Prudký rozmach koronavirové varianty omikron dostává na hranice možností nemocnice ve skoro polovině států USA. Ve 24 státech je aktuálně obsazeno nejméně 80 procent nemocničních lůžek se zdravotnickým personálem, napsal dnes s odvoláním na vládní data deník The New York Times (NYT). Nadále rostou i celoamerické přírůstky infekcí, v některých dříve zasažených oblastech ale už začala čísla klesat.
V amerických nemocnicích leží skoro 160.000 pacientů pozitivně testovaných na koronavirus. Bilance je již několik dní nad nejvyšší hodnotou z loňské zimy, počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče nicméně zůstává nižší. V nemocnicích přitom s covidem-19 častěji končí lidé, kteří se nenechali proti nemoci očkovat. Například v New Yorku bylo kolem Vánoc na každých 100.000 očkovaných obyvatel 22 v nemocnici, mezi neočkovanými to bylo 180 na 100.000.
Alespoň 80 procentní obsazenost obsluhovaných lůžek hlásily ve čtvrtek nemocnice v Georgii, Marylandu či Massachusetts. Podle NYT je ještě znepokojivější, že u 18 států a také u washingtonského federálního distriktu byla 85procentní nebo vyšší obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé. Nejhorší je prý situace v jižních státech Alabama, Missouri, Nové Mexiko a Texas a také na severovýchodě v Rhode Islandu.
Nemocnice se zároveň s enormním přílivem pacientů potýkají s personálními problémy, které jsou důsledkem dlouhodobého vyčerpání a aktuálních nákaz mezi pracovníky. Mnohé státy kvůli tomu mobilizovaly příslušníky národních gard, federální vláda zase posílá na pomoc týmy armádních zdravotníků.
"Naše nemocnice jsou pod extrémním tlakem," napsala ve středu na twitteru guvernérka státu Oregon Kate Brownová. Ohlásila při tom nasazení dalších 700 členů národní gardy po dřívější mobilizaci 500 příslušníků.
Rychlé šíření koronavirové nákazy se aktuálně týká celého amerického území. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že vysokou míru komunitního přenosu infekce zažívalo v uplynulých dnech 99,35 procenta amerických okresů. Celé USA zaznamenaly za poslední týden asi 800.000 nákaz na den a počty zatím stále rostou.
Nicméně ve městech, která byla novou vlnou těžce zasažená jako první, už patrně šíření koronaviru začalo polevovat. Denní přírůstky v posledních dnech klesly v oblastech Washingtonu, Newarku a Clevelandu, zatímco obrat se začíná rýsovat také v New Yorku a Chicagu.
Počty úmrtí spojených s covidem-19 naopak nejspíše ještě nějakou dobu porostou. Aktuálně USA hlásí 1800 mrtvých na den a souhrnná bilance se blíží 850.000 úmrtí.
Co naopak v poslední době roste velmi pomalu, je podíl očkovaných v americké populaci. Alespoň jednu dávku vakcíny zatím dostalo 75 procent obyvatel USA a podle nového článku zpravodajského webu Axios je pravděpodobné, že země je v tomto směru blízko vyčerpání svého potenciálu. "Peněžité odměny a další bonusy se statistikami o vakcinacích prakticky nepohnuly. A tak vláda místo cukru sáhla po bičích, jenže teď přišla o ten největší bič," píše Axios v odkaze na čtvrteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zablokoval očkovací nařízení pro firmy s více než 100 zaměstnanci.
"Nyní je velmi nepravděpodobné, že Spojené státy dosáhnou úrovně přibližně 85 až 90 procent naočkovaných obyvatel, aby se dostaly ven z pandemie," reagovala na rozhodnutí soudu odbornice na infekční choroby a bývalá členka vládní poradní komise Céline Gounderová.
Vakcinační nařízení mohou stále zavádět jednotlivé americké státy nebo města či korporace, přičemž mnohé samosprávy a společnosti opatření v tomto směru přijaly. Patří k nim i aerolinky United Airlines, jejichž šéf Scott Kirby tento týden uvedl, že firma za poslední dva měsíce nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19 mezi naočkovanými zaměstnanci. Předtím, než na podzim vstoupilo v platnost povinné očkování, údajně umíral kvůli koronaviru v průměru jeden zaměstnanec týdně.
Související

Politico: Trump v úřadu je stejný zlom pro svět, jako 11. září a Berlínská zeď

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal
včera

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci
včera

Policisté z kauzy napadení dívky v Praze vyvázli s podmínkami
včera

Počasí o víkendu: Za zimou musíte na hory. Podmínky se zhoršují
včera

Politico: Trump v úřadu je stejný zlom pro svět, jako 11. září a Berlínská zeď
včera

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu
včera

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině
včera

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá
včera

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou
včera

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
včera

Izrael vydal rozkaz k obsazení Pásma Gazy, Hamásu hrozí anexí
Aktualizováno včera

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost
včera

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády
včera

Musk pod tlakem: Tesla stahuje ze silnic Cybertrucky, zatímco čelí sérii útoků na svá vozidla i prodejny
včera

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
včera

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
včera

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
včera

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
včera

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
včera
Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Denní maxima podle ČHMÚ.cz vyrostou až na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák