V předvolební kampani v Brazílii bylo zavražděno 15 kandidátů

Od oficiálního začátku kampaně před komunálními volbami v Brazílii bylo zavražděno přinejmenším 15 kandidátů na zastupitele či starostu.

Brazílie
doporučujeme

Každý třetí den kampaně přišel o život jeden kandidát, píše deník Folha de Sao Paolo. Vražedné útoky se uskutečnily ve 12 z 26 brazilských států. Dalších 19 uchazečů pokus o vraždu přežilo. První kolo komunálních voleb se uskuteční 15. listopadu.

Zatím jediný kandidát na starostu byl zavražděn 7. října ve státě Pará. Advokát Adriano Malgahaes kandidoval za středolevicovou stranu Solidariedade do čela města Dom Eliseu, kde žije přes 60.000 obyvatel. Vraždy a útoky se ale dotýkají i kandidátů z opačné strany politického spektra. Brazilský deník přináší příklad představitele pravicové strany PRTB, který ale útok přežil.

V mnoha případech však není možné přesně určit, zda vražda má politickou motivaci, uvádí list. "Vyšetřování trvá i tři nebo čtyři roky," uvádí politolog Pablo Nunes a dodává, že vyšetřování nemusí vést po tak dlouhé době k jednoznačným závěrům. Podle něj je ale letošní předvolební kampaň výrazně násilnější než v předchozích letech.

Násilí v brazilské politice není nijak výjimečné. V roce 2018 byla v Riu de Janeiro zavražděna oblíbená radní a bojovnice za práva menšin Marielle Francová. V roce 2019 byl při předvolební kampani pobodán současný brazilský prezident Jair Bolsonaro. Politiku se snaží násilím ovlivnit i drogové kartely a další zločinecké organizace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama