V předvolební kampani v Brazílii bylo zavražděno 15 kandidátů

Od oficiálního začátku kampaně před komunálními volbami v Brazílii bylo zavražděno přinejmenším 15 kandidátů na zastupitele či starostu.

Brazílie
doporučujeme

Každý třetí den kampaně přišel o život jeden kandidát, píše deník Folha de Sao Paolo. Vražedné útoky se uskutečnily ve 12 z 26 brazilských států. Dalších 19 uchazečů pokus o vraždu přežilo. První kolo komunálních voleb se uskuteční 15. listopadu.

Zatím jediný kandidát na starostu byl zavražděn 7. října ve státě Pará. Advokát Adriano Malgahaes kandidoval za středolevicovou stranu Solidariedade do čela města Dom Eliseu, kde žije přes 60.000 obyvatel. Vraždy a útoky se ale dotýkají i kandidátů z opačné strany politického spektra. Brazilský deník přináší příklad představitele pravicové strany PRTB, který ale útok přežil.

V mnoha případech však není možné přesně určit, zda vražda má politickou motivaci, uvádí list. "Vyšetřování trvá i tři nebo čtyři roky," uvádí politolog Pablo Nunes a dodává, že vyšetřování nemusí vést po tak dlouhé době k jednoznačným závěrům. Podle něj je ale letošní předvolební kampaň výrazně násilnější než v předchozích letech.

Násilí v brazilské politice není nijak výjimečné. V roce 2018 byla v Riu de Janeiro zavražděna oblíbená radní a bojovnice za práva menšin Marielle Francová. V roce 2019 byl při předvolební kampani pobodán současný brazilský prezident Jair Bolsonaro. Politiku se snaží násilím ovlivnit i drogové kartely a další zločinecké organizace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o restrikce kvůli koronaviru: Nejvyšší soud USA dal za pravdu věřícím

26.11.2020 21:08 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států ve středu dal za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly…

Den díkůvzdání letos významně omezuje pandemie

26.11.2020 20:30 Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která…

Republikáni těží z tvrzení, že bílí muži jsou oběťmi, myslí si Obama

26.11.2020 18:40 Prezident Donald Trump obdržel v letošních volbách nebývale velký počet hlasů díky tomu, že…

Trump úřaduje i po volbách, dál uvolňuje regulace

26.11.2020 17:13 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa už sice spolupracuje s týmem vítěze nedávných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama