Lék remdesivir proti covidu-19 v některých částech Spojených států dochází. Nikdo netuší, proč je ho nedostatek, nedostupnost léku ale staví lékaře před tvrdou volbu. Musí sami rozhodnout o tom, komu zvýší šanci na přežití.
Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. V Česku byl lék použit k experimentální léčbě.
V květnu zahájil výrobu remdesiviru jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals. Gilead se také spojil s výrobci generických léčiv v Indii a Pákistánu, včetně společností Cipla Ltd and Hetero Labs Ltd, aby vyráběly a dodávaly remdesivir do 127 rozvojových zemí.
Přesto ve Spojených státech lék dochází. S nedostatkem remdesiviru se potýká například těžce zasažená Florida, ve které nemoci covid-19, kterou způsobuje nový druh koronaviru SARS-CoV-2, podlehlo už téměř 4800 pacientů.
"V těžce zasažených oblastech jako Florida, Arizona, Texas dochází některým nemocnicím remdesivir," uvedla podle televize CBS News Helen Boucherová, šéfka oddělení infekčních nemocí v Tuftsově zdravotním středisku v Bostonu.
Jiné státy ale hlásí dostatečné zásoby léku, nikdo proto neví, co se ve skutečnosti stalo. "Není jasné, zda je tento problém otázkou distribuce, nebo jej není dostatek," dodala.
Lékaři se proto musí rozhodovat, komu lék poskytnou a zvýší tím jeho naděje na přežití. Samotný lék nedokáže nemoc vyléčit, léčbu ale urychlí a zvýší pacientům šanci na přežití. Eliot Godofsky, specialista na infekční choroby z Bradentonu, tuto volbu označil za "srdceryvnou".
"Bylo pro nás těžké se k remdesiviru dostat. Je ho hodně na místech, která ho nepotřebují, a nedostatek na místech, která ho potřebují," dodal s tím, že podle něj je současný systém distribuce do nemocnic komplikovaný a chaotický.
Zpočátku měl totiž distribuci léku na starosti Federální úřad pro mimořádné situace (FEMA), později ale tato pravomoc přešla na státní ministerstva zdravotnictví a nakonec na federální ministerstvo zdravotnictví.
To ale rozděluje lék jednou za dva týdny, a to na základě údajů o počtu nakažených od jednotlivých nemocnic. Úřady tak remdesivir nemocnicím dodávají na základě několik dní starých údajů, které nereflektují aktuální situaci a potřeby.
Vyjma distribuce a dostupnosti je předmětem zanícených debat i cena remdesiviru. Odborníci uváděli, že musí společnost Gilead postupovat uvážlivě, aby nebudila dojem, že chce zneužít nynější celosvětové zdravotní krize k co největšímu zisku.
Firma plánovala ocenit lék, který se podává nitrožilně, na 1500 až 1800 Kč za ampuli. Ocenění firmou Beximco ale naznačilo, že by léčba jednoho pacienta remdesivirem mohla v Bangladéši vyjít na 7400 až 19 500 Kč.
Ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích se tak cena stanovila na 55 800 korun za pětidenní léčbu. Tato cena je ale stále nižší, než zhruba 118 600 Kč, které původně doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum ICER.
Související
Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá
Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím
Remdesivir , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 32 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě