zahraniční vojáci opustili afghánské území minulý měsíc. Tálibán tvrdí, že v Afghánistánu nejsou členové teroristických skupin Islámský stát (IS) a Al-Káida přítomni, OSN ale uvádí, že Tálibán a Al-Káida jsou stále propojeny. IS, který je nepřítelem Tálibánu, se přihlásil k nedávným pumovým útokům ve východoafghánském Dželálábádu.

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Související:

Právě se děje

reklama