V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového Mexika, hasiče v kanadské provincii Britská Kolumbie dokonce v sobotu posílila stovka mexických kolegů. Severoamerické oblasti těžce zasažené lesními požáry nezvládají živly dostat pod kontrolu vlastními prostředky a do akce se dostávají domácí i zahraniční posily.

 Zatímco oregonský Bootleg Fire se nyní daří potlačovat, v Kalifornii se dva velké požáry dál rozrůstaly a guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav nouze ve čtyřech okresech.

V celých Spojených státech podle posledních informací hoří 88 významných požárů, přičemž zasaženy jsou hlavně státy na západním pobřeží, Idaho a Montana. Tyto požáry dohromady spálily okolo 6000 kilometrů čtverečních, což je více než rozloha Moravskoslezského kraje. Vrchol místní sezony požárů, která se podle expertů v důsledku klimatických změn prodlužuje, přitom bývá až ke konci léta.

Největší z aktivních ohnisek je Bootleg Fire na jihu Oregonu, které se rozprostírá na ploše přibližně 1650 kilometrů čtverečních a řadí se k největším požárům v historii státu. Po skoro třech týdnech se nyní růst ohně v podstatě zastavil a podle agentury AP je skoro z poloviny pod kontrolou. Živel zatím nemá žádnou známou oběť a zničil "jen" desítky obytných domů, neboť hoří v oblasti, kde nejsou žádné větší obce.

Místní experti a zástupci americké Národní meteorologické služby (NWS) v sobotu uvedli, že s jeho zkrocením pomáhá i kouř z dalších požárů, který mírní sluneční světlo. "Říká se tomu kouřové stínění a v podstatě to pro tuto chvíli odclonilo spodní část atmosféry, zablokovalo sluneční svit a vytvořilo chladnější a stabilnější podmínky na povrchu," řekl agentuře Reuters Eric Schoening z NWS.

V sousední Kalifornii se ovšem největší aktivní požár, nazvaný Dixie Fire, na začátku víkendu dál rozrůstal a dosáhl rozlohy skoro 600 čtverečních kilometrů. Podle guvernéra Newsoma tento a další požáry způsobují "podmínky extrémního ohrožení bezpečnosti lidí a majetku", šéf regionální vlády proto ve vybraných okresech vyhlásil stav nouze. Tento krok oblastem otevírá přístup k dalším státním prostředkům.

Kalifornie zároveň společně s vládou Utahu vyslala hasičské jednotky na pomoc státu Montana, kde ve čtvrtek při zásahu u jednoho z ohňů utrpělo zranění pět hasičů. Montana evidovala v sobotu 19 velkých lesních požárů, což je druhý nejvyšší počet v USA za státem Idaho, který jich hlásil 23.

V žádném z amerických států nicméně nezuří tolik velkých požárů jako v Britské Kolumbii na jihozápadě Kanady. Provincie eviduje na 250 aktivních ohnisek, z toho čtyři desítky jsou klasifikovány jako významná ohniska. Tisíce lidí buďto kvůli plamenům musely opustit domovy nebo čelí výstrahám před evakuací a regionální vláda tento týden vyhlásila krizový stav ve snaze tyto operace usnadnit.

V sobotu provincie přivítala 101 hasičů z Mexika, kteří mají pomoci zastavit postup požáru mezi obcemi Osoyoos a Oliver u hranice s USA. Podle zpravodajské společnosti CBC je nyní v Britské Kolumbii 3320 hasičů včetně 173 "mimoprovinčních", přičemž krizové složky nadále čelí náročným podmínkám v důsledku sucha a nadprůměrných teplot.

Související

Více souvisejících

Požáry v USA Požáry USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy