V Atlantě po zastřelení černocha vypukly nepokoje, demonstranti zapálili restauraci

Demonstranti v Atlantě v americkém státě Georgia zablokovali dálnici a zapálili restauraci řetězce rychlého občerstvení Wendy's poté, co u ní policie zastřelila 27letého černocha, který se pokusil při zatýkání uprchnout. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž incident, který byl zachycen kamerami, pravděpodobně povede k zesílení protestů proti policejní brutalitě napříč Spojenými státy.

Nepokoje v Atlantě propukly po setmění poté, co místní starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta v reakci na páteční zastřelení Brookse sama složila funkci. "Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrtící síly," řekla na tiskové konferenci starostka Bottomsová.

The Wendy's burns down in #Atlanta after the shooting of the 27-year-old Rayshard Brook, sleeping in the parking lot and resisting an arrest for a minor DUI offense.pic.twitter.com/Or3u3N0JTI

— Disclose.tv ? (@disclosetv) June 14, 2020

Na Brookse někdo zavolal policii poté, co tento otec čtyř dětí zřejmě podnapilý u restaurace Wendy's usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z automobilu. Následná konfrontace trvala asi 40 minut, napsala agentura AP poté, co policie zveřejnila záběry z policejních kamer na palubních deskách a na úborech strážníků.

Podle deníku The Atlanta Journal-Constitution videa ukazují, že policisté s Brooksem nejdřív asi půl hodiny hovořili. Rozespalý podezřelý prý nebyl agresivní, ovšem působil značně zmateně. Dechová zkouška u něj zjistila koncentraci alkoholu v krvi nad zákonným limitem. "Myslím, že jste toho vypil moc na to, abyste řídil," říká jeden z policistů předtím, než propuká šarvátka.

Brooks se chvíli na parkovišti pral s policisty na zemi a když se jej pokoušeli spoutat, vysmekl se jim a dal se na útěk. Z videí je patrné, že při tom pravděpodobně držel v ruce taser odcizený jednomu ze strážníků, a že tímto elektrickým paralyzérem následně na policistu mířil. Ten v tom okamžiku zareagoval střelbou z pistole, načež se Brooks skácel k zemi.

Právníci zastřeleného muže uvedli, že policie neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. "Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní," uvedl právník Chris Stewart.

Atlantský prokurátor Paul Howard řekl, že bylo zahájeno "intenzivní, nezávislé vyšetřování incidentu", zatímco se čeká se na závěry Úřadu pro vyšetřování státu Georgia (GBI). Sedmadvacetiletý Strážník Garrett Rolfe, který stejně starého Brookse zastřelil, byl nicméně v sobotu propuštěn, zatímco jeho kolega Devin Brosnan byl postaven mimo službu. Starostka Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

Zabití Brookse přišlo necelé tři týdny po smrti jiného černocha George Floyda, která spustila masivní vlnu protestů za rasovou spravedlnost a reformu policejních sborů. Floyd ve městě Minneapolis zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Zatýkaný přitom nebyl agresivní ani ozbrojený, policii na něj zavolali prodavači ze samoobsluhy, kteří byli přesvědčeni, že platil falešnou bankovkou.

V místě Brooksovy smrti se v sobotu večer sešlo několik desítek demonstrantů, kteří požadovali, aby byla proti policistům Rolfemu a Brosnanovi vznesena obvinění. Restaurace s rychlým občerstvením se následně ocitla v plamenech, které byly podle AP před půlnocí uhašeny, nad ránem ale na místě hořelo znovu. Policie se v noci také střetla s demonstranty u nedaleké dálnice a ještě před půlnocí vzala do vazby 36 lidí.

AP uvádí, že protesty o víkendu ve Spojených státech kromě zastřelení Brookse rozdmýchával také incident z Palmdale na jihu Kalifornie, kde ve středu našli na stromě nedaleko radnice oběšeného 24letého černocha Roberta Fullera. Podle úřadů šlo nejspíše o sebevraždu, vyšetřování ale zatím nebylo ukončeno.

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) zabití černochů americkými policisty Black lives matter Policie USA Rayshard Brooks (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy